Priecīgs puķu pods uz palodzes. Kā darināt? 0
Ziemai nebūt nav jābūt tumšai un drūmai. Ja vēlies, lai puķes uz palodzes gozējas skaistos, pašu rokām izdaiļotos puķu podos, ieklausies kuldīdznieces Antras Dilānes (www.draugiem.lv/pindzele) ieteikumos.
Viņa ar dekupāžu nodarbojas jau vairākus gadus. Šajā tehnikā izdaiļo ne tikai puķu podus, bet arī audumu, koku, stiklu un citus materiālus. Antra vada arī dekupāžas nodarbības un teic – Kuldīgā esot izveidojies “no salvešu tehnikas atkarīgo” domubiedru pulciņš. Tā dalībnieces regulāri tiekas un apspriež jaunumus.
Apstrādāt dekupāžas jeb salvešu tehnikā var gan jaunu, gan lietotu puķu podu, bet, pirms sāk darbu, tas rūpīgi jānotīra no putekļiem un zemēm. Nav jāuztraucas, ja puķu poda virsmā ir sīkas skrambas vai plaisiņas. Ar dekupāžu tās izdosies nosegt.
Šoreiz piedāvājam izveidot puķu podu vecinātā stilā. Tāpēc pirmā jāuzklāj tumšas krāsas kārta, kas spīdēs cauri virsējai – gaišākajai – kārtai. Nedaudz krāsas izspiež uz vienreiz lietojamā šķīvja un, ņemot palīgā otu, podu nokrāso ogļu melnu. Krāsai ļauj nožūt vai nožāvē ar fēnu, ja jāsteidzas. Vietas, kur krāsa podā iesūkusies vairāk, ar melno krāsu noklāj otrreiz un atkal pagaida, līdz nožūst.
Pēc tam puķu pods jānoklāj ar plaisu veidošanas laku. Antra izmanto firmas “Marabu” produktu. Antra vēlas, lai plaisas klāj visu podu, tāpēc plaisu laku ar samitrinātu otu plānā kārtiņā uzklāj uz visas puķu poda virsmas. Plaisu laku nedrīkst uzklāt pārāk biezā kārtā, tad var veidoties satecējumi. Kad laka sākusi žūt, nedrīkst klāt pāri otru kārtu. Darbam istabas temperatūrā ļauj nožūt.
Pa to laiku var sagatavot salvešu motīvus. Vispateicīgākās, īpaši iesācējiem, ir rīspapīra salvetes, jo tās ir izturīgākas. Antra puķu poda apstrādei izvēlējusies divu veidu papīra salvetes – ar pavasara ziediem (hiacintēm, muskarēm, atraitnītēm) un koši sarkanām mārītēm. Katru ziediņu un kukainīti ar šķērēm rūpīgi izgriež un uzmanīgi, lai nesaplīst, atdala izmantošanai derīgo salvetes virskārtu.
Kad plaisu laka nožuvusi, pienācis laiks uzklāt virsējo krāsas kārtu. Tai vajadzētu kontrastēt ar pamata krāsu, tad plaisas izdosies izteiksmīgākas. Antra traukā izspiež balto krāsu, pievieno nedaudz zeltītas krāsas un rūpīgi sajauc. Ja virsējo krāsas kārtu uzklāj ar otu, tad plaisas veidojas otas švīku virzienā, ja ar sūklīti, tad neregulārākas. Antra šo krāsas kārtu klās, izmantojot sūklīti. Ja krāsu klāj plānā kārtā, veidojas sīkas plaisas, ja biezākā kārtā – lielākas. Jāpatur arī prātā, ka šī krāsas kārta jāuzklāj ātri un tikmēr, kamēr krāsa nav nožuvusi, nedrīkst krāsot otro kārtu. Kad šis darbiņš paveikts, var vērot, kā pamazām veidojas plaisas.
Kad krāsa pilnībā nožuvusi un plaisu veidošanās process beidzies, var ķerties pie puķu poda izdaiļošanas ar salvešu attēliem. Šim mērķim jāizvēlas stingra otiņa ar mīkstiem sariem, lai tā neplēš salveti. Vispirms jāizdomā, kur atradīsies katrs ziediņš. Attēlu ar pirkstiem piespiež izvēlētajā vietā un, virzot otiņu no vidus uz malām, uzmanīgi noklāj ar universālo laku līmi dekupāžai. Attēlus droši var līmēt pāri puķu poda reljefajai maliņai vai citiem pacēlumiem, tā labi pieguls un izskatīsies dekoratīvi. Jāpatur prātā, ka salvešu zīmējumus, kamēr tie nav nožuvuši, nav ieteicams līmēt vairākās kārtās. Ziediņus citu pēc cita glīti pielīmē pie puķu poda, akcentam piestiprina koši sarkanas mārītes. Pēc tam darbam ļauj kārtīgi nožūt. Nobeigumā ar laku līmi pārklāj visu poda virsmu un arī ļauj nožūt. Nu puķu podā var bērt augsni un stādīt, ko vien vēlas.
Materiāli un instrumenti:
• puķu pods
• salvetes
• akrila krāsas – melna, balta, zelta
• laku līme dekupāžai
• laka plaisu veidošanai
• otiņas, sūklītis
• trauks ūdenim, šķēres
• vienreiz lietojamais šķīvis vai palete krāsas jaukšanai