Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

Privāts testaments. Galvenie noteikumi sastādīšanā 2

Esmu jau gados un ar visādām kaitēm. Kā man rīkoties ar savu dzīvokli? Man ir radi – pusbrālis un pusmāsa, kuri par mani gan nav interesējušies. 2013. gadā, kad nomira mamma, pusbrālis mani atrada, bet pēc tam vairs nav devis ziņu. Vai viņš varēs dabūt dzīvokli pēc manas nāves? Es gan to negribētu. Man ir māsīcas, taču viņām šo dzīvokli nevajag. Vienas māsīcas vīrs dažreiz palīdz ar naudu – varbūt novēlēt viņam vai ciema bibliotēkai? Esmu maznodrošinātā, un ziemā mazliet palīdz arī dome – atmaksā 50% par zālēm, slimnīcu un vēl kaut ko. Kā mājas apstākļos uzrakstīt testamentu? Vai vajag lieciniekus? ILMA

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Civillikums paredz, ka testators savam nāves gadījumam var brīvi noteikt par visu savu mantu, gan ar ierobežojumu, ka viņa neatņemamās daļas tiesīgajiem (laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie) atstājamas viņu neatņemamās daļas. No vēstules izriet, ka neatņemamās daļas tiesīgo jums nav, tātad visu mantu varat novēlēt jebkurai personai, arī bibliotēkai kā juridiskai personai.

! Privātu testamentu mantojuma atstājējs pašrocīgi uzraksta (to var darīt jebkurā valodā) un paraksta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Labojumi neatņem dokumentam spēku, ja pierāda, ka tos veicis testators pats ar savu roku vai tas darīts pēc viņa gribas un ar viņa ziņu, turklāt skaidri un salasāmi. Testatoram pašam jāpiemin savā testamentā viss, kas tajā ar nodomu svītrots vai izdzēsts, bet, ja tas nav darīts, spēku nezaudē nelabotās testamenta daļas.

Ja testators savā testamentā svītrojis kādu rīkojumu aiz pārskatīšanās un nosvītroto vairs nevar izlasīt, šis rīkojums joprojām paliek spēkā, ja pierāda tā saturu un faktu, ka tas noticis tikai pārskatīšanās dēļ. Ja testamentā izlaists vai kļūdaini lietots kāds vārds, bet nevar rasties šaubas par testatora nodomu, kļūdas dēļ testaments nezaudē spēku. Ja testators pašā testamentā solījies to vēlāk papildināt ar jauniem rīkojumiem, bet nav to izdarījis, tas neietekmē testamenta spēku, ja vien to vispār var izpildīt bez nodomātajiem papildinājumiem.

! Privātus testamentus var nodot glabāšanā notāram atbilstīgi Notariāta likumam vai bāriņtiesai saskaņā ar Bāriņtiesu likumu. Pieņemot testamentu glabāšanā, jāpārliecinās par testatora personību. Testamentiem, kas nodoti glabāšanā notāram vai bāriņtiesai, ir publisko testamentu spēks, ja ievēroti šādi noteikumi:

1) testamentu slēgtā aploksnē personīgi iesniedzis pats testators;

2) testators paziņojis, ka iesniedzamajā aktā izteikta viņa pēdējā griba;

3) aploksne ir apzīmogota ar pieņēmējas amatpersonas vai iestādes zīmogu un uz aploksnes ir testatora un pieņēmēja paraksts;

4) par testamenta pieņemšanu ir sastādīts atsevišķs akts, kurā apliecināts, ka 1.–3. punkta noteikumi ievēroti, kā arī ir aprakstīts aploksnes un zīmoga ārējais izskats.

Šādi sagatavotam testamentam nav vajadzīgas ne citas formalitātes, ne liecinieku līdzdalība un paraksti.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.