Rasolā būs gaļa no mēģenes un tofu; jūraszāles kaviāra vietā 11
Klimata krīze varētu mainīt vienu no galvenajām Jaungada salātu sastāvdaļām. Pieņemsim, ka trūkst olu (un līdz ar to arī majonēzes). Ilgstošs karstums izraisīs vistu stresu, kā rezultātā samazināsies olu un pasliktinās kvalitāte.
Arī gaļa kļūs krietni dārgāka. Iemesls ir vienkāršs: jo pasaulē kļūst karstāks, jo grūtāk ir audzēt pārtiku vistām, liellopiem un cūkām. Svarīga viņu ēdienkartes daļa ir graudi, un klimata pārmaiņu dēļ to raža strauji samazinās. Turklāt karstuma dēļ dzīvnieki slimo un mirst biežāk.
Kas notiks 2050. gadā? Gatavojot majonēzi, olas var aizstāt ar mīkstu tofu vai sojas pienu. Eiropā sojas pupu ražošana, visticamāk, palielināsies. Un parasto gaļu var aizstāt ar gaļu, kas audzēta laboratorijās.
Dažos restorānos šo gaļu var nogaršot jau šodien. Un šis tirgus aug. Tāpēc pastāv iespēja, ka laboratorijā audzēta vista 2050. gadā uz svētku galda būs nevis biedējošs, bet gan gluži pazīstams karstais ēdiens.
Sviestmaižu ar sarkanajiem ikriem izmaksas pieaug rekordlielā tempā: 2024. gadā Krievija, piemēram, to cena pieauga par 44%, un tas ir maksimums piecu gadu laikā. Un tā nav vienīgā problēma.
Sarkanie ikri parasti tiek iegūti no savvaļas lašiem. Taču pārzveja un ūdens temperatūras paaugstināšanās jau tagad izraisa populāciju samazināšanos, un laši no daudzām upēm var izzust jau tuvāko desmitgažu laikā. Kas, protams, ietekmēs arī kaviāra pieejamību. Bet savvaļas kaviāra aizstāšana ar saimniecībā audzētiem ikriem, visticamāk, nebūs vienkārša.