Pavisam drīz izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā tiks sākta jaunā programma “Erasmus+” 2
Marija Gabriela, ES inovācijas un jaunatnes lietu komisāre un Dace Melbārde, Eiropas Parlamenta Kultūras un izglītības komitejas priekšsēdētāja vietniece, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pavisam drīz izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā tiks sākta jaunā programma “Erasmus+” 2021.–2027. gadam.
Šī plaši pazīstamā programma, kas simbolizē Eiropas integrāciju, balstīsies uz tās priekšteču pēdējos trīs gadu desmitos gūtajiem panākumiem.
Jaunā programma “Erasmus+” būs nozīmīgāka nekā tās priekštece, jo tās septiņu gadu budžets pārsniedz 26 miljardus eiro. Tas ir ievērojami lielāks finansējums, salīdzinot ar iepriekšējo programmu, kuras kopējais finansējums bija 14,8 miljardi eiro.
Pateicoties finansējuma pieaugumam, aptuveni 10 miljoni cilvēku visā Eiropas Savienībā un ārpus tās robežām varēs lietderīgi izmantot laiku ārzemēs, apgūstot un pilnveidojot prasmes un kompetences savas personīgās, sociālās vai profesionālās izaugsmes atbalstam.
Pastiprinātā “Erasmus+” būs galvenais elements mūsu centienos līdz 2025. gadam izveidot Eiropas izglītības telpu. Tā palīdzēs īstenot jauno Digitālās izglītības rīcības plānu, Eiropas Prasmju programmu, ES jaunatnes stratēģiju un Eiropas dimensiju sportā.
Tā palīdzēs likvidēt šķēršļus kvalitatīvām mācībām visiem un dos iespēju izglītojamajiem ērtāk iekļauties dažādās Eiropas izglītības sistēmās. Skolēni un izglītojamie pieaugušie varēs pavadīt mācību periodu ārzemēs, grupās vai individuāli.
Jaunajā programmā varēs piedalīties plašāks cilvēku un organizāciju loks – lielāks skaits cilvēku ar ierobežotām iespējām un vietējā līmeņa organizācijas, piemēram, jauniešu grupas un sporta klubi.
Pašreizējā Covid-19 krīze ir skaidri parādījusi, ka programmai “Erasmus+” ir jāuzņemas centrālā loma gan privātpersonu, gan organizāciju sagatavošanā digitālajai pārveidei.
Tai jāpalīdz atbalstīt gan skolotāju, gan izglītojamo kompetences tā, lai digitālie rīki tiktu izmantoti lietderīgi un lai tiktu uzlabotas Eiropas spējas tādās uz nākotni vērstās pamatnozarēs kā mākslīgais intelekts, robotika un vides inženierija.
Pandēmija ir pastiprinājusi vajadzību pēc elastīgākiem mācīšanās veidiem, piemēram, jaukta tipa un virtuālas mācīšanās.
“Erasmus+” sniedz būtisku ieguldījumu Eiropas zaļā kursa īstenošanā. Tā kā programma ir izglītojamo brīvas pārvietošanās sinonīms, tai jārāda piemērs un jāmudina dalībnieki izmantot transportlīdzekļus ar zemāku oglekļa dioksīda emisijas līmeni.
“Erasmus+” atbalstīs iniciatīvas “Eiropas universitātes” izvēršanu. “Eiropas universitātes” stiprina sadarbību starp augstākās izglītības iestādēm visā Eiropā.
Iniciatīvas ietvaros tika izveidotas Eiropas universitāšu pilsētiņas, kurās studenti var netraucēti studēt, mācīties, mācīt vai veikt pētniecību pēc pielāgotas elastīgas mācību programmas, kuru apgūstot tiks saņemts Eiropas akadēmiskais grāds. “Erasmus+” palīdzēs attīstīt profesionālās izcilības centrus.
Jaunās “Erasmus+” skolotāju akadēmijas apvienos speciālās zināšanas un nodrošinās apmācību skolotājiem un pasniedzējiem, apkopojot paraugpraksi un atbalstot skolotāja profesiju.
Saskaņā ar programmu “Erasmus+” iniciatīva “DiscoverEU” atbalstīs 18 gadus vecu jauniešu ceļošanu ar vilcienu vai, ja tas nav pieejams, ar citiem transporta veidiem visā Eiropā ar mērķi satikt citus un atklāt Eiropas bagātīgo un daudzveidīgo kultūras mantojumu.
Jaunie jaunatnes līdzdalības projekti sniegs jauniešiem vairāk reālu iespēju aktīvi iesaistīties pilsoniskajā un demokrātiskajā dzīvē.
Jaunā programma būs vienkāršāka. Viens no piemēriem, kas to apliecina, ir Eiropas studenta apliecības. Šī iniciatīva paredz ievērojami vienkāršotas un digitalizētas administratīvās procedūras studentu mobilitātes jomā.
Tā kalpos par vienas pieturas digitālo aģentūru studentiem un augstskolām, un tas tiks panākts, izmantojot “Erasmus+” mobilo lietotni un “Erasmus” bezpapīra darbplūsmas tīklu.