Priecājos, ka neesmu padevies. Saruna ar dziedātāju Marku Rivu 0
Rudenī sāksies TV3 realitātes šova “X faktors” otrā sezona, taču šā konkursa vadītājs dziedātājs Markus Riva jau maijā apceļos visus Latvijas novadus, lai izvēlētos pašus talantīgākos dažāda vecuma dziedātājus no vairāk nekā tūkstoš pretendentiem. Paralēli Markus nopietni strādā pie jauna mūzikas albuma latviešu valodā, ir ierakstījis dziesmas krievu un ukraiņu valodā, un šonedēļ Latvijas raidstacijās pirmo reizi izskanēs viņa jaunā dziesma.
Visi tevi pazīst kā Marku Rivu. Kā tiki pie šā skatuves vārda?
Mans īstais vārds ir Miķelis Ļaksa, kas sagādāja pārpratumus, jau bērnībā piedaloties dažādos konkursos. Kad sešpadsmit gadu vecumā sāku strādāt ar dziedātājas Janas Kay menedžmentu, nonācām pie secinājuma, ka izsaukt mani uz skatuves bez kļūdām būs sarežģīti. Vārds Miķelis man gluži labi patīk, bet ar uzvārdu vienmēr sanāk putrošanās, tādēļ dabiski nonācu pie sava otrā vārda Markus Riva, ar ko jau esmu saradis un kas viegli izrunājams gan Latvijā, gan Amerikā, Ukrainā, Krievijā un Baltkrievijā, kur koncertēju – universāls skatuves vārds, kas tika izvēlēts kopā ar domubiedriem, izveidojot sarakstu ar daudziem variantiem un nobalsojot par vienkāršāko, labskanīgāko, saprotamāko. Protams, tas var asociēties ar latino, taču konkrētas leģendas par skatuves vārda rašanos nav.
Tu biji TV3 realitātes šova “X faktors” pirmās sezonas vadītājs. Vai tā bija tava debija televīzijā šādā ampluā?
Ne gluži. Man bija trīspadsmit vai četrpadsmit gadu, kad sāku darboties televīzijas raidījumā “Juniors TV”, kur veidoju sižetus kopā ar Evu Johansoni, kura tagad vada Kultūras ziņas “LTV1”, Jāni Strapcānu un Māru Upmani no grupas “Astro’n’out”. Skolas laikā biju aktīvs skolas avīzes veidotājs, vairākus gadus darbojos “Latvijas Radio” raidījumā “Radiobumba”, pēc tam radio “Capital FM” un Latvijas mūzikas kanālā vadīju mūzikas raidījumus. Bet es uzskatu, ka “X faktora” vadīšana ir mans nozīmīgākais darbs, par ko esmu bezgala priecīgs, jo arī agrāk gāju uz kastingiem, kur meklēja vadītājus dažādām spēlēm, pārvērtību šoviem, bet katru reizi darbā tomēr pieņēma kādu citu. Tā nu mana neatlaidība nesa augļus. Varbūt palīdzēja arī “X faktora” vadītāja izvēles noteikumi, kas pieprasīja līdz šim televīzijas projektos neredzētas sejas. Turklāt biju skatījies Lielbritānijas un Ukrainas šovus, tādēļ zināju, kā viss notiks.
Jau maijā tu dosies izvēlēties jaunās “X faktora” sezonas dalībniekus Latvijas novados. Pēc kādiem kritērijiem notiks izvēle, jo pretendentu ir krietni vairāk nekā vajadzīgs?
Tas jau ir tas “x” faktors, ka mēs nezinām, kurš, kāpjot uz skatuves, uzmirdzēs kā zvaigzne. Reizēm pietiek ar dažām notīm, lai būtu skaidrs, ka šim cilvēkam jābūt šovā. Neapšaubāmi dziedāšana “X faktorā” ir ļoti svarīga, bet tas nav vienīgais vērā ņemamais arguments.
Un tas ir izskats, kam ne vienmēr jābūt perfektam, taču ieturētā stilā, runas veids, mūzikas izjūta un tās pasniegšanas veids. Kautrīgajiem gan būs grūti izpelnīties žūrijas simpātijas.
Kā jūs eksaminējat potenciālos dalībniekus?
Sākumā mēs lūdzam dalībniekus pastāstīt par sevi, pēc tam uzdodam jautājumus par dažādām tēmām, un tad jau psiholoģiski rodas priekšstats par šo cilvēku. Viņi ir sagatavojuši divas dziesmas, kuras lūdzam nodziedāt, bet dažkārt pietiek ar vienu vai pat pusminūti dziedājuma. Pirmajās atlasēs būtībā izdarām melno darbu, atsijājot acīmredzami nepiemērotos, un tas notiek citādi nekā pirmajos raidījumos uz lielās Rīgas kinostudijas skatuves. Pagājušajā gadā priekšatlasēs piedalījās vairāk nekā tūkstoš cilvēku, kurus nācās noklausīties nedēļas laikā. Domāju, ka šogad nebūs mazāk. Vispirms atlasīsim ap trīssimt dalībnieku, no kuriem finālā tiks vien divpadsmit. Pieteikties var jebkura vecuma cilvēki, arī tie, kam vairāk par 30 gadiem ar nepiepildīta sapņa sajūtu, jo britu šovā uzvarēja pusmūža sieviete, kura strādāja cietumā. Protams, var pieteikties arī vokālās grupas.
Daudzus gadus tu esi piedalījies “Eirovīzijas” dziesmu konkursa nacionālajā atlasē un arvien palicis nedaudz aiz strīpas. Vai turpināsi piedalīties līdz uzvarai?
Pēc katras neveiksmes smejos, ka dodos prom rakstīt dziesmu nākamajam konkursam. Gadās, ka līdz pēdējam brīdim šaubos, piedalīties vai ne, taču tad uznāk iedvesma un top jauna dziesma, kura iztur “Supernovas” kritērijus. Šogad gan par zaudējumu nebiju sabēdājies, jo, šķiet, tik lielu skatītāju atbalstu līdz šim nebiju saņēmis. Starp citu, šonedēļ Latvijas radiostacijās sāk skanēt mana jaunā dziesma latviešu valodā “Nevaru tā”. Pašlaik strādāju pie albuma latviešu valodā, kas iznāks rudens sākumā. Tāpat veidoju albumu angļu valodā un repertuāru krievu valodā, jo turpinu koncertēt ārpus Latvijas robežām.
Kā tu vērtē mūsu šā gada “Eirovīzijas” dalībnieces Lauras Rizotto izredzes?
“Supernovas” laikā ar Lauru sadraudzējos un ceru, ka viņa iekļūs finālā. Bet tur jau var notikt viss, jo viņai piemīt šis “x” faktors.
Kā tevi uztver publika Krievijā? Vai jūti atšķirību starp koncertiem te un tur?
Latviešu publika diezgan ilgi jāiesilda, lai tā izrādītu emocijas. Tur Krievijā, Ukrainā, Baltkrievijā klausītāji atveras ātrāk. Tas laikam atkarīgs no tautu mentalitātes. Pateicos liktenim par iespēju nest Latvijas vārdu pasaulē. Nupat esmu izdevis divas dziesmas ukraiņu valodā, un viena no tām ir iekļuvusi starp visvairāk spēlētajām radiodziesmām valstī.
Vai, ejot uz skatuves, tu ņem līdzi kādu talismanu?
Mani talismani ir tetovējumi, kurus esmu veidojis saistībā ar kādu notikumu vai īpašiem cilvēkiem manā dzīvē, tostarp vecākiem, kuru vairs nav šaisaulē.
Pieturzīmes
Bez kā tu nevari iedomāties savu dienu?
Bez tikšanās ar cilvēkiem.
Trīs vārdi, kas tevi raksturo vislabāk?
Mērķtiecīgs, labsirdīgs, pozitīvs.
Būtiskākais sasniegums darbā?
Tas, ka jau no bērnības, īstenojot savus sapņus, neesmu apstājies.
Labākā izklaide?
Ceļošana, vides maiņa.
Markusa jaunā dziesma “Nevaru tā”: