Foto – Shutterstock

Prognozē akluma epidēmiju. Kas to veicina? 0

Līdz 2050.gadam neredzīgo cilvēku skaits pasaulē trīskāršosies. Šo tendenci apturēs vienīgi jaunas redzes problēmu ārstēšanas metodes, liecina pētījums, kas šodien publicēts izdevumā “The Lancet Global Health”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

2015.gadā pasaulē bija 15 miljoni neredzīgu cilvēku, bet 2050.gadā to būs jau ap 45 miljoniem. Iemesli šādam pieaugumam ir demogrāfijas tendences (pasaules iedzīvotāju skaita pieaugums) un sabiedrības novecošana, uzskata pētījuma autori, kuri apkopojuši datus par redzes problēmām 188 valstīs.

Vidēji smagi vai smagi redzes traucējumi 2015. gadā skāra 217 miljonus pasaules iedzīvotāju – par 35% vairāk nekā 1990. gadā. 2050. gadā šo cilvēku skaits būs pieaudzis līdz 588 miljoniem. Vairāk nekā miljardam pasaules iedzīvotāju ir tālredzība – redzes izmaiņas, kas lielākoties notiek līdz ar novecošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī statistika ietver iedzīvotājus, kuri nesaņem atbilstošu redzes korekciju, precizē viens no pētījuma autoriem britu oftalmoloģijas profesors Rūperts Borns. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas definīciju, aklums ir redzes asums, mazāks par 0,02, vai ja redzes leņķis ir sašaurinājies līdz 10° vai ir vēl šaurāks.

Latvijā ir aptuveni 10 000 neredzīgu cilvēku, liecina Latvijas Neredzīgo biedrības dati. Biedrības Cēsu teritoriālās organizācijas valdes priekšsēdētāja un Latvijas Neredzīgo bibliotēkas Cēsu filiāles bibliotekāre Irēna Lāce, paužot personīgo viedokli par redzes traucējumu izplatību, saka: “Cilvēku ar redzes bojājumiem noteikti kļūst vairāk – datori ļoti bojā redzi, arī skārienjutīgie telefoni. Arvien vairāk laika pavadām ar šīm ierīcēm, cilvēki pat vairs savā starpā nemāk citādi komunicēt! Un tāpēc ir arvien vairāk ļaužu, kuri nēsā brilles.”

Vaicāta par sabiedrības novecošanas ietekmi, Irēna Lāce atzīst – arī tas ir būtisks faktors, tomēr ne visiem veciem cilvēkiem redze obligāti ir slikta.

“Protams, pēc 50-60 gadu vecuma ir lielāks risks saslimt ar kataraktu, kas draud ar aklumu, tomēr arī vispārējā sabiedrības veselība labāka nekļūst: arvien vairāk slimojam ar slimībām, kas ietekmē redzi, piemēram, ar diabētu, kas savukārt saistīts ar uzturu.” Irēna Lāce uzskata, ka redzes problēmu izplatīšanās iemesliem ir plašāks izskaidrojums, kas meklējams modernajā dzīvesveidā – mazkustībā, neveselīgos ēšanas paradumos, darbā ar datoru. “Pati pie sevis to jūtu! Bibliotēkā tagad visas datu bāzes ir datorā. Kad dienu esmu pie tā nostrādājusi, nav labi!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.