Prokuratūra atjauno izmeklēšanu par Rubika izteikumiem saistībā ar 1949.gada represijām 4

Prokuratūra nolēmusi atjaunot kriminālprocesu par Eiropas Parlamenta deputāta Alfrēda Rubika izteikumiem saistībā ar padomju varas īstenotajām represijām 1949.gadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kriminālprocess atjaunots, lai iegūtu papildus pierādījumus un izvērtētu iespējamā noziedzīga nodarījuma esamību, teica prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe un piebilda, ka lietas izmeklēšana būs jāturpina Drošībai policijai.

Jau ziņots, ka Latvijas Universitātes (LU) sociālās atmiņas pētniecības centra valdes loceklis Mārtiņš Kaprāns ģenerālprokuroram Ērikam Kalnmeieram pārsūdzējis Drošības policijas lēmumu izbeigt kriminālprocesu par Rubika izteikumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pērn maijā Drošības policija par apvienības “Saskaņas centrs” ietilpstošās LSP līdera Rubika izteikumiem sāka pārbaudi pēc tam, kad no Ģenerālprokuratūras saņēma Kaprāna iesniegumu.

Laikraksts “Latvijas Avīze” iepriekš rakstīja, ka 1.maijā LSP Grīziņkalnā rīkoja mītiņu, kas ieguva plašu publicitāti Latvijas plašsaziņas līdzekļos. Līdzās vairākiem mītiņa dalībniekiem LNT ziņu sižetā tika intervēts Rubiks. “Tās represijas, kas bija 1949.gadā, nevar vērtēt viennozīmīgi. Tur daudzi tika represēti pēc nopelniem, jo tie bija tie, kas sadarbojās ar fašistiem,” ziņu sižetā klāstījis Rubiks.

Uz jautājumu, vai gadījumā viņa izteikumi nav tikuši pārprasti un viņš tā nemaz nebija domājis, Rubiks atbildēja, ka domā tieši tā, kā toreiz izteicās, nekas neesot mainījies. Konteksts gan esot bijis pavisam cits, – viņš runājis par to, ka viņam neesot saprotams, kāpēc tiem, kas savulaik sadarbojās ar fašistiem, tagad tiek celti pieminekļi Latvijā – Kuldīgā, Dobelē, vēl citur.

Pēc pārbaudes jūlijā Drošības policija sāka kriminālprocesu par Rubika publiskajiem izteikumiem.

Kriminālprocess tika sākts pēc Krimināllikuma panta par nozieguma pret cilvēci attaisnošanu. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Kriminālprocesā tika noteikta Rubika minēto vēsturisko faktu autentiskuma ekspertīze, ko veica LU vēstures eksperts. Šajā ekspertīzē tika secināts, ka Rubika izteikumi ir nepamatoti un tie neatbilst vēstures avotiem un faktiem. Tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.

1941.gada 14.jūnijs un 1949.gada 25.marts Latvijas jaunāko laiku vēsturē ir divas melnās dienas.

Reklāma
Reklāma

25.martā padomju varas sarīkoto deportāciju rezultātā uz Sibīriju tika izvesti vairāk nekā 43 000 cilvēku, tai skaitā 10 000 bērnu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.