Profilaksei – reizi gadā pie urologa 0
“Ik reizi pieņemšanā, ko tagad šeit, Stradiņa slimnīcā, veicu divas reizes nedēļā, mani apmeklē vidēji trīsdesmit pacientu – daļa no viņiem ir tie, kuri atnāk uz pārbaudi jau pēc operācijas, bet daļa ir pirmreizēji pacienti, no kuriem kādus piecus nosūtu uz operāciju. Parasti tie ir sarežģīti gadījumi ar nierakmeņiem, ar urīna noplūdes traucējumiem, kā arī prostatas dziedzera saslimšanu, tostarp vēzi,” stāsta P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra urologs, Latvijas Urologu asociācijas biedrs Pēteris Vaganovs.
Jo agrāk, jo labāki rezultāti
Ārsta pieredze liecina, ka daudzus vīriešus diezgan maz interesē tas, kas notiek viņu organismā, tādēļ laikus, sākot ar 45 – 50 gadu vecumu, viņi reizi gadā neaiziet pie urologa, līdz ar to ielaižot prostatas dziedzera onkoloģisku saslimšanu. “Vīrietim nav jāsēž mājās un jāanalizē, vai jādodas pie ārsta vai nav. Prostatas vēzis, kas veidojas priekšdziedzera ārējās daļas šūnās, agrīnā stadijā neietekmē ne urinēšanas, ne citas funkcijas. Vienīgais simptoms, kas pacientam var parādīties, ir sāpes mugurā, kad jau ir metastāzes kaulos un slimība jau ielaista. Tad audzējs arī var bloķēt urīna plūsmu,” skaidro P. Vaganovs.
Dakteris stāsta, ka atšķirībā no aizkuņģa dziedzera vai plaušu vēža, kuru ārstēšanas rezultāti visā pasaulē nav iepriecinoši, pretēja situācija ir prostatas vēža gadījumā – ja to laikus atklāj, pacientu var pilnībā izārstēt un viņš var pilnvērtīgi atgriezties dzīvē. “Protams, šīm operācijām ir blakusefekti, piemēram, erekcijas un urinēšanas traucējumi, bet, jo agrāka audzēja stadija, jo akurātāk varam to izņemt un pēc iespējas mazāk traucēt gan erekcijas, gan urinēšanas funkciju. Tātad – jo agrākā stadijā operācija, jo tā pacientam ir draudzīgāka, arī vīrišķais spēks nekur nepazudīs,” skaidro urologs.