Profesors dalās pārdomās: “Nekas, ka viņš bišķi samelojās par to, cik viņam draudzeņu. Princips jau tāds, ka visi melo” 8

TV24 raidījumā “Kur tas suns aprakts?” Latvijas Mākslas akadēmijas profesors Aigars Bikše dalījās savos iespaidos par Donaldu Trampu, meliem politikā un vēlētāju uzvedību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Seksa dievi! 4 zodiaka zīmes, kurām ir visvairāk seksa
Visprecīzākais formulējums! Alvis Hermanis tiešā tekstā pasaka, kāpēc Latvija atšķirībā no Argentīnas nevarētu gada laikā izkļūt no bedres
Kokteilis
Vērši – šokolādes kūka, Ūdensvīrs – burkānu: ideālais deserts katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Bikše atzina, ka viņam nav problēmu ar Trampa konservatīvajiem uzskatiem, piemēram, apgalvojumu, ka eksistē tikai divi dzimumi. Tomēr viņš īpaši kritizēja Trampa melus: “Man nepatīk, ka viņš melo. Cilvēks samelojas divu runu laikā – kas tas par sviestu? Tad viņš melos arī visos citos jautājumos. Varbūt viņš īstenībā netic, ka ir divi dzimumi.”

Bikše norādīja, ka meli Trampam ir ne tikai rīks, bet arī veids, kā panākt popularitāti un uzvarēt. “Viņam tas sanāk labi, un viss ir labi. Viņš domā, ka var nokļūt pie varas, melojot.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Profesors salīdzināja politikas pasauli ar draugu kompāniju krogā, kur ne vienmēr būtiska ir patiesība:

“Iedomājies, ka krogā tev ir ballīte. Viens draugs ir tāds baigais runātājs – viņš ir foršs, jautrs. Nekas, ka viņš bišķi samelojās par to, cik viņam draudzenes. Princips jau tāds, ka visi melo.”

Tomēr Bikše uzsvēra, ka ir atšķirība starp draudzību un valsts vadīšanu: “Dzert kopā alu vai vīnu ir viena lieta, bet uzticēt šim cilvēkam politikas veidošanu – pavisam cita.”

Bikše norādīja, ka politika lielā mērā balstās emocijās. “Politikā cilvēki ir tikpat emocionāli un iracionāli kā krogā. Kad tu ej balsot, tev gribas, lai tas cilvēks būtu ar tādu švunku, ka gribas par viņu nobalsot.”

Tomēr viņš arī uzsvēra, ka sabiedrība ir dziļi sašķelta.  “Tas, ko mēs saucam par graujošu Trampa uzvaru, ir tikai 10%. Sabiedrība ir milzīgi dalīta. Tie, kas saka – nekas, bišķi samelojās, bet foršs vecis-, ir tikai daži procenti vairāk.”

Bikše ironiski secina, ka, neraugoties uz sabiedrības sašķeltību un melu pieņemšanu, vēlētāji joprojām meklē savos līderos emocionālo saikni un harizmu. Viņa novērojumi liek aizdomāties par to, cik lielā mērā mūsu politiskā izvēle balstās nevis uz racionāliem faktiem, bet gan emocijām un personīgu pieķeršanos kandidātam.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.