Foto. Scanpix/ Sergei GAPON / AFP

Prognozes nav pārāk iepriecinošas – applūdīs plašas teritorijas. Nosauktas pilsētas, kuras nonāks zem ūdens 0

Pēdējās desmitgadēs zinātnieki arvien lielāku uzmanību pievērš klimata krīzei, kas apdraud planētu. Pētījumu rezultāti liecina, ka Zemes klimata sistēmas kļūst nestabilākas, izraisot ekstremālus karstuma viļņus un sausumu. Jaunākajā pētījumā zinātnieki ir snieguši vēl biedējošāku  nākotnes prognozi, vēsta “Daily Mail”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Veicina svara pieaugumu: 7 produkti, no kuriem jāatsakās jau tagad, ja vēlies notievēt līdz vasarai
Nosauktas desmit bīstamākās valstis Eiropā ceļošanai ar auto. Sarakstā iekļauta arī Latvija. Kuru vietu tā ieņem? 57
Kremļa režīma beigu sākums: izdevies atklāt Putina vājo vietu. Kas piebeigs asinskāro diktatoru?
Lasīt citas ziņas

Analizējot datus, pētnieki izveidojuši jaunu interaktīvu karti, kas rāda, ka līdz šī gadsimta beigām okeāna līmenis vidēji  paaugstināsies par 1,8 metriem.

Starptautiska pētnieku grupa uzskata, ka šis scenārijs ar 90% varbūtību kļūs par realitāti, ja cilvēce nesamazinās siltumnīcefekta gāzu emisijas.
CITI ŠOBRĪD LASA

Īpaši apdraudēti ir ASV austrumu piekrastes iedzīvotāji, jo liela daļa Ņujorkas, Bostonas, Atlantiksitijas un Maiami  varētu nonākt zem ūdens.  Zinātnieku izstrādātā karte arī  atklāj, ka Floridas kūrorti varētu applūst jau tuvāko 75 gadu laikā.

Rietumu piekrastē, saskaņā ar modeļu prognozēm, plūdu risks būs mazāks. Interesanti, ka iepriekš zinātnieki prognozēja, ka zem ūdens nonāks tieši  Kalifornija, taču jaunākie pētījumi šo scenāriju neapstiprina.

Pētījuma autori uzsver, ka jaunās prognozes ir ļoti ticamas , vienlaikus norādot uz neskaidrībām saistībā ar jūras līmeņa celšanos nākotnē.

Zinātnieki uzsver nepieciešamību nekavējoties rīkoties, lai mazinātu klimata pārmaiņu sekas, samazinot siltumnīcefekta gāzu emisijas.

Klimatologi īpašu uzmanību pievērš austrumu piekrastei,  jo nopietnas bažas rada ledāju kušana. Jaunā karte rāda, ka  tam ir pamatots iemesls – ievērojama daļa piekrastes pilsētu, tostarp Filadelfija (Pensilvānija), Čārlstona (Dienvidkarolīna), Savanna (Džordžija) un Maiami (Florida), varētu nonākt zem ūdens. Plūdi apdraud arī tādas piekrastes pilsētas kā Mobila (Alabama), Ņūorleāna (Luiziāna) un Galvestona (Teksasa).

Rietumu piekrastē paaugstinātā jūras līmeņa sekas visvairāk skars Takomu (Vašingtonas štats), Sanfrancisko līča rajonu, Hantingtonbīču un Sandjego (Kalifornija). Tomēr kopumā  šo reģionu  jūras līmeņa celšanās ietekmēs mazāk nekā, piemēram, ASV dienvidu un austrumu piekrastes.

Zinātnieki uzskata, ka tas skaidrojams ar to, ka rietumu piekrastes zeme lēnām paceļas tektonisko plātņu kustības dēļ, kas palēnina jūras līmeņa celšanos, salīdzinot ar citām ASV daļām.

Pētnieki arī brīdina, ka apdraudētas ir ne tikai pilsētas, bet arī nozīmīgi dabas parki, rezervāti un citas aizsargājamās teritorijas.

Šie secinājumi balstās uz dažādām klimata modelēšanas metodēm. Pētnieki ir analizējuši gan jau novērojamas parādības, piemēram, ledāju kušanu, gan nenoteiktus faktorus, tostarp šelfa ledāju sabrukšanu. Šīs dažādās modelēšanas pieejas sniedz atšķirīgus rezultātus,  tāpēc ir ļoti grūti precīzi prognozēt,  par cik  laika gaitā paaugstināsies okeāna līmenis.

Reklāma
Reklāma

Šajā konkrētajā pētījumā  izmantota kompleksa pieeja, apvienojot statistiskās metodes ar ekspertu vērtējumiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.