Piešķil mazu dzirksti ikdienišķajā – darini košus lina trauku dvielīšus! Darba gaita soli pa solim 0
Tieši tā – domājot par rudens darbiem virtuvē, savu darbīgo draudzeni un rūpējot dāvaniņu viņai, darināts šis trauku dvielīšu komplekts. Starp citu, laiks sākt darināt Ziemassvētku dāvanas! Varbūt šī ideja noder?
Nav jau tā, ka dvielīšu nebūtu veikalā vai to katastrofāli trūktu (pērc, cik uziet!), bet dažreiz arī ikdienišķajā gribas īpašu attieksmi un kādu mazu dzirksti. Tāpēc šiem dvieļiem izvēlēts lina audums sārti oranžās rūtīs un tādas pašas krāsas mežģīne, lai priecīgais košums turpina atgādināt šā rudens spridzinošo krāsainību.
Darba gaita
VAJADZĒS: 1 metru lina auduma, adatu, diegu, vidēji rupju tamboradatu un piemērotas krāsas tamborējamos diegus.
Vienam dvielītim jārēķina ap 50 cm auduma; parasti lina auduma platums ir 140–150 cm, un no šāda gabaliņa sanāks divi dvieļi. Lai vieglāk atlocīt malas, audumu sagriež precīzi pa diegu.
Atloka 0,5 cm dubultmalu un piediedz. Ja roka ietrenēta, bieži šujot, var izlīdzēties ar adatiņām – tā sauktais sliņķa variants. Ar parupju diegu vienādiem dūrieniem nošuj malas un nogludina. Šiem dvieļiem tas darīts ar baltu diegu, taču ļoti dekoratīvi izskatās, ja malas nošuj ar kontrastējošas krāsas rupjāku diegu, tikai tad šuvumam jābūt ļoti precīzam, lai izskatās glīti.
Šos dvielīšus grezno pašas tamborēta mežģīne. Katram dvielītim tā darināta citāda, bet visām izmantots tamborēšanas pamatu pamats – gaisa cilpiņas un stabiņš ar vienu apmetumu, tikai dažādās kombinācijās. Tas tādēļ, lai nebūtu jāmaldās sarežģītos atjautības džungļos, bet darbs veiktos viegli un ar prieku.
Viena mežģīne veidota, tamborējot vienkāršas rūtis (viens stabiņš ar apmetumu, divas gaisa cilpiņas utt., atpakaļgaitā – precīzi tāpat). Otru mežģīnīti veido kūlīšu raksts (trīs stabiņi, ko savieno, trīs gaisa cilpiņas utt.
Atpakaļgaitā virs trim gaisa cilpiņām tamborē trīs stabiņus, ko savieno kūlītī, utt., tādējādi kūlīši veidojas pamīšus). Trešajam dvielītim stabiņi veidoti kā vēdeklīši (lai mala būtu izteiksmīgāka, pēdējā rindā tā aptamborēta ar stabiņiem bez apmetuma).
Citādi veidota mežģīne ar gredzeniem. Vispirms notamborē katru gredzenu atsevišķi. Uzmet 12 gaisa cilpiņas, ko satamborē kopā gredzenā, nākamo rindu tamborē ar viena apmetuma stabiņiem, uz katru gaisa cilpiņu iztamborējot divus stabiņus, – kopā 24 stabiņus.
Ja gadījumā gredzens uzloka malas, notamborē vēl vienu stabiņu, lai aplīša ārējā mala nebūtu iestiepta. Piemēra, cik tādu gredzenu pavisam vajadzēs, tad piešuj maliņai tā, lai katra aplīša ārējās malas saskartos ar blakusesošo gredzenu. Lai izveidotā mežģīne būtu stabilāka, sašuj arī aplīšu saskares vietas.
Mežģīnes samitrina un nogludina. Gatavs!
P.S. Protams, var rīkoties arī vienkāršāk un neņemties ar tamborēšanu (īpaši, ja tas iepriekš nav darīts), bet iegādāties skaista raksta neparastākas krāsas audumu un nošūt dvieļu maliņas ar rupju pieskaņotas krāsas diegu – arī šāds dvielis būs īpašs un sagādās prieku.