Produktos neuzrāda ĢMO 0
Lielveikalu plauktu izpēte liecina, ka Latvijā diezgan daudzās vietās tirgo augu eļļu, kas ir gatavota no ģenētiski modificētas sojas. Lai gan pārtikas produktiem, kas satur ģenētiski modificētus organismus (ĢMO), saskaņā ar likumu ir jābūt izvietotiem mazliet atstatus un jābūt klāt pieliktai informatīvai norādei, tas ne vienmēr tiek darīts.
Pagājušonedēļ, apmeklējot deviņu dažādu tīklu lielveikalus – “Rimi”, “Maxima”, “LaTS”, “Elvi”, “IKI” “Mego”, “Top!”, “BETA” un “Supernetto”, konstatēju, ka lielākajā daļā, konkrētāk, sešos veikalos, piedāvājumā ir ĢMO soju saturoša augu eļļa. Apsveicami – četros no tiem – “Maxima”, “Mego”, “LaTS” un “Elvi” – bija arī norādes pie cenu zīmēm par to, ka konkrētais produkts satur ĢMO. Šādu norāžu nebija divos veikalos Rīgā – “Top!” Tērbatas ielā 33/35 un “BETA” Rušonu ielā 17a. Par atklāto informēju Pārtikas un veterināro dienestu (PVD). Jāpiebilst, ka vēl nesen nevienā no apmeklētajiem lielveikaliem nemanīju šādas papildu informatīvās norādes. Varbūt šīs pozitīvās pārmaiņas ir izskaidrojamas ar PVD inspektoru vizīti.
Ja nav norādes, inspektori izsaka aizrādījumu, un pārdevēji nekavējoties pieliek informatīvas zīmes. Tā kā pārkāpums ir novērsts, sodam nav pamata un šādi gadījumi netiek atsevišķi uzskatīti, skaidro PVD Pārtikas uzraudzības departamenta pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.
Latvijā ir atļauts tirgot Eiropas Savienībā reģistrētus ĢMO un no tiem ražotu pārtiku – kukurūzu, soju, cukurbietes, rapšus. Latvijā izplatītākie ĢMO saturošie produkti ir sojas eļļa un margarīns ar sojas eļļu, informē PVD sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.
Lai gan Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde ĢMO saturošo pārtiku ir atzinusi par drošu, vides organizācijas norāda, ka šis lēmums ir balstīts uz īslaicīgiem (trīs mēnešu) pētījumiem.
Arī Latvijas iedzīvotāji ir piesardzīgi. 2009. gadā 96% no 37 440 respondentiem neatbalstīja ĢMO izmantošanu pārtikā, liecina toreizējās Vides ministrijas veiktās aptaujas rezultāti.
Līdz 2010. gadam PVD ņēma pārtikas produktu paraugus, pārbaudīja, vai tie satur ĢMO, un atklāja, ka ne visos gadījumos tas bija norādīts uz iepakojuma. “Nevarētu teikt, ka šādu gadījumu bija daudz, taču bija,” piebilst I. Meistere. Pašlaik šādas pārbaudes finansējuma trūkuma dēļ PVD neveic, bet paļaujas uz kaimiņvalstīs veikto pētījumu rezultātiem.
Uzziņa Ja ĢMO pārtikas produktā pārsniedz 0,9%, ražotājam tas ir jānorāda produkta marķējumā. Neliela iepakojuma produktiem (mazākiem par 10 cm2) vai nefasētai pārtikai informāciju par ĢMO pastāvīgi un redzami norāda pārtikas produktu piedāvājumā. |