Privātais bērnudārzs – riskants bizness? 1
Jau šomēnes aptuveni 70 mazuļu vecākiem var nākties steigšus meklēt bērniem citu bērnudārzu vai aukli, jo Mārupes novadā esošais privātais bērnudārzs “m’ Pipariņš” pēkšņi pārtrauc darbu.
Iemesls tam: bērnudārza īpašniekiem nav izdevies vienoties par sadarbības turpināšanu ar ēkas īpašnieku “Danske Bank” filiāli Latvijā.
Jūnija beigās bērnu vecāki saņēma ziņu, ka bērnudārzs pārtrauks darbību jau no 1. jūlija, taču nu jaunākā informācija liecina, ka bērnudārzs tomēr vēl darbosies līdz 12. augustam.
“m’ Pipariņa” direktors Arnis Lelītis skaidro: uzņēmums, kas dibinājis bērnudārzu, tajā ieguldot apmēram miljonu eiro, primāri nodarbojies ar būvniecību un cietis lielus zaudējumus jau ekonomiskās krīzes laikā, kā dēļ bērnudārza ēka nonākusi bankas īpašumā, taču līdz šim bērnudārzs to varēja nomāt, taču nu banka nomas līgumu ar līdzšinējiem nosacījumiem vairs nevēlas pagarināt. A. Lelītis uzsver: nams celts tieši bērnudārza vajadzībām, tāpēc diez vai banka vai kāds cits īpašnieks to varēs izmantot kādiem citiem mērķiem.
Tāpēc bērnudārza īpašnieki un arī mazuļu vecāki aicinājuši Mārupes novada domi iegādāties bērnudārza ēku, lai tas varētu turpināt darbu. Par ēkas pirkšanu dome vēl nav lēmusi, taču iesaistījusies bērnudārza un bankas sarunās, tādējādi palīdzot panākt vienošanos par darba turpināšanu vēl pusotru mēnesi.
Tajā pašā laikā dome meklējusi arī citus risinājumus un ir gatava piedāvāt bez bērnudārza palikušajiem mazuļiem vietas citos pašvaldības vai privātajos bērnudārzos, kā arī līdzfinansēt aukļu pakalpojumus vai bērnu pieskatīšanu citos, vecāku pašu atrastos, privātajos bērnudārzos, skaidro domes pārstāve Ilze Žunde.
A. Lelītis norāda: neraugoties uz to, ka “m’ Pipariņā” skolotie mazie mārupieši bez pieskatīšanas nepaliks, vecāki tā kā tā, protams, nav sajūsmā, ka pret savu gribu jāmaina bērnudārzs. Turklāt bērnudārzu apmeklējuši arī Rīgā deklarēti mazuļi, kuriem vietu citā bērnudārzā Mārupes novada dome, protams, nemeklē.
A. Lelītis pieļauj: bērnudārzu tomēr vēl var izdoties glābt, ja atrastos kāds investors. Tāpat tas varētu turpināt darbu kādās citās telpās, ja neizdosies palikt esošajās. Taču tad nepieciešama jauna iestādes licencēšana, jo tās darbība licencēta tieši līdzšinējās telpās. A. Lelītis piebilst: diemžēl privātie bērnudārzi šobrīd ir nerentabls bizness: cenas konkurences un zemās maksātnespējas dēļ jātur zemas, pašvaldību līdzfinansējums nesedz reālās izmaksas, vecāki finansiālu apsvērumu dēļ izvēlas savām atvasēm pašvaldības bērnudārzu, tiklīdz ir tāda iespēja. “Mēs nekad pavasarī nevaram zināt kaut aptuvenu skaitli, cik mums septembrī būs bērnu,” sūrojas A. Lelītis.