Psihiatre: “Ja agrāk tipiskie gadījumi bija ap trīs gadiem, tad šobrīd vecums paliek arvien jaunāks” 0

Mentālā veselība ir būtiska ikviena cilvēka dzīvē, un īpaši svarīga tā ir bērniem un pusaudžiem. Mentālā veselība ir neatņemama mūsu vispārējās labklājības sastāvdaļa, un šī nozīme ir īpaši svarīga bērniem un pusaudžiem. Mūsdienās mēs redzam arvien pieaugošu tendenci, ka bērni jau ļoti agrīnā vecumā saskaras ar mentālās veselības traucējumiem, kas rada nepieciešamību pēc agrīnām diagnozēm un savlaicīgas iejaukšanās.

Reklāma
Reklāma
Kristaps Strūbergs ir atrasts; nogādāts speciālistu rokās 19
Kokteilis
Vēzis – Kamambērs, Svari – Gouda: noskaidro, kurš siers atbilst tavai zodiaka zīmei
Pensionāre kļūst par interneta sensāciju: 76 gadus veca sieviete nokļūst slimnīcā ar diabētu un uzzina, ka ir stāvoklī
Lasīt citas ziņas

Laura Ķevere, psihiatre Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Bērnu psihiatrijas klīnikā un Latvijas Universitātes docente, TV24 raidījumā “Dr. Apinis” komentējot bērnu mentālās veselības izaicinājumus, uzsver, ka mūsdienās arvien biežāk tiek diagnosticēti traucējumi jau ļoti agrīnā vecumā.

“Ja agrāk tipiskie gadījumi bija ap trīs gadiem, tad šobrīd vecums paliek arvien jaunāks. Man nesen bija gadījums, kad bērniņam bija tikai gads un astoņi mēneši, bet vecāki jau bija pamanījuši problēmas,” atzīmē Ķevere. Viņa norāda, ka bērni bieži tiek diagnosticēti ar komunikācijas traucējumiem vai valodas attīstības aizkavēšanos, īpaši, ja viņi apmeklē pirmskolas izglītības iestādi, kur pedagogi spēj ātri pamanīt problēmas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no lielākajiem izaicinājumiem, ar kuru saskaras gan bērnu psihiatri, gan vecāki, ir autisma spektra traucējumi, kas, atšķirībā no agrākām tendencēm, tiek diagnosticēti arvien jaunākiem bērniem. Tomēr, kā norāda Ķevere, ne visi šie gadījumi ir saistīti ar klasisku autisma simptomātiku.

“Bieži vien mēs redzam bērnus ar trauksmes traucējumiem vai garastāvokļa traucējumiem, kuriem ir problēmas iekļauties sociālajās grupās vai pielāgoties skolai,”

viņa piebilst. Daudzi no šiem bērniem vēlāk piedzīvo grūtības arī mācībās, kas bieži vien kļūst aizvien sarežģītākas, īpaši tuvojoties pusaudžu vecumam un eksāmeniem.

Šajā kontekstā ir svarīgi pievērst uzmanību ne tikai bērnu psiholoģiskajām vajadzībām, bet arī sabiedrības izpratnei par šo problēmu. Iejaukšanās un terapija bērniem ar mentālās veselības traucējumiem ir ļoti svarīga, lai novērstu smagākas sekas nākotnē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.