Diāna ar princi Hariju, 1988. gads.
Diāna ar princi Hariju, 1988. gads.
Foto – REUTERS/LETA

Rakstnieku peļņa 2

Līdzīgi kā citas pāragrā nāvē mirušās XX gadsimta slavenības, piemēram, Merilina Monro vai Džons Kenedijs, arī princese Diāna pēc nāves nebūt nav nonākusi aizmirstībā, gluži pretēji, viņas tēls ir apaudzis ar arvien jauniem mītiem. Par viņu uzņemtas daudzas filmas un sarakstītas neskaitāmas grāmatas; uz Diānas slavas rēķina centušies nopelnīt visi, sākot no viņas sulaiņa līdz pat miesassargam. Piemēram, princeses sulainis Pols Barels no britu TV kanāla saņēmis 10 000 mārciņu par savu stāstījumu, daloties ar pikantām Diānas privātās dzīves detaļām. Sulainis stāstīja, kā vedis Diānu uz zarnu skalošanu, ko viņa kā bulīmijas slimniece veica, cīnoties pret iedomāto liekā svara problēmu.

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

Vēl lielāku peļņu guvis Diānas biogrāfs Endrū Mortons, kurš lēš, ka ar grāmatu par princeses Diānas dzīvi nopelnījis vismaz miljons mārciņu. Mortons atceras, ka Diānas dzīves laikā izdevēji sākotnēji šaubījās, vai vēl vienai grāmatai par Diānu būs liels noiets, tādēļ pirmā tirāža bija tikai 18 000 eksemplāru. Salīdzinājumam: 1997. gadā pēc Diānas nāves grāmata nedēļas laikā tika pārdota 180 000 eksemplāru. Mortons atceras, ka reiz nopelnījis 10 000 mārciņu par pavisam vienkāršu darbu: kādas amerikāņu firmas boss, kura sieva bija Diānas fane, viņam izmaksājis ceļojumu uz Havaju salām, kur Mortons uzstājies ar 30 minūtes ilgu stāstījumu par Diānu.

240 000 par kleitu

Dažādas ar Diānu saistītas lietas regulāri “uzpeld” izsolēs, kur par dārgu naudu iespējams nopirkt princeses kleitas un citas lietas. Piemēram, slavenā kleita, kas Diānai bija mugurā 1985. gadā, kad viņa viesojās ASV un uzdejoja ar kinozvaigzni Džonu Travoltu, izsolē pārdota pat divas reizes: 1997. gadā par to samaksāja 100 000 mārciņu, bet 2013. gadā kleitas cena jau bija pieaugusi līdz 240 000 mārciņu. Visnotaļ pieticīgs “Audi A4” kabriolets, ar kuru Diāna savulaik vizināja Viljamu un Hariju, pārdots izsolē par 58 000 mārciņu. Izsolē nonākusi pat parasta dzēšgumija, kurai bērnībā pieskārusies topošās princeses roka (par dzēšgumiju tika samaksātas 540 mārciņas).

CITI ŠOBRĪD LASA

Diāna saviem dēliem mantojumā atstāja ap 20 miljonus mārciņu, ko viņi varēja saņemt pēc 30 gadu vecuma sasniegšanas. Par princeses Diānas piemiņas saglabāšanu rūpējas arī viņas brālis grāfs Čārlzs Spensers un citi Spenseru ģimenes locekļi. Lai savāktu līdzekļu labdarībai, Spenseri piedāvāja interesentiem iespēju pavadīt pāris naktis Diānas bērnības mājā. Šāds prieks Diānas faniem izmaksāja 17 000 mārciņu.

Diānai bija tikai seši gadi, kad viņas māte Frānsisa ielaidās dēkā ar precētu vīrieti un pameta ģimeni. Diāna bija nozvērējusies, ka viņas laulību nekad nepiemeklēs šāds liktenis, tādēļ par vīru bija noskatījusi topošo Lielbritānijas karali Čārlzu: teju vienīgo vīrieti Anglijā, kuram laulības šķiršana būtu neiedomājama, jo tolaik karaļnamā nebija tādas prakses. Diemžēl šāda prakse drīz vien parādījās. Diānas tēvs pēc šķiršanās no Frānsisas apprecējās ar lubeņu rakstnieces Bārbaras Kārtlendas meitu, un Kārtlenda uzskatīja, ka viņas mīlas romāni atstājuši lielu iespaidu uz Diānu. “Viņai nav daudzveidīgas intereses kā Čārlzam. Viņš lasa grāmatas un cīnās par vides aizsardzību. Vienīgās grāmatas, ko lasījusi Diāna, ir manējās, un tās viņai nenāca par labu,” savulaik atzina dzēlīgā Kārtlenda.

Ziepju opera

Grūti spriest, kā būtu attīstījies Diānas liktenis, ja viņa nebūtu pāragri aizgājusi mūžībā. Iespējams, labs piemērs būtu Džona Kenedija atraitne Žaklīna, kas dažus gadus pēc vīra zaudēšanas apprecējās ar grieķu bagātnieku Aristoteli Onasi un centās baudīt mierīgu dzīvi. Taču skaidrs, ka viņai nebūtu viegli atbrīvoties no nerimstošās sabiedrības uzmanības,

Britu karaļnama kaislības dažkārt tiek salīdzinātas ar XXI gadsimta ziepju operu: lielākā daļa cilvēku nekad neatzīsies, ka interesējas par šiem notikumiem, bet patiesībā visi ir labi informēti par kārtējo sižeta pavērsienu. Laiku pa laikam parādās runas, ka Lielbritānijai vajadzētu atteikties no monarhijas, taču šķiet, ka briti vismaz pagaidām negrasās atbrīvoties no sava karaļnama. Lielbritānijas karaliene Elizabete II valda jau 65 gadus un šajā laikā kļuvusi par tikpat neatņemamu britu identitātes simbolu kā tējas dzeršanas rituāls, Londonas divstāvu autobusi vai pārējiem eiropiešiem nesaprotamais krikets. Taču karalienei jau ir 91 gads, un pamazām jāsāk domāt, kas notiks pēc viņas aiziešanas mūžībā. Sabiedriskās domas aptaujas rāda, ka lielākā daļa britu gribētu, lai troni manto nevis Diānas bijušais vīrs Čārlzs, bet gan viņas vecākais dēls Viljams. Britu sabiedrībā Viljama šarmantā sieva Ketrīna bieži tiek salīdzināta ar Diānu, bet Ketrīna ir apņēmības pilna parūpēties, lai viņu un karaliskās ģimenes bērnus nepiemeklētu princeses Diānas liktenis: nepārtrauktā prožektoru gaismā pavadīta dzīve, kas noveda līdz traģiskai nāvei.

Reklāma
Reklāma

Uzziņa

Nelaiķi turpina pelnīt

Mirušo slavenību ienākumi 2016. gadā:

Maikls Džeksons: 825 miljoni dolāru*

Elviss Preslijs: 27 miljoni

Prinss: 25 miljoni

Bobs Mārlijs: 21 miljons

Džons Lenons: 12 miljoni

Alberts Einšteins: 11,5 miljoni

Deivids Bovijs: 10,5 miljoni

Elizabete Teilore: 8 miljoni

* ieskaitot 750 miljonus dolāru par Džeksonam piederējušā mūzikas kataloga pārdošanu

Avots: žurnāls “Forbes”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.