Lielākajā masu demonstrācijā Krievijā kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem nedēļas nogalē gājienā cauri Habarovskas centram devās aptuveni 50 tūkstoši cilvēku.
Lielākajā masu demonstrācijā Krievijā kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem nedēļas nogalē gājienā cauri Habarovskas centram devās aptuveni 50 tūkstoši cilvēku.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

Protesti Habarovskā nerimstas. Plašie masu protesti pārsteiguši varasiestādes 4

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Lasīt citas ziņas

Nedēļas nogalē desmitiem tūkstošu cilvēku Krievijas Tālo Austrumu pilsētā Habarovskā piedalījās kārtējā protestā pret novada gubernatora Sergeja Furgala apcietināšanu aizdomās par divu slepkavību organizēšanu.

Lielākajā masu demonstrācijā Krievijā kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem gājienā cauri Habarovskas centram devās aptuveni 50 tūkstoši cilvēku, lai arī pilsētā valda vairāk nekā 30 grādu karstums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņi nesa plakātus ar uzrakstiem “Brīvību Furgalam” un skandēja “Kopā mēs esam neuzvarami”.

Protestētāji pieprasīja taisnīgu tiesu Furgalam, taču ne Maskavā.

“Tas ir mūsu gubernators! Un mēs viņu aizstāvēsim,” sauca protestētāji. Pats Furgals kategoriski noliedzis viņam izvirzītās apsūdzības. Iepriekš šajā lietā jau aizturēti četri noziedzīga grupējuma locekļi.

Par Habarovskas novada gubernatoru Furgals kļuva 2018. gadā, bet līdz tam viņš bija Valsts domes deputāts. Gubernatora vēlēšanās Liberāldemokrātu partijas biedrs Furgals sakāva valdošās partijas “Vienotā Krievija” kandidāti, iegūstot aptuveni 70% balsu.

Komentētāji to skaidroja kā protesta balsojumu, ko izraisījusi augošā neapmierinātība ar prezidenta Vladimira Putina politikas rezultātiem. Tagad viņa atbalstītāji apgalvo, ka Furgalam izvirzītās apsūdzības ir politiski motivētas.

Policija tāpat kā iepriekšējās protesta akcijās Habarovskā, kas nebija saskaņotas ar varasiestādēm, neveica nekādas darbības dalībnieku izdzenāšanai.

Tik plaša mēroga masu protesti ir pārsteiguši varas­iestādes kā Habarovskā, tā Maskavā, un Kremlis acīmredzot vēl nav izlēmis, kā rīkoties. Vairāki aģentūras “Reuters” aptaujātie demonstranti izteikušies, ka viņi izgājuši ielās, lai aizstāvētu tiesības paust savu gribu.

Reklāma
Reklāma

Daži aptaujātie atzinuši, ka uzskata Kremļa akciju pret Furgalu kā novēlotu atriebību par sava kandidāta zaudējumu gubernatora vēlēšanās 2018. gadā.

Savas divu gadu valdīšanas laikā Furgals iemantoja “tautas gubernatora” reputāciju, jo samazināja savu algu, deva rīkojumu pārdot iepriekšējās administrācijas laikā nopirkto jahtu un ievērojami samazināja lidojumu biļešu cenas attālo rajonu iedzīvotājiem, atzīmē analītiķis Abass Galjamovs.

Iedzīvotāji pieprasa pārcelt viņa tiesāšanu uz Habarovsku, kur viņš tika ievēlēts.

Analītiķi atzīmē, ka pirms pāris nedēļām Kremlis rīkoja tā saukto referendumu par konstitūcijas labojumiem. Izmantojot Kremļa kontrolētos propagandas kanālus, tika panākts vajadzīgais rezultāts, ļaujot līdzšinējam prezidentam palikt amatā vēl divus termiņus.

Vairāki desmiti referenduma kritiķu līdz šim aizturēti Maskavā notikušajos protestos, taču pagaidām nav skaidrs, kāds rīkojums tiks dots Habarovskā izvietotajam Iekšlietu ministrijas karaspēkam, ja protesti pret gubernatora Furgala apcietināšanu izvērtīsies vēl plašākās manifestācijās pret Kremļa režīmu.

Daži analītiķi atzīmē, ka Krievijas perifērijā jau gadiem manāmas centr­bēdzes tendences, vairākiem Sibīrijas un Tālo Austrumu apgabaliem apsverot ne tikai lielāku ekonomisko, bet arī politisko patstāvību.

Kamēr Kremlis steidzami meklēja aizvietotāju Furgalam, Krievijas Federālais drošības dienests paziņoja, ka esot novērsts “terorakts kādā pilsētā”, bet Habarovskas veselības aprūpes pārvalde atklājusi strauju saslimšanas pieaugumu ar koronavīrusu un ieteikusi atkal ieviest pilsētā karantīnu, kas būtu iegansts jebkādu demonstrāciju aizliegumam.

Viena cilvēka pikets ir vienīgais protesta veids, kam pēc pašreizējā Krievijas likuma nav vajadzīga varasiestāžu atļauja.

Pirms koronavīrusa epidēmijas šādi vientuļi protestētāji netika aizturēti, taču tagad policija nodēvējusi šādu piketu par “slēptu sabiedrisku pasākumu” un Maskavā aiztur katru dalībnieku.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.