Gunārs Nāgels: Janvāris rāda kārtējo lielo Latvijas izgāšanos 9
Latvija turpina savu kultūru demonstrēt visā pasaulē. Kritiķi slavē Latvijas Radio kora uzstāšanos janvārī Sidnejas festivālā, Austrālijā. Maija Kovaļevska ar uzslavu dziedājusi Sidnejas Operas namā. Šādu programmu, kā arī Dziesmu svētkus mēs mākam veiksmīgi izpildīt.
Bet janvāris arī rāda kārtējo lielo izgāšanos – tiek pārtraukta dalība starptautiskajā izstādē “Expo Milano 2015”.
Tiek minētas prātu apreibinošas summas par dalību “Expo Milano 2015”, kas darbosies tikai pusgadu – no šā gada 1. maija līdz 31. oktobrim. Piemēram, bija noslēgts līgums par ekspozīcijas saturiskā redzējuma māksliniecisko un organizatorisko realizēšanu, kā arī uzraudzību par 2,541 miljons eiro. Par 600 kvadrātmetru lielu paviljona būvi nākuši piedāvājumi par 6,03 miljoniem, 6,22 miljoniem, kā arī par 2,99 miljoniem. Cik pie šādas izgāšanās ir vainīgs valsts iepirkumu process un cik ir vainīga nekompetence vai mantkārība, to, cerams, spēsim noskaidrot.
Mums ir zināšanas izpildīt visādus projektus (… jā, beigās arī uzcēlām Dienvidu tiltu), bet lielākais trūkums ir lielu projektu pārvaldīšanā. Gan izvēlēties, kādam projektam ķerties klāt, gan nodrošināt, ka projekts tiks izpildīts bez liekas kavēšanās. Cik daudzus piemērus varam minēt par projektu ērkšķaino ceļu – par kavējumiem un par izmaksu paaugstinājumiem? Un par bezatbildību, kas novedīs līdz traģiskām sekām.
Lai mēs patiešām būtu konkurētspējīgi modernā Eiropā, mums jāuzlabo likumdošana, lai valsts projektiem būtu gludāks ceļš nekā līdz šim, un jāuzlabo projektu vadības un kontroles kultūra. Efektīva metodoloģija pasaulē ir zināma. Bet Latvijā?