Foto:Timurs Subhankulovs

Psoriāze nekad neļauj sevi piemirst 0

Statiskas dati liecina, ka Latvijā ar psoriāzi jeb zvīņēdi sirgst 3 – 7% iedzīvotāju. Nereti psoriāze parādās pēc stresa situācijām un emocionāliem pārdzīvojumiem. To var veicināt iedzimtība, imunitātes vājināšanās, pārslimotas slimības, piemēram, angīna. Psoriāzes iemeslu ne vienmēr ir iespējams noteikt.


Reklāma
Reklāma

 

Zāles dārgas, 
palīdzība – maza

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Valsts atbalsts psoriāzes slimniekiem ir niecīgs, taču profilakses un ārstēšanas izmaksas – augstas, piemēram, smagas formas psoriāzes ār­stēšanas izdevumi var svārstīties pat līdz divsimt latiem mēnesī, uzskata Latvijas Jūras medicīnas centra dermatoloģe Aija Rajevska. “Ādu atbilstoši kopjot, psoriāze saasinās retāk vai arī mazāk izteikti, taču vidēji smagas slimības formas pacientam vannas piedeva, ķermeņa losjons un ārstnieciskais šampūns maksā vismaz 25 latus mēnesī. Medikamenti, kas ārīgi jālieto slimības paasinājuma periodā, maksā vidēji no 11 līdz 18 latiem. Tos kompensē ar 50% atlaidi: vienu tūbiņu ķermenim vai vienu galvas matainai daļai mēnesī.

Ja izrakstu zāles abām zonām, saņemu Nacionālā veselības dienesta brīdinājumu, ka esmu pārsniegusi normu. Manuprāt, zāles vajadzētu kompensēt 75% apmērā, tāpat kā agrāk. Arī injekcijas dažam pacientam vajag 10, citam 20, bet katra maksā vairāk nekā 10 latus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Grūti pieejami arī stacionāri. Lai ārstētos Infektoloģijas centrā, jāgaida vismaz nedēļa, taču slimības paasinājuma brīžos katra diena sagādā slimniekam lielas ciešanas, jo iekaisusī āda knieš un lobās.”

Daudzus psoriāzes pacientus arī pārņem bezcerība, saprotot, ka šo hronisko slimību, kas uz ādas izpaužas ar sārtiem, zvīņainiem izsitumiem, neizdodas kontrolēt, liecina “Veselības centra 4” Estētiskās dermatoloģijas un plastiskās ķirurģijas klīnikas dermatoloģes Vitas Priedītes pieredze.

 

Nebeidzamas 
rūpes

Novērst psoriāzes saasinājumu ir grūti, tādēļ jācenšas ierobežot plankumus, kamēr tie vēl nelieli, lietojot ādu mīkstinošus un mitrinošus līdzekļus, kā arī medikamentus. Tomēr nereti, pat ievērojot visus ārsta ieteikumus, uz ceļgaliem, elkoņiem un ausu apvidū vienmēr atrodas tā sauktie dežūrperēkļi.

Neārstēta un progresējoša slimība pasliktina veselības stāvokli. Āda plaisā un sāp, var rasties dedzinoša sajūta. Ja ir nieze, kasoties mēdz pievienoties strutaina infekcija. Smagas slimības formas gadījumā, kad psoriāze skārusi gandrīz visu ķermeni, nepieciešama ārstēšana slimnīcā.

Pāris reižu nedēļā ieteicamas sāls vannas, pieberot ūdenim 1 – 2 kg sāls. Ūdenim nevajadzētu būt pārāk karstam, jo tas pēc laika var saasināt niezi. Ādu jācenšas neberzt, bet maigi nosusināt.

Daudziem slimniekiem palīdz gaismas terapija, kurā izmanto speciālas ultravioleto staru lampas. A. Rajevska teic, ka tā kursa veidā ieteicama desmit reizes, katra reize maksā vismaz divus latus.

Psoriāzes pacientam ieteicams apmeklēt pirti, peldēties, sauļoties, taču diemžēl viņš ir sociāli ierobežots, jo kautrējas atklāt savu ķermeni – ādas izskats izraisa nepatiku citos cilvēkos. Viņu baidās apkalpot frizieri, jo neatšķir psoriāzi, kas ir nelipīga, no citām ādas slimībām.

Reklāma
Reklāma

 

Pastāvīgos 
medikamentu 
meklējumos

“Sadzīvot ar psoriāzi nav viegli, taču, kā es smejos, ko Dievs pielaulājis, to cilvēkam nebūs šķirt,” teic dzejnieks Knuts Skujenieks, kas ar šo kaiti sadzīvo jau gandrīz 50 gadus.

“Šī slimība nekad neļauj sevi piemirst, pastāvīgi jācenšas atrast piemērotus medikamentus. Man ir ļoti sīksta slimības forma, kas saasinās pavasarī. Lietoju ādu mīkstinošu losjonu, ziedi un īpašas ziepes. Agrāk, slimībai saasinoties, ārstējos slimnīcā, taču tagad tādu iespēju vairs tikpat kā nav. Galvenais ir pārvarēt psiholoģisko barjeru, kas man ir izdevies.

Esmu priecīgs, ja kādu laiku izdodas uzturēt normālā izskatā seju un rokas. Sabiedriskā vietā esmu atļāvies peldēties vienīgi Skandināvijā, kur sabiedrība ir izglītotāka un tolerance pret psoriāzes slimniekiem lielāka. Pie friziera neeju – matus apgriež sieva. Kaut slimība sagādā neērtības, cenšos dzīvot normālu dzīvi un nezaudēt humora izjūtu. Tikai vienmēr bijis nepatīkami sastapties ar līdzjūtīgiem padomdevējiem transportlīdzekļos un citās sabiedriskās vietās.”

 

Fakti

* Izsitumi tikai uz plaukstām un pēdām vai galvas matainajā daļā var liecināt par ekzēmu, tādēļ jāveic biopsija, pārbaudot ādas gabaliņu ar mikroskopu.

* 95% psoriāzes slimnieku ādas stāvoklis uzlabojas vasarā saules ietekmē.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.