Protesta akcija pensionāru viedokļu krustugunīs 0
“Tikai 50 latu dēļ braukt uz Rīgu un klaigāt, tas nav manā stilā,” saka Talsu Pensionāru biedrības valdes priekšsēdētājs Antons Kivlenieks, atbildot uz jautājumu, vai talsenieki 7. septembrī atbalstīs Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) rīkoto protesta akciju.
Kā zināms, Saeima šonedēļ atbalstīja Labklājības ministrijas izvirzīto ierosinājumu indeksēt tikai mazās pensijas, kas nepārsniedz 200 latus. LPF prasīja šo summu palielināt līdz 250 latiem, tomēr priekšlikums netika atbalstīts un LPF valdes priekšsēdētājs Andris Siliņš paziņoja, ka tādā gadījumā lēmums par pensionāru protesta akciju paliek spēkā.
“Galvenais, ka indeksāciju esam izkarojuši,” uzsver A. Kivlenieks. Tagad jāskatās, kādi būs LPF turpmākie izaicinājumi. Tos izvērtējot, iespējams, ka talsenieki varētu arī piedalīties protesta akcijā. “Jo mums vēl ne mazums citu problēmu, kas steidzami jārisina, piemēram, nepieciešami pensiju izmaksu griesti. Nav taisnīgi, ka cilvēks, kam jau tāpat ir milzum daudz īpašumu un uzkrājumi, mēnesī saņem pensiju, kas līdzinās 20 vidējām pensijām! Atbildīgās instances aizbildinās, ka tādu cilvēku nav daudz. Vai tas ir arguments?”
Ventspilniekiem atšķirībā no Talsu kolēģiem šaubu nav – uz Rīgu jābrauc!
“Mēs savācām gandrīz 5000 parakstu, pieprasot indeksēt pensijas par visiem krīzes gadiem ar koeficientu 1,07. Tas nozīmē, ka pensijām bija jāpieaug vismaz par 7%. Ar pašreizējo rezultātu – 4% palielinājumu – cilvēki nav apmierināti,” skaidro pensionāru biedrības “Ventspils liedags” valdes priekšsēdētāja Ligita Kristovska.
Un pamato – pārtikas cenas kāpj ļoti strauji, dārdzība Ventspilī esot pat augstāka nekā Rīgā. Regulāri dodoties uz LPF valdes sēdēm, L. Kristovska izpētījusi produktu cenas. Piemēram, vistas fileja Ventspilī maksājot Ls 3,99, bet Rīgā varot nopirkt pat par Ls 2,40. L. Kristovska ir politiski represētā, un viņas pensija par 58 darba gadiem esot 160 latu. Tādas pensijas pārsvarā ir cilvēkiem, kas pensijā devās līdz 1996. gadam. L. Kristovska stāsta, ka protesta akcijai ventspilnieku vidū daudz atbalstītāju, bet autobusu bez maksas solījis nodrošināt pilsētas mērs Aivars Lembergs.
Saulkrastu novada pensionāru vadītāja Maruta Muste ir citās domās: “Tas ir zem mana goda aicināt vecus, nevarīgus ļaudis iziet ielās. Nē, viņi savu mūžu godam nostrādājuši, godam maksājuši nodokļus un tagad pelnījuši cilvēka cienīgas vecumdienas! Mums nekas nav jāizlūdzas.” M. Muste pati protesta akcijā nepiedalīsies, taču neiebildīs, ja kāds no Saulkrastu senioriem tomēr nolems braukt uz Rīgu. Aizbraukt no Saulkrastiem uz galvaspilsētu neesot problēmu, tam autobuss neesot jāorganizē.
Arī Latgales Pensionāru apvienības valdes priekšsēdētāja Zofija Zujeva neatbalsta LPF vadītāja Andra Siliņa aicinājumu, taču citu iemeslu dēļ.
“Pensijas taču indeksēs, ko tur vēl draudēt un protestēt! Latgales pensionāriem šā gada indeksācija ir priecīga ziņa, jo mūsu pusē pensijas ir mazākas nekā citur, vidējā pensija tikai 178 lati. Arī tie daži lati klāt būs pietiekami daudz.”
Z. Zujeva neiebilst, pielikums varēja būt lielāks, bet parlamenta viedoklis jāciena. Turklāt Labklājības ministrija bijusi pretimnākoša, atjaunojot indeksāciju jau šā gada septembrī, lai gan likums to paredz tikai 2014. gada oktobrī.
Jelgavas Pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja Marija Kolneja atklāj, ka vecie ļaudis pāris mēnešu laikā veikli apmuļķoti. “Mēs taču Saeimas priekšsēdētājai Solvitai Āboltiņai iesniedzām vairāk nekā 100 tūkstošus parakstu ar prasību kompensēt krīzes laikā neindeksēto dzīves dārdzību vismaz 7% apmērā, kas katram pensionāram pie viņa pensijas dotu vismaz 9 – 12 latus!” No šī viedokļa skatoties, aicinājums uz protesta akciju ir pamatots, uzsver Jelgavas pensionāru vadītāja M. Kolneja.