Krievijas pilsoņu provokācija Ādažos — NATO degungalā — atklāj nepilnības likumos 18
Pašlaik notiekošajās militārajās mācībās “Saber Strike 2015” Baltijas un citu sabiedroto valstu karavīri slīpē dažādas mūsdienu kara apstākļiem nepieciešamas prasmes, uzlabo sadarbību un simulē dažādas apdraudējuma situācijas, lai gūtu mūsdienu izaicinājumiem atbilstošas iemaņas. Mācību atklāšanā NBS komandieris Raimonds Graube uzsvēra nepieciešamību sagatavoties jauniem izaicinājumiem mūsu pašu mājās. Šīs nedēļas notikumi pierāda, ka karavīriem adresētajos komandiera vārdos derētu ieklausīties arī valsts varai.
Jau vēstījām, ka trešdien Ādažu bāzē iekļuvuši divi Krievijas pilsoņi, kuri nesankcionēti bija iekļuvuši militārajā teritorijā. Abi provokatori ar kāpņu palīdzību bija pārkāpuši žogam, bet drīz pēc tam aizturēti. Pie viņiem atrasts karogs bēdīgi slavenajās Georga lentīšu krāsās un skrejlapas angļu valodā. Bāzē personas atradās neilgu laiku un neesot paguvušas realizēt savus nodomus. Krievijas nacionālboļševiku partija “Cita Krievija” apgalvo, ka aizturētie esot tās biedri, kas veikuši mierīgu protesta akciju, pieprasot NATO karaspēka aizvākšanos no Baltijas un visas Eiropas.
Tomēr katram mākonim zelta maliņa – abi “nacboli” parādījuši vairākus trūkumus Latvijas drošības sistēmā. Jācer, ka tie tiks novērsti, pirms “oranžmelnu klaunu” vietā bāzi mēģina šturmēt tā sauktie “zaļie cilvēciņi”.
Pirmkārt, kā atklājās, nav gandrīz nekāda likumīga pamata vērsties pret šādiem pārkāpējiem. Pēc aizturēšanas abi provokatori gan nodoti Drošības policijai (DP), kas uzsākusi kriminālprocesu saskaņā ar Krimināllikuma 10. nodaļu “Noziegumi pret valsti”. Izmeklēšanas interesēs DP plašāku informāciju par notikušo nesniedz, tomēr, pēc “LA” rīcībā esošas neoficiālas informācijas, pret abiem Krievijas pilsoņiem varētu piemērot Krimināllikuma 85. pantu par spiegošanu – neizpaužamu ziņu vākšanu ārvalstu izlūkdienestu uzdevumā, lai šīs ziņas izmantotu pretēji Latvijas Republikas interesēm. Par šādu pārkāpumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas. Tomēr “LA” avots prognozē, ka spiegošanas pants būs grūti piemērojams, jo jāpierāda aizturēto saistība ar ārvalstu izlūkdienestiem, kas esot tikpat kā neiespējami. Tādā gadījumā atliek tikai Administratīvo pārkāpumu kodeksa 194.3. pants, kas par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos paredz visnotaļ simbolisku sodu – brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz septiņdesmit eiro. Tiesībsargājošās iestādes drīkst aizturēt cilvēkus tikai uz 48 stundām. Šodien šis termiņš beigsies un, visticamāk, abi provokatori būs jāatbrīvo.
“Šis konkrētais gadījums kalpos kā praktisks piemērs, lai pārskatītu šo normu, samērojot ar jauniem izaicinājumiem. Līdz šim pieņēmām, ka militāros objektos var iemaldīties iedzēruši jaunieši, apjukuši sēņotāji vai krāsainā metāla zagļi, un šiem gadījumiem līdzšinējais administratīvais sods likās adekvāts. Notikušais pierāda, ka jāstrādā pie grozījumiem Krimināllikumā un jāparedz kriminālatbildība. Jāizdomā tikai precīzs formulējums, lai zem “krimināla” nepakļūtu arī sēņotāji,” teica Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”).
Drošības dienesti cīnās ar sekām
Krimināllikumu grozīt nav pārāk sarežģīti, bet daudz grūtāk būs preventīvi novērst šādu provokāciju atkārtošanos. Diemžēl Latvijas drošības dienesti nebija informēti par šādu personu ierašanos Latvijā un nebija ieguvuši iepriekšējo informāciju par viņu iecerētajām aktivitātēm, kas būtu ļāvis provokatorus savākt vēl pirms viņu “varoņdarba”. “Mēs galvenokārt koncentrējam resursus uz lielām lietām – prezidentūras drošību, terorisma draudu novēršanu, bet šādi sīki gariņi diemžēl pasprūk garām,” nopūtās “LA” iztaujāts DP pārstāvis.
[wrapintext][/wrapintext]
Pēc “LA” rīcībā esošas informācijas, abi aizturētie iepriekš nav nonākuši Latvijas drošības iestāžu redzeslokā par kādiem pārkāpumiem Latvijas teritorijā un nav bijuši iekļauti tā sauktajā “melnajā sarakstā”. Turklāt viņi izmantojuši Krievijas provokatoru iecienīto taktiku – Latvijas teritorijā ieceļojuši caur kādu citu Šengenas valsti (pagaidām gan netiek atklāts kuru tieši). Krievijas mērogiem nacionālboļševiki ar vairākiem tūkstošiem biedru un atbalstītāju ir margināla organizācija, bet Latvijas drošības dienestiem izsekot katru Šengenā iebraukušo “nacbolu” nav iespējams. Pēc šā pārkāpuma gan abi aizturētie, visticamāk, tiks iekļauti Šengenas kopējā “melnajā sarakstā”.
Ir diezgan droši, ka šie provokatori nestrādāja tikai divatā. Viņus atbalstījusi vēl vismaz viena vai vairākas nezināmas personas. Tas noprotams kaut vai pēc tā, ka kāds fotografējis abu censoņu rāpšanos pāri Ādažu bāzes sētai un vēlāk publicējis šīs bildes “Cita Krievija” mājaslapā. DP pagaidām nesniedz informāciju par līdzdalībniekiem.
Informatīvais karš rit pilnā sparā
Incidents Ādažu militārajā bāzē varētu būt informatīvā kara sastāvdaļa, mēģinot iesaistīt cilvēkus, kuri varētu apmelot Latviju un Latvijas Nacionālos bruņotos spēkus, gan arī NATO kopumā, ziņu aģentūrai LETA paudis aizsardzības ministrs un jaunievēlētais Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš arī atgādinājis, ka Latvija jau dzīvo hibrīdkara apstākļos. Arī vairāki uzrunātie eksperti un politiķi sprieda, ka akcijas mērķis ir mazināt Latvijas iedzīvotāju uzticamību valsts aizsardzības spējām. Sak, ja reiz divi vienkārši puiši no Voroņežas var iekļūt NATO militārajā objektā, tad par kādu drošību var būt runa. Nevar izslēgt, ka Ādažu incidents ir daļa no kāda lielāka plāna, jo tajā pašā dienā hakeri uzlauzuši Lietuvas armijas apvienotā štāba mājaslapu internetā.
“Cita Krievija” mājaslapā jau atrodams raksts, ka abi Ādažu pārkāpēji pirms aizturēšanas esot aizkļuvuši līdz mācību štābam, norāvuši amerikāņu karogu un vietā uzstādījuši savējo. NBS pārstāvis Normunds Stafeckis šīs ziņas sauc par pilnīgām pasakām. “Abi pārkāpēji ar visiem lietiskajiem pierādījumiem tika aizturēti dažu minūšu laikā netālu no vietas, kur šķērsoja sētu, un nebija paguvuši izdarīt neko no aprakstītajām darbībām. Pat ja viņi būtu ko paveikuši, tad nebūtu spējuši par to noziņot saviem atbalstītājiem. Turklāt Ādažu bāzē nemaz neatrodas “Saber Strike” štābs un nenotiek mācības. Bāzē ir tikai administratīvie korpusi, kazarmas, ēdnīca, kafejnīcas, klubs un tamlīdzīgas iestādes,” nacionālboļševiku apgalvojumus apgāza Stafeckis. Tomēr diez vai šie fakti interesēs Krievijas medijus. Visticamāk, pēc atbrīvošanas “nacbolu” stāsts tiks papildināts ar vēl fantastiskāk pārspīlētām detaļām – kā viņi spīdzināti DP pagrabos, kā cīnījušies ar fašistiem un citplanētiešiem vai atmaskojuši masonu sazvērestību. Tomēr vismaz dažos NBS pārstāvja vārdos derētu ieklausīties ikvienam, kurš vēlas atkārtot līdzīgu triku. “Būtībā šie cilvēki riskēja ar savu dzīvību un viņiem paveicās, ka aizturētāji spēja profesionāli novērtēt apdraudējuma līmeni. Ja tas tiktu noturēts par uzbrukumu bāzei, tad nekāda auklēšanās nebūtu. Vienalga, vai bāzei mēģinātu uzbrukt zaļie, sarkanie vai vēl kādas krāsas cilvēciņi – viņi tiktu nošauti!” uzsvēra N. Stafeckis.
Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube provokatoru pārkļūšanu pār bāzes sētu raksturo kā mazu incidentu un aicina tam nepievērst pārlieku lielu uzmanību. Viņš arī neredz iemeslu pastiprināt Ādažu bāzes apsardzi, jo tā esot nostrādājusi, kā plānots, un pārkāpēji operatīvi aizturēti.