Prezidentu tikšanās atskaņas: Vizīte veiksmīga, pārvērtēt nevajag 0
Baltijas valstu prezidentu vizīte pie ASV prezidenta Baraka Obamas bijusi veiksmīga un simboliska, taču tās nozīmi nevajadzētu pārvērtēt – šādus secinājumus izsaka Lietuvas un Igaunijas ārpolitikas eksperti un žurnālisti.
“Baltijas valstis ir labas ASV sabiedrotās. Tikšanās bija simbolisks apstiprinājums no jauna labajām saitēm. Nejaušības pēc tā notika starptautiskai sabiedrībai grūtā laikā,” tā tikšanos vērtē Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politikas zinātnes institūta docents Ķēstutis Girņus. Tikšanās notika piektdien, laikā, kad tika gaidīta ASV nostāja Sīrijas jautājumā. Lietuviešu eksperts Baltijas valstu prezidentu vizīti Baltajā namā vērtē kā formālu, atgādinot, ka Grībauskaite un Obama iepriekš jau tikušies dažādos forumos. Vizīte esot kā atgādinājums Krievijai par “sarkanajām līnijām”. “Tas bija labākais veids, kā Krievijai atgādināt, ka ASV aizstāv Baltijas valstis. Pat laikā, kad ASV pievērsusi uzmanību Āzijas šķobīgajām valstīm,” skaidroja Ķ. Girņus.
Lietuvā angliskā interneta izdevuma “The Lithuania Tribune” galvenais redaktors Ruslans Iržikevičus uzsver – ASV parādījusi Krievijai, ka Baltijas valstu reģions ir zem tā NATO lietussarga un vairs nav padomju teritorija.
Obamas izvēle tikties ar Baltijas valstu prezidentiem un atteikšanās no divpusējas tikšanās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu esot spēcīgs signāls Krievijai, kas devusi patvērumu Edvardam Snoudenam – bijušajam ASV specdienestu darbiniekam, kurš tiek vainots informācijas noplūdināšanā.
R. Irzikevičus uzsver, ka liela daļa lietuviešu ir noskaņoti proamerikāniski un tādēļ šī tikšanās vērtējama pozitīvi.
Tikmēr skeptisks par tikšanos ir Igaunijas laikraksta “Postimees” žurnālists un Igaunijas Ārlietu institūta pētnieks Ahto Lobjakass, kurš spriež, ka būt par spilgtāko starp trim Baltijas valstu prezidentiem šajā tikšanās reizē vēlējies būt Tomass Hendriks Ilvess. Žurnālists novērojis fotogrāfijās, ka prezidentu izteiksmes bijušas tādas, ka ikviens no viņiem vēlējies, lai pārējo divu Baltijas valstu kolēģu klāt nebūtu, un vērtē, ka Latvijas prezidents Andris Bērziņš šajā tikšanās reizē atstāts pastarīša lomā. “Kādreiz bija “Baltijas ceļš”, kas vienoja baltiešus, bet tagad varam runāt par tā atliekām,” sprieda igauņu žurnālists.
Pirms tikšanās Lietuvas prezidente D. Grībauskaite bija izrādījusi interesi par ASV slānekļa gāzes krājumiem kā energoalternatīvu Krievijas gāzei.
“Tā bija Grībauskaites iespēja to atgādināt B. Obamam. Taču par slānekļa gāzes eksportu uz citām valstīm vēl jālemj ASV Kongresam. ASV ir grupas, kas nevēlas šīs gāzes eksportu uz citām valstīm, jo tad tā krietni sadārdzināsies ASV uzņēmumiem,” sprieda Ķ. Girņus.
Lietuvas un Igaunijas medijos prezidentu vizīte lielākoties attēlota formāli. Kādā laikraksta “Lietuvos Rytas” interneta versijas un aģentūras ELTA rakstā apspriests jautājums, kāpēc B. Obama tikšanās laikā vairījies izrunāt Baltijas valstu prezidentu vārdus. Ķ. Girņus man skaidroja, ka tas, iespējams, saistīts ar B. Obamas stresu tās dienas peripetiju dēļ ap Sīrijas krīzi, un viņš, iespējams, baidījies no neveiklībām, izrunājot Baltijas valstu prezidentu vārdus. Lietuvas žurnālistiem D. Grībauskaite klāstījusi par iecerēm iegūt slānekļa gāzi no ASV, kā arī par to, ka, viņasprāt, Baltiju un Ziemeļvalstis ASV uztverot kā vienotu telpu. Igaunijas laikraksts “Postimees” ziņojis par prezidentu tikšanās laikā pausto paziņojumu, ka visas četras valstis ir uzticami sabiedrotie, prezidentu tikšanos ar ASV viceprezidentu Džo Baidenu un Ilvesa uzrunu ASV Nacionālā aizsardzības universitātē. “Eesti Paevaleht” publicējusi komentāru saistībā ar Obamas izteikumiem par ASV ieinteresētību Baltijas valstu drošībā.