Profesionāļu viltības, kā atvieglot grīdas uzkopšanu 0
Apsverot mājokļa tīrīšanu nedēļas garumā, jāsecina: grīdas uzkopšana parasti prasa visvairāk laika, jo šis darbs jāveic katru dienu. Tāpēc meklēsim paņēmienus, kā to atvieglot.
Moderna grīdlupata
Senāk grīdu mazgājām ar nonēsātu apģērba vai aizkaru gabalu, bet centīgākas saimnieces ziedoja pavecāku frotē dvieli. Tagad darbu atvieglo un paātrina grīdām domātās mikrošķiedras lupatas. Uzņēmuma “SOL Latvia” kvalitātes vadītāja Anita Vidiņa demonstrē, kā strādā profesionāļi. Mikrošķiedras grīdlupatu uzliek uz niveļa (tas izskatās kā birste bez sariem) un virspusē piestiprina ar lipekļiem, lai turas stingri un nekrīt nost. Niveļus var nopirkt veikalos “Profiks” un “BG”, kur pārdod profesionālos tīrīšanas līdzekļus.
Ja grīdu mazgā katru dienu, vismaz reizi nedēļā mikrošķiedras lupata būs jāizmazgā. Ar rokām to tīru nedabūt, turklāt ar laiku saveļas, tāpēc jāmazgā veļasmašīnā. Lai neapliptu ar pūkām un nezaudētu labās īpašības, liek maisiņā, kas paredzēts delikātai veļai. Veļas mīkstinātāju nelieto, jo tas aizvērs mikrošķiedras poras, likvidējot materiāla vērtīgās īpašības.
Flīžu segums
Flīžu grīdu kopt ir viegli. Ūdenim pielej tik daudz mazgāšanas līdzekļa, lai mazinātos ūdens virsmas spraigums un tas labāk izplūstu pa grīdu. Netīrumus labāk nomazgās mīksts ūdens.
Uz niveļa uzliek lupatu un grīdu mazgā vispirms ar slapjāku, pēc tam ar sausāku drānu. Anita Vidiņa stāsta, ka netīrumus vislabāk uzņem ne pārāk mitra mikrošķiedras lupata, proti, tai jābūt stingri izžmiegtai. Mitrākai poras ir pilnas ar ūdeni, un tā netīrumus neuzņem, tikai izšķīdina.
Problēmas var radīt flīžu šuves, kā arī reljefās jeb neslīdošās flīzes, kuru iedobumos mēdz sakrāties netīrumi. Tad jāberž ar suku. Jāatceras, ka flīžu grīdu nevasko, bet nodilušas flīzes var impregnēt, šo darbu uzticot profesionāļiem.
Tāpat mazgā arī pārējās mitrumizturīgās grīdas.
Dabiskais parkets un viltīgais polimērvasks
Lamināta laikmetā dažiem mājās tomēr vēl saglabājies parkets. Senāk saimnieces to apstrādāja ar dabisko vasku (citu nemaz nevarēja nopirkt) un pēc tam pulēja ar vilnas lupatiņu. Praktiskākās ģimenes, taupot laiku, parketu nolakoja, neuztraucoties par to, ka koks zaudēs dabiskumu.
Ja grīda nav lakota, bet ievaskota ar dabisko vasku, tā baidās mitruma, tāpēc putekļus uzņem ar viegli mitru lupatu. Tomēr pēc kāda laika parkets būs jāslīpē, koka poras ar laiku uzsūc netīrumus.
Tāpat kopj nelakotas, ar lineļļu apstrādātas koka grīdas. Var arī mazgāt ar ziepjūdeni, taču pēc nožūšanas koks atkal jāpabaro, proti, jāieeļļo.
Parketu un koka grīdu var pārklāt ar polimērvasku, uzticot šo darbu profesionāļiem. Tad grīda spīdēs, bet uzvedīsies kā sintētisks materiāls, jo polimērvasks veido noturīgu pārklājuma kārtu, kas izskatās kā laka. Priekšrocība ir tā, ka polimērvasks nav jāpulē. Var izvēlēties spīdīgu, pusmatētu vai matētu pārklājumu. Klienti biežāk izvēlas pusmatēto, taču arī spīdīgais izskatās eleganti.
Ar polimērvasku pārklātu parketu nedrīkst mazgāt ar sārmainiem līdzekļiem. Izmanto neitrālus līdzekļus vai tīru ūdeni.
Diemžēl vaska kārta ilgi neturas. Vietās, kur intensīvi staigā, pārklājums var nodilt jau pēc pusgada. Tad jāsauc profesionāļi, lai nodilušās vietas pievasko. Labāk aicināt to pašu meistaru, jo viņš zina, ar kādu vasku iepriekš strādājis. Ja negribat, lai polimērvaska pārklājums nodiltu zem rakstāmgalda krēsla kājām, to galiem var uzlīmēt speciālus spilventiņus.
Ja parkets vai koka grīda nolakota ar ūdensizturīgu laku, grīdu viegli var uzkopt ar mitru lupatiņu.