Profesors Anatolijs Danilāns atklāj, kā noteikt aknu aptaukošanos 1
Dzirdot vārdu “aptaukošanās”, prātā nāk vizuāli redzamas veselības problēmas, tomēr arvien vairāk cilvēku Latvijā cieš no aknu aptaukošanās jeb aknu hepatozes – daļa no tiem par savām veselības problēmām nemaz nenojaušot.
Šī gada pavasarī veiktais pētījums, norāda, ka Latvijā vidēji katrs piektais cilvēks saskaras ar aknu aptaukošanos.
Par taukaino hepatozi liecina:
• nespēks,
• nogurums,
• tūska un smaguma sajūta vēderā.
Ja ir aizdomas vai parādījušies pirmie simptomi, kā pārliecināties par savu veselības stāvokli?
“Ir vēdera dobuma ultrasonoskopija – ļoti vienkārša izmeklēšanas metode – nav sāpīga, neko nedur, kontrastviela nav jādzer,” TV24 raidījumā “Ēdiens kā zāles” skaidro profesors Anatolijs Danilāns. Izmeklējums nav kaitīgs, to varot veikt kaut katru dienu, ja naudas maciņš atļauj, smejoties papildina profesors.
Ja šis izmeklējums nedod pārliecinošu rezultātu, tad ārsts var noteikti veikt vēl papildus datortomogrāfijas izmeklējumu, kas ir precīzāks.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un nutrīcijas klīnikas vadītājs, gastroenterologs prof. Aleksejs Derovs iepriekš jau skaidroja, ka aknu aptaukošanos izraisa mazkustīgs dzīvesveids, nepietiekamām fiziskām aktivitātēm un cilvēku vēlme bez konsultēšanās ar ārstu iegādāties dažādus uztura bagātinātājus un piedevas,kas atstāj negatīvu iespaidu uz aknu veselību.
Tomēr jau sākuma stadijā slimība negatīvi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī neļauj aknām efektīvi attīrīt organismu no holesterīna un toksīniem. Veidojoties iekaisumam, turpmāk var attīstīties vēl nopietnākas slimības – aknu ciroze un mazspēja, kā arī audzējs.
Lai atbrīvotos no taukainās hepatozes, jāatsakās no trekniem ēdieniem un alkohola, jāierobežo saldumu un ogļhidrātu, piemēram, kartupeļu, baltmaizes un miltu izstrādājumu, daudzums uzturā.
Aknām par labu nāks fiziskās aktivitātes vismaz 20 minūtes dienā. Slodzei jābūt pietiekami lielai, lai dedzinātu tauku uzkrājumus.