Foto-Shutterstock

Priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmas „Drošais apmetnis” ieviešanai saziedoti 62 694,20 eiro 0

25.februārī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) Saulaino dienu bibliotēkā tika paziņoti labdarības akcijas „Drošais apmetnis” rezultāti –privātpersonas un uzņēmumi ziedojuši 62 694,20 eiro priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programmas ieviešanai. Programmas mērķis ir uzlabot priekšlaikus dzimušo bērnu veselības stāvokli ilgtermiņā un nodrošināt viņu veiksmīgu iekļaušanos sabiedrībā, tai skaitā samazināt invalidizāciju starp bijušajiem priekšlaikus dzimušajiem pacientiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes programma „Drošais apmetnis” ietvers bērnu veselības uzraudzības procesu pēc izrakstīšanās no slimnīcas līdz divu gadu vecumam, sekojot priekšlaikus dzimuša bērna attīstībai, agrīni atpazīstot veselības traucējumus un laicīgi tos koriģējot. Svarīgi, ka programma ļaus sistematizēt un uzkrāt mērījumu un novērojumu datus pa diagnožu grupām, tādējādi ļaujot analizēt uzkrāto informāciju un sniegt rekomendācijas terapijā un aprūpē, kā arī piedalīties zinātniski pētnieciskajā darbā.

Daļa saziedoto līdzekļu jau tikuši novirzīti mērķim, lai programmu varētu ieviest pēc iespējas ātrāk – ir nodrošinātas pirmās apmācības speciālistiem, tostarp reģionos, lai palīdzība būtu pieejama tuvāk mazuļu dzīves vietai. 2015.gadā noritēja programmas pilotprojekts, tāpat veiksmīgs bijis darbs, lai iekļautu dinamiskās novērošanas programmu valsts apmaksājamo pakalpojumu sarakstā. „Priekšlaikus dzimušo bērnu dinamiskās novērošanas programmas pilotprojekts tika uzsākts pagājušā gada martā martā. Uzskaitē BKUS uzņemti 195 bērni, bijušie Neonatoloģijas klīnikas pacienti, un pagājušā gada laikā veikti 893 neonataloga apmeklējumi šīs programmas ietvaros – aptuveni 6 reizes vairāk nekā pirms programmas uzsākšanas. Tāpat darbs norit arī reģionos – perinatālās aprūpes centros Liepājā uzskaitē ņemti 10 bijušie pacienti, Valmierā – 35, Jēkabpilī – 60,” stāsta BKUS neonataloģe Dr. Ilona Vārpa, norādot, ka līdzekļi ieguldīti arī izglītojošos materiālos – izdota grāmatiņa priekšlaikus dzimušo bērnu vecākiem „Es piedzimu agrāk”, kā arī tiek izstrādāta „Jaundzimušā dinamiskās novērošanas dienasgrāmata”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par saziedotajiem līdzekļiem plānots aprīkot arī speciālistu kabinetus Rīgā, Valmierā, Liepājā un Jēkabpilī, kā arī pakāpeniski ieviest vienotu bērnu attīstības vērtēšanas skalu – Bayley, kas tiek izmantota citviet pasaulē. Skalas ieviešana ietver gan personāla apmācības, gan praktisku materiālu sagādāšanu. Kā skaidro Dr. I.Vārpa: „Jau šobrīd par ziedotajiem līdzekļiem notiek darbs pie kabinetu aprīkošanas, tāpat ir veikta pirmā apmācība Minhenes funkcionālajā diagnostikā un pasūtīti Minhenes funkcionālās diagnostikas komplekti gan Rīgai, gan reģioniem. Savukārt martā un aprīlī divi speciālisti tiks sūtīti uz apmācībām Bayley metodē, kā arī plānota sadarbība ar Rīgas Tehniskās Universitātes jaunajiem zinātniekiem jauna aprīkojuma radīšanā.”

Bērnu slimnīcas fonda (BSF) vadītāja Liene Dambiņa izsaka pateicību visiem, kuri ziedoja un tādejādi savu atbalstu un palīdzību sniedza ne tikai priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem, bet arī viņu ģimenēm: „Priekšlaikus dzimis bērniņš patiešām prasa īpašas rūpes, turklāt ne tikai slimnīcā, kad izdzīvot un augt bērniņam palīdz speciālas tehnoloģijas un profesionāli mediķi, bet arī vēlāk, kad vecāki ar mazuli ir devušies mājup. Vecākiem ir bailes un neziņa par to, kuros brīžos vērsties pie ārsta, bet kad varbūt vienkārši ļaut bērnam attīstīties bez citu iesaistīšanas. Profesionālu mediķu klātbūtne un atbalsts pirmajos 2 bērna gados ir ļoti svarīgs un var būt pat izšķirošs bērniņa veiksmīgai attīstībai, tādēļ šī aprūpes programma ir tik nozīmīga un nepieciešama. Manuprāt, šis ir arī lielisks piemērs, kad veiksmīgi izdevies apvienot sabiedrības un valsts resursu,” stāsta L. Dambiņa, norādot, ka BSF kopā ar mediķiem turpinās strādāt, lai šādas programmas būtu pieejamas arī bērniem ar citām saslimšanām.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.