Protesta balsojums izvirza trešo spēku Itālijas politikā 0
Lai kā viņš tiktu dēvēts – par protesta balsi, politisku klaunu vai populistisku demagogu, komiķa Bepes Grillo pirms dažiem gadiem izveidotā opozīcijas kustība “Piecas zvaigznes” ir ieguvusi ceturto daļu balsu Itālijas parlamenta vēlēšanās, izraisot varastrīci pašmājās un pēcgrūdienus Eiropas varas centros.
Politiskas satīras meistars
Džuzepe (saukts Bepe) Grillo (itāliešu val. – circenis) dzimis 1948. gadā Dženovā. Šķirtenis, kurš ar otro sievu izaudzinājis sešus bērnus no pašreizējās un viņu iepriekšējām laulībām. Jaunībā ieguvis grāmatveža diplomu, taču nav spējis turēties pretī skatuves valdzinājumam. Kādu viņa monologu nejauši noskatījās Itālijas televīzijas producents un raidījumu vadītājs Pipo Baudo, un jau drīz Bepe piedalījās virknē televīzijas šovu un izklaides raidījumu. Astoņdesmitajos gados viņš piedalījās vairākos televīzijas seriālos, kur stāstīja par pieredzēto ASV un Brazīlijā, bārstot anekdotes un asprātības par šo zemju kultūru, dzīvesveidu un dabu. Viņa popularitāte auga, un viņš kļuva par pašam veltīta televīzijas šova “Grillometro” galveno varoni, kā arī iecienītas jogurta šķirnes reklāmas seju. Astoņdesmito gadu otrajā pusē viņa uzstāšanos arvien vairāk pārņēma politiska satīra. 1987. gadā kādā TV šovā viņš izsmēja Sociālistiskās partijas vadītāju Betino Kraksi, kurš tolaik bija Itālijas premjerministrs un gatavojās doties vizītē uz Ķīnu.
Bepes joks, kas ir vēl aktuālāks 2013. gadā, skanēja šādi: “Itālijas Sociālistiskās partijas biedrs jautā Kraksi: “Ja visi ķīnieši ir sociālisti, no kā tad viņi zog?” Ķīnas kompartijas un Itālijas sociķu partijas vadība ņēma ļaunā Bepes sarkasmu, un viņam tika neoficiāli, bet iedarbīgi liegts piedalīties sabiedriskās televīzijas raidījumos.
Pēc pāris gadiem viņš tika attaisnots, kad Itālijas Sociālistiskā partija nogrima korupcijas purvā. Kraksi aizbēga uz Tunisiju, lai dzimtenē netiktu tiesāts, un nomira svešumā. Taču politiķi nebija aizmirsuši Bepes aso mēli un viņu melu un krāpniecisko darījumu atmaskojumus, tāpēc komiķis tikai paretam parādījās televīzijā. Kad viņa šovu 1993. gadā beidzot parādīja TV kanālā RAI, to vēroja skatītāju rekordskaits – 16 miljoni. Pēc tam uz vairākiem gadiem viņš atkal tika izraidīts no televīzijas.
Cīnās par tīru parlamentu
Pēc darbošanās teātrī un kino 2009. gadā Bepe iesaistījās politikā, izveidojot opozīcijas kustību “Piecas zvaigznes”. Uzstājoties teātros Itālijā un ārzemēs, viņš apspēlē politiski un ekonomiski aktuālas tēmas: zaļo ekonomiku, korupciju politikā un saimniecībā, finanšu lietas, preses brīvību, bērnu ekspluatāciju, globalizāciju un tehnokrātiju. Grillo enerģiski atbalsta interneta brīvību. Izmantojot viņa interneta lapas lasītāju ziedojumus, 2005. gadā Grillo izvietoja reklāmu laikrakstā “La Repubblica”, aicinot atkāpties toreizējo Itālijas Bankas vadītāju Antonio Facio sakarā ar finanšu skandālu. ASV žurnāls “Time” izraudzīja Grillo kā vienu no “2005. gada Eiropas varoņiem” par viņa nerimtīgo cīņu pret korupciju un finanšu skandālu atmaskošanu.
Grillo izvietoja sludinājumu arī laikrakstā “International Herald Tribune”, kur apgalvoja, ka Itālijas parlamenta deputāti nedrīkstētu pārstāvēt pilsoņus, ja viņi jebkad būtu bijuši notiesāti, pat pirmajā no trijām Itālijas tiesu sistēmas pakāpēm.
Izvēršot operāciju “Tīrs parlaments”, viņa interneta lapā tiek regulāri atjaunots Itālijas likumdevēju saraksts, kas notiesāti visās trijās tiesu pakāpēs. Kā secinājis Grillo, 2007. gadā apkopotie dati liecina, ka pat Skampijas rajonā, kas ir visbīstamākā Neapoles priekšpilsēta un viens no apgabaliem ar augstāko noziedzības līmeni Eiropā, ir mazāk likumpārkāpēju nekā Itālijas parlamentā, atzīmē “La Respubblica”. 2007. gada jūlijā Grillo tika dota iespēja uzrunāt Eiroparlamenta deputātus Briselē, kur viņš pievērsa uzmanību bīstamajai situācijai Itālijas politikā, kur ir darboņi, kas notiesāti par dažādiem likumpārkāpumiem – no kukuļošanas un nodokļu nemaksāšanas līdz kūdīšanai uz slepkavību. Kādā mītiņā, kurā piedalījās aptuveni divi miljoni cilvēku, Grillo aicināja klātesošos parakstīt aicinājumu pieņemt likumu, kas paredz izmest no Itālijas parlamenta deputātus, kam ir jebkāda krimināla sodāmība.
“Circenīšus” vairs nevar ignorēt
Viņš izveidoja kustību “Piecas zvaigznes” bez vēlmes kļūt par tās līderi un tikt ievēlēts parlamentā (tas viņam liegts, jo 1980. gadā viņš tika atzīts par vainīgu autoavārijā, kurā gāja bojā trīs cilvēki), bet tāpēc, lai dotu iespēju ar interneta starpniecību apvienoties cilvēkiem, kas tic godīguma un tiešas demokrātijas ideāliem. Grillo domubiedri, kuru vairākums ir jauni cilvēki, tiek dēvēti par “grillini” (“circenīšiem”), taču viņu kolektīvo “čirkstināšanu” vairs nevarēs atļauties ignorēt Itālijā līdz šim valdījušās partijas, atzīmē avīze “The Guardian”. Kustība kļuva par partiju, kas guva panākumus vairākās reģionālajās vēlēšanās, bet parlamenta vēlēšanās februāra beigās kļuva par populārāko partiju, savācot 25,55 procentus balsu.