Ungārijā protestē pret Orbanu 2
Ungārijā spēkā pieņemas neapmierinātība ar premjerministra Viktora Orbana darbu. Sabiedrības neapmierinātības iemesls meklējams vairāku amatpersonu apsūdzībās korupcijā, kā arī šaubīgajā nodokļu sistēmā, kas, kā apgalvo Orbana kritiķi, veidota premjerministram pietuvināto uzņēmēju interesēs.
Uzliek jaunus nodokļus
Nedēļas sākumā Budapeštā un vairākās citās pilsētās tūkstošiem cilvēku piedalījās protestos pret Orbanu, apsūdzot viņu korumpētu ierēdņu algošanā un par tuvināšanos Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam, informē ziņu aģentūra “Reuters”. Pirmdienu, kad notika vērienīgākās ielu demonstrācijas, tostarp pie Ungārijas parlamenta ēkas, Orbana kritiķi nosauca par “sabiedrības dusmu dienu”. Protesta akcijā Budapeštā piedalījās vismaz desmit tūkstoši cilvēku, informē ārvalstu ziņu aģentūras. Viņi skandēja saukļus “Orban, pazūdi” un “Mēs negribam maksāt nodokļus noziedzniekiem”. Šī bija jau ceturtā pret Ungārijas valdības vadītāja politiku vērstā demonstrācija pēdējo trīsdesmit dienu laikā, atzīmē raidsabiedrība “BBC”.
Lielāko sabiedrības neapmierinātību Orbans izpelnījās saistībā ar iecerēto interneta nodokli, pret kura ieviešanu pagājušajā mēnesī protestēja vēl vairāk cilvēku nekā pēdējās dienās pret amatpersonu korumpētību. Taču Orbans tomēr iecerējis veikt izmaiņas nodokļu politikā. Otrdien Ungārijas likumdevēji apstiprināja jaunus nodokļus ziepēm, alkoholam, reklāmām un lielveikaliem, informē ziņu aģentūra “AFP”. Ungārijas politikas apskatnieki spriež, ka ar neparastajiem nodokļiem Orbans mēģina samazināt valsts budžeta iztrūkumu. Viņš jau ir noteicis papildu nodevas enerģētikas, banku, pārstrādes un telekomunikāciju sektorā strādājošajiem uzņēmumiem, tos apsūdzot “papildu peļņas” gūšanā. Tikmēr Orbana kritiķi norāda, ka no šiem nodokļiem lielākie ieguvēji ir Orbanam pietuvinātie uzņēmēji, jo šīs nodevas attiecas galvenokārt uz ārvalstu uzņēmējiem. Turklāt vietējie nodokļu inspektori vilcinās izmeklēt iespējamo krāpniecību ar nodokļu maksāšanu.
ASV bažījas par korumpētību
Nodokļu politikas dēļ Orbans izpelnījies kritiku ne tikai no vietējiem opozicionāriem, bet arī no Eiropas Savienības un ASV, kas norāda, ka Ungārijas valdības vadītājs, ieviešot labojumus nodokļu politikā, vēršas pret lielajiem uzņēmumiem, ierobežo demokrātiju un mēģina sekot Putina piemēram. Pagājušajā nedēļā atklātībā nonāca ASV vēstniecības Ungārijā gatavots dokuments, kurā norādīts uz bažām par krāpniecību Ungārijas augstākajos varas gaiteņos. Šaubu ēna gulstas pār Ungārijas Muitas un nodokļu dienesta vadītāju Ildiko Vidu un sešām citām amatpersonām, kurām, tās turot aizdomās par korupciju, liegts iebraukt ASV. Sarunā ar Ungārijas medijiem Vida atzina, ka ir iekļauta sarakstā, kurā atrodas personas ar liegumiem iebraukt ASV.
Pēdējos gados Ungārijas Muitas un nodokļu dienests iemantojis sliktu reputāciju. Tā vadītāja Vida tiek apsūdzēta par to, ka viņa ignorējusi gan valdībai pietuvināto uzņēmēju veikto krāpšanos ar pievienotās vērtības nodokļu maksāšanu, gan mēģinājumus piekukuļot ASV kompānijas, tām apmaiņā pret nodokļu atlaidēm prasot Orbana administrācijai labvēlīgu politiku. Vida noraidījusi visas pret viņu izvirzītās apsūdzības. Tikmēr Ungārijas premjers Orbans pat paziņojis, ka ASV vajadzētu atsaukt savu vēstnieka pienākumu izpildītāju Ungārijā Andrē Gudfrendu, kurš iepazīstināja plašāku sabiedrību ar dokumentu par iespējamajām Ungārijas amatpersonu krāpnieciskajām darbībām. “Jebkurš vēstnieks, kurš prezentē valdībai šādu dokumentu, ir atsaucams no sava posteņa jau nākamajā dienā,” paziņoja Orbans. “Mēs patiesi esam saņēmuši ziņojumu, kas ir apkopojums apsūdzībām, kādas pēdējos četrus gadus esam dzirdējuši no opozīcijas partijas.”