Priekšā daudz un garas brīvdienas. Ja piesūkusies ērce – kā rīkoties, ja tuvumā nav ārstu?! 5
Ko darīt ar piesūkušos ērci?! Jāņem nost! Ja cilvēks to konstatē, jo ātrāk viņš noņem ērci, jo labāk. Šādu padomu TV24 raidījumā “Uz līnijas” deva Baiba Rozentāle, Latvijas Infektoloģijas centra direktore.
Cilvēki šajā brīdī parasti ir ļoti apmulsuši un domā: nu labāk lai mediķi to izņem. Bet pēc būtības lielākā daļa cilvēku ērci paši noņem ne tikai sev, bet arī saviem mīluļiem – kaķiem un suņiem, kuriem mežā pieķērušās ērces.
Un kas šeit jāievēro, jautā pat Rozentāle? Ja ērce ir ilgāk piesūkusies un ja tai ir ērču encefalīta vīruss, tad sūcot cilvēka vai arī dzīvnieku asinis, ērce ievada upurim anestezējošu vielu. Siltasiņu dzīvnieki, un cilvēkam arī ir siltas asinis, ir ērču barotāji. Tā vīruss nokļūst upurī caur ērces no siekalu dziedzeriem.
Laima boreliozes ierosinātāji borēlijas atrodas ērces zarnu traktā. Ja ērce tiek saspiesta, tad vietā, kur viņa ir piesūkusies ir mazs pušumiņš, tur zemādā iekļūst šī baktērija.
Ar zemādas imūnās sistēmas aktīvajām šūnām šī baktērija tiek ievilkta sevī un iznīcināta, bet, ja organisma pretestības spējas tādas nav, tad var attīstīties zemādas audu iekaisums un veidojas šie sārtie no eritrematozie laukumi dažāda lieluma no vienu centimetru līdz plaukstas lieluma gan ērces piesūkšanās vietā, gan attālinātās vietās. Tad nekavējoties jāiet pie ārsta un ārsts izrakstīs recepti bez jebkādām analīzēm un 7 līdz 10 dienas ir jālieto antibiotikas, mierina speciāliste
Ko darīt ar pavisam mazajām ērcēm, kuras knapi var ieraudzīt? “Mājā cilvēkiem ir kaut vai uzacu raustāmās princeses – droši ar tām var izraut ērci. Bet ko es gribu teikt – nekādā gadījumā kailām rokām to nevajag darīt, vajadzētu uzvilkt rokās vismaz gumijas cimdus!”