Prognozē, ka nomirs teju 40 miljoni cilvēku: pasaules iedzīvotāju veselību apdraud jauna krīze 68
Līdz 2050. gadam mirušo skaits no infekcijām, kas ir rezistentas pret antibiotikām, varētu pieaugt par gandrīz 70 %, secināts jaunā pētījumā.
Saskaņā ar pētījumu, kas publicēts medicīnas žurnālā The Lancet, no 2025. līdz 2050. gadam pasaulē kumulatīvi varētu būt gandrīz 40 miljoni nāves gadījumu, kas tieši saistīti ar antimikrobiālo rezistenci (AMR).
Pretmikrobu rezistence rodas, kad patogēni, piemēram, baktērijas un sēnītes, kļūst izturīgi pret medikamentiem, kas paredzēti to iznīcināšanai.
Šo problēmu izraisa antimikrobiālo medikamentu ļaunprātīga un pārmērīga lietošana cilvēku, dzīvnieku un augu ārstēšanā, kas veicina patogēnu rezistences veidošanos pret šīm zālēm.
“Attiecībā uz AMR izplatību un tās sekām mēs sagaidām situācijas pasliktināšanos,” komentējot jaunā pētījuma rezultātus CNN norādīja tā autors Dr. Kriss Murejs, Vašingtonas Universitātes Veselības institūta direktors.
Pētījumā novērtēta antibiotiku rezistences ietekme turpmākajos gados, apkopojot datus par vairāk nekā 520 miljoniem cilvēku 204 valstīs.
Pētnieki pētīja 22 patogēnus, 84 patogēnu un ārstēšanas līdzekļu kombinācijas, kā arī 11 infekcijas sindromus.
Rezultāti parāda, ka 25 gadu laikā rezistence pret antibiotikām turpinās pieaugt, un vairāk nekā 39 miljoniem cilvēku visā pasaulē draud nāve no infekcijām, kas ir rezistentas pret šiem medikamentiem.
Eksperti ir atklājuši, ka laikā no 1990. līdz 2021. gadam gandrīz miljons cilvēku ik gadu mira tieši antibiotiku rezistences dēļ. Taču šī situācija ir ievērojami uzlabojusies zīdaiņu un mazu bērnu vidū, kur rezistence pret šāda veida medikamentiem ir samazinājusies par vairāk nekā 50 %.
Cilvēkiem, kuri sasnieguši 70 gadu vecumu, nāves gadījumu skaits tajā pašā laika posmā ir pieaudzis par vairāk nekā 80 %.
Saskaņā ar šo pētījumu līdz 2025. gadam tiešo upuru skaits pasaulē varētu sasniegt 1,91 miljonu gadā, ziņo L’Indépendant. Salīdzinājumā ar 2021. gadu tas ir pieaugums par vairāk nekā 67 %.