Gata Šļūkas zīmējums

Protesti pret Makrona pensiju reformu gandrīz izjauc Parīzes maratonu 9

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Valdības plāni palielināt pensijas vecumu no 62 uz 64 gadiem pagājušajās nedēļās uzjundīja Parīzē un citviet Francijā vērienīgus protestus. Sākotnēji mierīgās protesta akcijas pēc vairāk nekā nedēļu ilgas piketētāju pastāvēšanas uz savām prasībām dažviet pārauga grautiņos. Tā kā vieni no pirmajiem protestos iesaistījās atkritumu izvedēji, kas pasludināja streiku, Parīzes ielas sāka pildīt aizvien dvakojošāku atkritumu kalni.

Uz šī daiļrunīgā fona norisinājās gatavošanās Parīzes maratonam, kas iecerēts jau šajā nedēļas nogalē. Organizētāju klusuciešana daudzos maratona dalībniekos, kas plānojuši Francijā ierasties no visas pasaules, radīja pamatotas bažas, vai pasākums vispār notiks. Vēl pirmdien Luvras durvis Parīzē bija bloķējuši streikojošie muzeja darbinieki un muzejā nevarēja iekļūt. Piketi turpinājās arī degvielas uzpildes stacijās un atkritumu dedzinātavās. Lielākoties tas notika Parīzes nomalēs, kur joprojām ielas pildīja ap 8000 tonnu atkritumu, kas krājušies vairākas nedēļas. Vairākās Francijas lidostās aviokompānijas vēl otrdien un trešdien bija atcēlušas ap 20% reisu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“The Guardian” ziņo, ka streiks, kas bija daļa no protestu viļņa pret Emanuela Makrona pensiju likumu, ticis atcelts pēc tam, kad atkritumu savācēju skaits, kas streikoja, kļuva aizvien mazāks. Francijā streikotāji zaudē algas, pārtraucot darbu, un streika fondi, kas galvenokārt tiek finansēti no ziedojumiem, nav pietiekami, lai kompensētu zaudēto atalgojumu, skaidro “The Guardian”.

Streika apturēšanas laikā otrdienas pēcpusdienā Rātsnams ziņoja, ka aptuveni 7000 tonnu atkritumu joprojām nav savākti, neskatoties uz amatpersonu mēģinājumiem piesaistīt privātus atkritumu uzņēmumus.

Savukārt trešdien savu klusēšanu pārtrauca Parīzes maratona organizētāji un vairāki no viņiem apliecināja, ka skriešanas sacensības notiks. “Nekas mums pašlaik netraucē rīkot Parīzes maratonu,” ar šādu paziņojumu atbalstu maratonam trešdien pauduši arī Francijas policijas spēki, kas tāpat kā citi protestu laikā bija vairījušies ko paziņot.

Tikmēr vēl vakar sociālās saziņas vietnē “Reddit” varēja lasīt satrauktus vēstījumus no potenciālajiem maratona dalībniekiem. “Saspringtās situācijas dēļ īpašnieks atcēla manu “AirBnb” rezervāciju Parīzē, un atrast līdzvērtīgu man nav iespējams. Tāpat arī tikuši atcelti vairāki avioreisi uz Parīzi un no tās. Man ir jāatceļ plāni doties uz maratonu,” gaužas kāds ārvalstnieks.

Parīzes maratonā pulcējas ap 50 000 cilvēku. 2020. gadā tas tika atcelts pandēmijas dēļ.

Lai arī parīziešu revolucionāru gars ir slavens kopš neatminamiem laikiem, vidējā francūža tēls joprojām ir rosīgs maiznieks, tērpts jūrnieka kreklā ar melnu bereti galvā un, protams, bageti rokā.

Laikam gan pret šādu novecojušu klišeju frančiem ir aizvien lielāki iebildumi, jo protesta akcijās Parīzē un citu pilsētu ielās ikvienam ir iespēja redzēt frančus pavisam citā tēlā. Varbūt pienācis laiks jaunai noturīgai asociācijai?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.