Prokurors Millers: “Es neattaisnoju Trampu” 0
Īpašais prokurors Roberts Millers, kura vadītā juristu komanda divus gadus izmeklēja Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā 2016. gadā un Donalda Trampa kampaņas saikni ar Maskavu, savā aprīlī publiskotajā gala ziņojumā atzina, ka nav tiešu pierādījumu noziedzīgai sazvērestībai starp Trampa vēlēšanu kampaņu un Krieviju.
Tieslietu ministrs aizstāv prezidentu
ASV tieslietu ministrs Viljams Bārs izmantoja Millera ziņojumu, lai apgalvotu, ka prokurors Millers esot pilnībā attaisnojis prezidentu Trampu jebkurā likumpārkāpumā saistībā ar Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanās. Tieslietu ministra centieni attaisnot Trampu, atsaucoties uz Millera ziņojumu, lika īpašajam prokuroram trešdien nākt klajā ar publisku noliegumu, ka viņa ziņojumā prezidents Tramps būtu “pilnībā attaisnots”.
“Ja mums būtu pārliecība, ka prezidents nav izdarījis noziegumu, mēs būtu to pateikuši,” Millers paziņoja no tribīnes Tieslietu ministrijā savā pirmajā publiskajā uzrunā kopš izmeklēšanas sākuma.
Īpašais prokurors paskaidroja, ka viņa lēmums bijis balstīts Tieslietu ministrijas ilggadējā politikā, nevis pierādījumu trūkumā. “Prezidents nevar tikt apsūdzēts federālā noziegumā, kamēr viņš ir amatā,” atzina Millers. “Tas būtu antikonstitucionāli. Pat ja apsūdzība ir aizzīmogotā aploksnē un nav publiski pieejama – arī tas ir aizliegts,” viņš teica.
Prokurora Millera paziņojums ir pretrunā Trampa apgalvojumam, ka Millera izmeklēšanā viņš (prezidents) esot “pilnībā attaisnots”, un pretrunā arī tieslietu ministra Bāra izteikumam, ka Millera lēmums neesot balstīts Tieslietu ministrijas politikā, atzīmē laikraksts “The Guardian”.
Kā paskaidroja Millers, “īpašā prokurora birojs ir Tieslietu ministrijas sastāvā un darbojas ministrijas politikas ietvaros, tāpēc prezidenta apsūdzēšana noziegumā nebija variants, ko mēs varētu izskatīt”. Jau pēc pusstundas Tramps tvītoja: “Millera paziņojums neko nemaina. Pierādījumu nebija pietiekami, tāpēc pēc mūsu valsts likumiem persona nav vainīga. Lieta slēgta!”
Kongresam jālemj par tālāko rīcību
ASV mediji atzīmē, ka Millera paziņojums, kurā prokurors atturējies paust pārliecību, ka Tramps nav izdarījis noziegumu, varētu tikt uzskatīts par signālu Kongresam lemt par tālāko rīcību. Prokurors Millers secinājis, ka Tramps desmit gadījumos mēģinājis kavēt patiesības noskaidrošanu, piemēram, atlaižot Federālā izmeklēšanas biroja direktoru, un tas ir pietiekams pamats, lai ierosinātu lietu par viņa atstādināšanu no amata.
Demokrātu partijas senators no Ņūdžersijas štata Korijs Bukers paziņojis: “Ir tikai viens ceļš taisnīguma panākšanai. Mūsu tiesiskais un morālais pienākums ir saukt pie atbildības tos, kas izdarījuši noziegumus. Pārstāvju palātai jāsāk impīčmenta procedūra. Visiem viens likums.” Vairāki citi demokrātu senatori atzīmē, ka prokurors Millers savā paziņojumā ir devis skaidru mājienu, ka Kongresam ir jālemj, vai ievadīt lietu par prezidenta (Trampa) atstādināšanu.
Demokrātu partijas kontrolētās Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi līdz šim atturējusies atbalstīt aicinājumus sākt impīčmenta procedūru, gan atzīstot, ka “amerikāņu tautai ir tiesības zināt patiesību”. Kā atzīmē ASV mediji, ja arī lēmums par impīčmentu tiktu pieņemts Pārstāvju palātā, tas gandrīz noteikti tiktu izbalsots Republikāņu partijas kontrolētajā Senātā, un Tramps paliktu amatā un varētu nostiprināt savas pozīcijas pirms nākamgad paredzētajām prezidenta vēlēšanām.