Foto: Edijs Pālens/LETA

Prostatas vēzis: ārstēšana uzlabojusies, bet ne līdz visiem nonāk mūsdienīgie medikamenti 0

Autors: Visvaldis Bergmanis, Prostatas vēža pacientu biedrības vadītājs

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pirms gada nonācu situācijā, kad biju spiests valsts augstākajām amatpersonām uzrakstīt atklātu vēstuli par to, ka prostatas vēža pacienti, kas vīriešu vidū ir lielākā onkoloģisko pacientu grupa, ir atstāti, ja tā var teikt, ārpus laivas, un viņiem nav pieejama mūsdienīga ārstēšana. Tas bija kā izmisuma solis, jo ārstēšanas uzlabojumu vietā gan es, gan citi prostatas vēža pacienti bija saņēmuši vien solījumus.

Lielas ticības pārmaiņām uz labo pusi nebija, tomēr nelielu cerību liesmiņu centāmies saglabāt. Tagad, pēc gada, tomēr ir jāatzīst, ka situācija prostatas vēža ārstēšanā ir mainījusies un tā ir labāka. Lai arī kādi būtu bijuši Veselības ministrijas un Saeimas deputātu apsvērumi, pieņemot lēmumu par līdzekļu piešķiršanu, bet prostatas vēža pacientiem tagad novecojušas terapijas vietā ir pieejamas mūsdienīgas zāles, kas ar slimību ļauj efektīvi cīnīties un pagarina pacientu mūžu. To es zinu no sava ārsta teiktā un varu apliecināt arī ar savu pieredzi kā pacients. Man grūti spriest, kāds būtu mans un citu pacientu veselības stāvoklis, ja jaunās zāles nebūtu pieejamas. Droši vien mēs būtu pavisam sagrauti. Tomēr tagad skats uz dzīvi ir daudz pozitīvāks.

CITI ŠOBRĪD LASA

No citiem prostatas vēža pacientiem esmu saņēmis informāciju, ka jaunie medikamenti tomēr nenonāk līdz visiem pacientiem. Iespējams, pacientu skaits, kuriem nepieciešama šī terapija, ir lielāks nekā Veselības ministrija ir ierakstījusi savos aprēķinos. Tā vedina domāt arī Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā pieejamā informācija, kas liecina, ka 2017. gadā prostatas audzējs tika diagnosticēts 1286 vīriešiem, kas bija par 207 gadījumiem vairāk nekā iepriekšējā gadā. Pēc jaunatklāto prostatas audzēju gadījumu skaita uz 100 000 iedzīvotāju vissliktākā situācija 2017. gadā bija Kurzemē, kur bija 185,4 gadījumi. Latvijā šis rādītājs bija 144,1. Šie skaitļi nozīmē, ka ārstēšana tuvākajā laikā būs nepieciešama lielākam pacientu skaitam nekā plānots iepriekš.

Kopumā onkoloģisko slimību pacientu skaits Latvijā ir ļoti liels, tas ir pietuvojies 100 000 atzīmei. Tādēļ ir pareizi, ka veselības ministre Anda Čakša bieži runā par vēža ārstēšanas uzlabošanu, lielāka finansējuma piešķiršanu. Vēzis ir viena no tām slimībām, kura vislielākajā mērā samazina Latvijas cilvēku dzīves ilgumu, pie tam bieži vien nepamatoti, jo daudzās Eiropas Savienības valstīs, tajā skaitā mūsu Baltijas kaimiņvalstīs, ir pieejama mūsdienīga ārstēšana, kas mūža ilgumu palielina daudziem cilvēkiem.

Saņemu ziņas arī no pacientiem Igaunijā un Lietuvā. Tagad varu arī viņiem teikt, ka beidzot arī mēs esam līdzvērtīgi novērtēti, un mums ir iespējas ārstēties ar valsts apmaksātiem mūsdienīgiem medikamentiem.

Tuvojas Saeimas vēlēšanas, tādēļ kopā ar citiem pacientiem pārskatījām partiju programmas. Pirmkārt, vēlējāmies saprast, kāds ir partiju piedāvājums tieši onkoloģisko slimību ārstēšanas jomā. Jāatzīst, ka tikai divās programmās ir uzrunāti vēža pacienti. Viena no tām ir ZZS, kas, turpinot reformas, sola nodrošināt bezmaksas pieejamību sirds-asinsvadu slimību un vēža agrīnai diagnostikai. Savukārt “Latviešu nacionālisti” sola, ka onkoloģiskiem slimniekiem, transplantācijām un citiem smagi slimiem cilvēkiem būs 100 miljonu eiro liels valsts garants gadā. Vairāki politiskie spēki sola palielināt veselības aprūpes finansējumu, samazināt rindas pie speciālistiem un zāļu cenas. Kopumā tomēr ļoti pārsteidz, ka daudzu partiju programmās, vismaz 4000 zīmju apjomā, vispār nekas nav teikts par veselības aprūpi.

Mēs kā pacienti vēlētos, lai arī pēc vēlēšanām valdība pildītu pagājušajā gadā apstiprinātajā Onkoloģisko slimību ārstēšanas plānā līdz 2020. gadam paredzēto. Šāda plāna pieņemšana ir svarīgs solis, tas apliecina, ka onkoloģija beidzot ir valdības uzmanības lokā un pacientu ārstēšanai tiek piešķirti budžeta līdzekļi. Ceru, ka šis gads būs bijis labs iesākums, kuru ir jāturpina, nākamgad pastiprināti pievēršoties dažādām vēža pacientu grupām. Nenovēlu nevienam nonākt tādā bezcerīgā situācijā, kurā jūs apzināties, ka esat bezspēcīgs slimības priekšā, lai gan tepat mūsu kaimiņvalstīs ir pieejama ārstēšana. Domāju, ka valsts ir ieinteresēta saviem cilvēkiem nodrošināt mūsdienīgu ārstēšanu, lai viņi varētu atgriezties pilnvērtīgā dzīvē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.