Priekšnieks nelaiž tēvu bērna kopšanas atvaļinājumā, jo nebūšot kas viņa vietā strādā 17
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai darba devējs var nelaist bērna tēvu bērna kopšanas atvaļinājumā (BKA), argumentējot, ka nebūs, kas viņa vietā strādā? Ja gribot pusotru gadu nestrādāt, lai ejot pavisam prom no darba. Maksimums varot palaist uz trim četriem mēnešiem. Vai BKA var izmantot 4 mēnešus abi vecāki vienlaikus un pēc tam atlikušo 1 gadu un 2 mēnešus tikai māmiņa, ar nosacījumu, ka vecāku pabalstu pieprasa tēvs?” – jautā Inese K.
Valsts darba inspekcijas pārstāve Dace Stivriņa skaidro, ka Darba likuma 156. pants nosaka – ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu saistībā ar bērna piedzimšanu vai adopciju. Šādu atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par 1,5 gadiem, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu.
Saskaņā ar šo likuma pantu bērna kopšanas atvaļinājumu pēc darbinieka pieprasījuma piešķir uz pilnu laiku vai pa daļām. Darbiniekam ir pienākums vienu mēnesi iepriekš rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu. Atbilstīgi minētajam regulējumam bērna kopšanas atvaļinājuma izmantošana ir darbinieka tiesība, turklāt darbinieks savu tiesību var realizēt, izvēloties bērna kopšanas atvaļinājuma periodu atbilstīgi Darba likumā noteiktajai kārtībai un termiņam.
Tāpat aizliegts sodīt darbinieku vai citādi tieši vai netieši radīt viņam nelabvēlīgas sekas tāpēc, ka darbinieks darba tiesisko attiecību ietvaros izmanto savas tiesības.
Savukārt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras pārstāve Andrika Stretinska paskaidro, ka atrašanās bērna kopšanas atvaļinājumā neietekmē personas tiesības uz pabalsta saņemšanu, bet rada ietekmi uz piešķirtā pabalsta apmēru. Proti, vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā saņem, ja vecāks atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Ja strādā, tad pabalstu izmaksā 30% apmērā no piešķirtā pabalsta apmēra.
Uzziņa!
• Vecāku pabalsta apmēru nosaka atkarībā no tā, kādu tā saņemšanas ilgumu izvēlas. Ja līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai, tad to aprēķinās 60% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas, bet, ja līdz bērna pusotra gada vecumam, tad to aprēķinās 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.