Foto – Valdis Semjonovs

Produkti, kas sabiezina asinis – kuri tie ir? 1

“Esmu pārcietusi insultu, bet pie labām analīzēm vēl neizdodas tikt. Ārsti saka: viss atkarīgs no uztura, jo ir produkti, kas sabiezina asinis – no tiem jāizvairās. Kādi ir šie produkti? Kāda diēta vēlama insulta slimniekam?” 
Gaļina Ķekavā

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Vienmēr pārsteidz situācijas, kurās ārsti, iespējams, ir pateikuši A, bet nav piebilduši B, proti, uzskaitījuši kaut vai aptuvenu ieteicamo vai izslēdzamo produktu sarakstu.

Bet insults nav arī slimība, ko ārstē ar uzturu! Un nav produktu, kas tiešā veidā sabiezina vai sašķidrina asinis. Šai nolūkā ik dienu ir jālieto speciāli recepšu medikamenti, kas veic šo funkciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Ja insults bijis saistīts ar sirds ritma traucējumiem un trombu veidošanos uz mirdzaritmijas fona, pacientam, jau izrakstoties no stacionāra, nozīmē koagulantus – medikamentus, kas šķīdina asinis. Taču ne jau visiem. Pirms tam ārsts izvērtē, vai ir ateroskleroze, kāda sirds patoloģija, ritma traucējumi… Tikai tad, lai izvairītos no atkārtota insulta riska, nozīmē antikoagulantus, – skaidro P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs profesors Andrejs Millers.

Ir vairāku veidu koagulanti. Viens no tiem ir varfarīns, kas savu uzdevumu gan pilda, taču terapijas laikā ir jākontrolē analīžu rādītāji, lai nepieļautu asiņošanu vai citus riskus. Ir ne mazums pacientu, kuriem organisma individuālu īpatnību vai vēl kādu iemeslu dēļ ir ļoti grūti analīžu rādītājus noturēt vajadzīgajā līmenī. Šādā gadījumā nav jēgas nozīmēt zāles, kas nesniedz vēlamo efektu. Alternatīva ir medikamenti, kas lieliski darbojas, nepaģērot rādītāju kontroli. Tie ir jaunas paaudzes perorālie antikoagulanti, un divi no tiem jau ir pieejami arī Latvijā. Diemžēl tie pagaidām nav valsts kompensējamo zāļu sarakstā, tātad – ja ārsts tos izraksta, pacientam jārēķinās ar pilnu samaksu.

Ja ievērosiet veselīga uztura pamatprincipus, tas noteikti nāks par labu, un ne tikai pārciestā insulta dēļ! Ņemot vērā, ka gan išēmiskais, gan hemorāģiskais insults saistīts ar aterosklerozi un hipertensiju, tātad – ar asinsrites traucējumiem, jūsu ēdienkarte veidojama atbilstoši aterosklerozes, hiperlipidēmijas un hipertensijas slimnieku diētām.

Tas nozīmē daudz dārzeņu, augļu, pilngraudu produktu, zivju un jūras produktu, kā arī priekšroku liesai gaļai, piena produktiem ar pazeminātu tauku saturu un aukstā spieduma augu eļļām.

Visuzmanīgāk ir jālieto tauki, un no tiem vērtīgākās ir polinepiesātinātās taukskābes (Omega-3 un Omega-6), kas sastopamas augstvērtīgās augu eļļās un treknās sālsūdens zivīs. Liela nozīme ir šķiedrvielām pilngraudu produktos, augļos un dārzeņos. Jāierobežo holesterīna uzņemšana, īpaši tiem, kuri jau lieto pazeminošos līdzekļus. Sāls patēriņš jāsamazina vismaz līdz 2,3 g dienā, holesterīna dēļ – pat līdz 1,5 g, paturot prātā, ka slēptais sāls tāpat kā slēptie tauki ir jau gatavos produktos, tāpēc nav nepieciešams lietot papildus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.