Profesors Skudra: Atliek secināt, ka ZZS vēlētājs aizgājis pie JKP un KPV LV 0
Zemā vēlētāju līdzdalība Daugavpilī, Rēzeknē un Ventspilī vedina domāt, ka, visticamāk, Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) vēlētājs 13.Saeimas vēlēšanās bijis galvenais “ieroču nesējs” partijām “KPV LV” un “Jaunajai konservatīvajai partijai” (JKP), šādu pieņēmumu aģentūrai LETA izteica Latvijas Universitātes (LU) Sociālo zinātņu fakultātes profesors Ojārs Skudra.
Viņaprāt, netiešas pazīmes liecina, ka vēlētāji ir aizgājuši no valdības partijām un masveidā pametuši ZZS, kas zaudējusi šajās vēlēšanās teju 10% balsu, salīdzinājumā ar 12.Saeimas vēlēšanām. “Atliek secināt, ka ZZS vēlētājs ir aizgājis pie JKP un “KPV LV”, jo “KPV LV” guva ļoti labus panākumus Kurzemē un Zemgalē, kas tradicionāli bija ZZS vēlēšanu apgabali,” teica Skudra.
Tikmēr Latvijas reģionu apvienības (LRA) vēlētājs joprojām ir palicis uzticīgs šai partijai, tomēr, ja LRA rezultātus salīdzina ar 12.Saeimas vēlēšanām, daļa vēlētāju varētu būt pārgājuši pie “KPV LV”, kas skaidrojams ar Artusu Kaimiņu, kā bijušo LRA līderi.
Savukārt “No sirds Latvijai” (NSL) vēlētājs vēlēšanās vienkārši nav piedalījies, pieļāva Skudra, piebilstot, ka NSL līderei Ingunai Sudrabai lielu ļaunumu nodarījusi oligarhu komisijas darbs.
Viņš skaidroja, ka par esošajām valdības trim partijām nacionālo apvienību “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK), ZZS un JV nobalsojuši 27,66% vēlētāju. Tikmēr par “KPV LV”, JKP un “Attīstībai/Par!” kopā nobalsojuši 39,7% vēlētāju.
“Šo trīs partiju saņemtais atbalsts liecina par to, ka, lai gan vēlēšanās bijusi zema aktivitāte, to vēlētājs ir izbalsojis valdību, līdz ar to vēlas jaunu valdību. Tomēr balsojums skaidri nepasaka to, kādu jaunu valdību vēlētājs vēlas, jo sociāldemokrātiskie spēki – “Progresīvie”, nav pārstāvēti valdībā, bet “Saskaņa” nopietni pārstāvēta ir tikai Latgalē un Rīgā,” teica Skudra.
“Saskanas” vēlētājs pilnīgi nepārprotami ir aizgājis uz Latvijas Krievu savienību (LKS), līdz ar to neesot skaidrs, cik lielā mērā attiecīgie 39,7% vēlētāji ir tie, kas iepriekšējās Saeimas vēlēšanās nav piedalījušies, norādīja politologs, piebilstot, ka tādēļ vērtēt kādas vēlētāju plūsmas no vienas partijas uz otru ir ļoti problemātiski.