Līguma parakstīšana Helsinkos.
Līguma parakstīšana Helsinkos.
Arhīva foto

PSRS aprēķina miermīlība: nepagāja ne desmit gadu, kad šiem līgumiem izrādījās tikai papīra vērtība 11

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Pirms 90 gadiem PSRS pilnvarotais sūtnis Somijā Ivans Maiskis un Somijas ārlietu ministrs Ārno Irje-Koskinens Helsinkos parakstīja PSRS un Somijas savstarpējās neuzbrukšanas līgumu, kurā abas puses solījās cienīt viena otras robežas un palikt neitrālas konfliktā ar trešo valsti.

Līgums 1934. gadā tika pagarināts līdz 1945. gada 31. decembrim. PSRS–Somijas 1932. gada vienošanās bija daļa no tobrīd vēl pilnībā nestaļinizētās PSRS centieniem nodrošināt savas rietumu robežas, jo Maskavā baidījās par savām austrumu robežām, pie kurām Japāna bija iebrukusi Ķīnas Mandžūrijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus PSRS arī bija ieinteresēta ekonomiskajos kontaktos ar Eiropu. 1932. gada 5. februārī neuzbrukšanas līgumu PSRS tāpat parakstīja ar Latviju un gada ritumā līdzīgus slēdza ar Poliju, Igauniju un Franciju.

Vēsturnieki Inesis Feldmanis un Antonijs Zunda atzīmējuši: “Kopumā tie veidoja svarīgu tiesisku bāzi, kas bija nepieciešama, lai pārvarētu tautu savstarpējo neuzticēšanos un uzlabotu starpvalstu attiecības.

Taču drošības sajūta reģionā joprojām bija visai nosacīta, pat mānīga, joprojām valdīja liela neuzticība Maskavas uzspēlētajai un situācijas uzspiestajai miermīlībai.

Mazo valstu politiķi labi saprata, ka tā nav uz ilgu laiku atteikusies no saviem agresīvajiem plāniem, vērstiem pret tuvākajām kaimiņvalstīm.”

Nepagāja ne desmit gadu, kad šiem līgumiem izrādījās tikai papīra vērtība, jo PSRS tos vienpusēji atmeta; tie vairs nebija nepieciešami. Somijas gadījumā Maskava neuzbrukšanas līgumu vienpusēji sarāva 1939. gada 28. novembrī, melīgi apgalvojot, ka somi esot apšaudījuši PSRS teritoriju. Divas dienas vēlāk sākās sarkanās armijas iebrukums Somijā, tas ir, Ziemas karš.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.