Profesors: Nedrošās situācijās cilvēki mēdz domāt un rīkoties aplami 18
Līva Sila, TV24
Raidījums “Meli un fakti” atgriešanos TV24 ēterā piesaka ar tēmu, kas liek darbināt loģiku un kritisko domāšanu, – sazvērestības teorijas. Raidījumā viesojas Jurģis Šķilters, LU Datorikas fakultātes profesors, Uztveres un kognitīvo sistēmu laboratorijas vadītājs un uzskata, ka “mēs pielaikojam notikumus mūsu pasaules skaidrojumam”.
Raidījuma viesis skaidro sazvērestību teoriju veidošanās mehānismu, noturību un nozīmi mūsdienu sarežģītajā informācijas vidē. Kā norāda profesors Šķilters, nedrošība ir viens no faktoriem, kas veicina dažādu teoriju rašanos, jo cilvēkiem ir dabiska tieksme atrast skaidru un viennozīmīgu pasaules ainu, kurā būtu viegli orientēties, atšķirt “labo” no “ļaunā”.
“Ticības lietās empīriskie liecinājumi vai reālie pasaules fakti nereti nav saistoši. Pat ja sazvērestības teorijas tiek acīmredzami apstiprinātas kā aplamas, tas neko nemaina sazvērestības teoriju piekritēju prātos. Tas ir imūns pasaules skatījums, uzskata profesors Šķilters.
Internets un sociālo tīmekļu vietnes ir padarījušas sabiedrību daudz manipulējamāku un emocionālāku. Sociālo tīklu kompānijas ir ieinteresētas auditorijas reakcijā – pozitīvā vai negatīvā, tādēļ to formāts veicina emocionalitāti. Atsevišķām grupām, kopienām vai aktīvistiem sociālie tīkli ir labs līdzeklis apzinātas dezinformācija un sazvērestību teoriju izplatīšanai.
Raidījumā “Meli un fakti” katru nedēļu tiks aplūkota kāda no sazvērestības teorijām, kas guvusi rezonansi visā pasaulē, un ar ekspertu palīdzību raidījumā tiks kliedēti mīti un dezinformācija. Skaties raidījumu TV24 ēterā katru svētdienu plkst.20.30!
Projektu “Meli un fakti” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Meli un fakti” saturu atbild AS “TV Latvija”.