Protestu slāpēšanai Turcijas valdība mēģina bloķēt piekļuvi internetam 0
Sociālās interneta vietnes “Twitter” un “Facebook” pārplūdinājuši fotoattēli, kuros redzama Turcijas drošības spēku vardarbīgā vēršanās pret demonstrantiem. Protestu akcijas Stambulā sākās pagājušās nedēļas nogalē kā miermīlīga demonstrācija pret amatpersonu ieceri izpostīt pilsētas centrā esošo Gezi parku un tā vietā uzsliet lielveikalu.
Drīz vien tā pārauga apjomīgās demonstrācijās pret valsts premjeru Redžepu Erdoganu, kuru demonstranti apsūdz mēģinājumos valsti novirzīt no laicīguma un Turcijā iedibināt islāma likumus.
Kurš melo?
Vakar kļuva zināms, ka Turcijas varasiestādes protestu slāpēšanai cenšas slēgt internetu. Turcijas lielākais mobilo sakaru sniedzējs “Turkcell” paziņojis, ka saņēmis norādes no valstī valdošās Taisnīguma un attīstības partijas (AKP) slēgt savus pakalpojumus protestu pārņemtajā Stambulā. Tikmēr starptautiskā hakeru organizācija “Anonymus” izplatījusi paroles, ar kuru palīdzību turku aktīvisti var pieslēgties bezmaksas interneta pakalpojumiem, apejot iespējamos valdības ieviestos ierobežojumus. Turku žurnāliste Ruhata Mengi savā interneta blogā raksta, ka izslēgtas pilsētā izvietotās novērošanas kameras. Turcijas opozicionāri pārmet valdībai pārlieku aso vēršanos pret viņiem. Arī vairāku turku aktīvistu sociālajā interneta vietnē “Twitter” ievietotās fotogrāfijās redzami protestētāji, kuru sejas klātas asinīm, kā arī pilsētas ielas, kurās redzamas asinis.
“Policija viņus [demonstrantus] trenkāja ar piparu un asaru gāzi, brauca viņiem virsū ar tankiem. Divus jaunus cilvēkus sabrauca, un viņi nomira. Vienai manai draudzenei pa galvu trāpīja policistu mestā asaru gāzes granāta. Viņa guva smagu traumu, un pēc triju stundu ilgas operācijas joprojām nav nākusi pie samaņas,” notikušo Stambulā savā interneta blogā aprakstījusi kāda turku aktīviste.
Virkni interneta vietņu pārplūdinājuši demonstrāciju dalībnieku notikuma apraksti, kas papildināti ar fotogrāfijām un videomateriāliem. Tāpat aktīvisti pauž, ka Turcijas lielākās mediju kompānijas par protestiem producē melus.
Tikmēr vairāk nekā desmit gadus amatā esošais Turcijas premjers Erdogans demonstrantus sauc par “laupītājiem”, kas valstī mēģina sākt pilsoņu karu. “Twitter” un “Facebook” vietnes viņš nodēvējis par ļaunumu un lielākajiem draudiem sabiedrībai, jo tajos tiekot izplatīti tikai meli. Turcijas prezidents Abdulla Gils vakar aicināja protestētājus saglabāt mieru, apsolot tiem, ka viņu vēsts ir sadzirdēta. Turpretī premjers Erdogans ieņēmis stingrāku pozīciju, brīdinot, ka “mēs būsim nolokāmi” pret demonstrācijām.”
Demonstranti ceļ barikādes
Demonstrācijas, kurās piedalās dažāda vecuma un dažāda politiskā un sociālā spektra cilvēki, sākušās arī citviet valstī, ne tikai Stambulā.
Protestos pret valdību, to apsūdzot centienos ieviest islāma likumus, Turcijas galvaspilsētā Ankarā piedalījušies aptuveni septiņi tūkstoši cilvēku. Protestos aizturēti aptuveni 1700 cilvēku, no kuriem daudzi jau atbrīvoti. Demonstrācijās ievainoti 58 dalībnieki, kā arī 115 drošības spēku pārstāvji.
Naktī uz pirmdienu demonstranti Stambulas Bešiktas rajonā no akmeņiem uzslēja barikādes, lai pretotos lielajiem policijas spēkiem. Tikmēr starptautiskā sabiedrība, cilvēktiesību aizstāvju organizācijas un lielvalstu līderi Turcijas amatpersonas aicinājušas saglabāt savaldību un nelietot pārlieku spēku pret demonstrantiem.