Prezidents uzdevis deputātiem vasaras darbus 0
Saeimas Juridiskā komisija rīt lems par jauno grozījumu iesniegšanas termiņu likumam “Par tautas nobalsošanu un likumu ierosināšanu”, ko Valsts prezidents Andris Bērziņš nodevis Saeimai otrreizējai caurlūkošanai.
Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (“Vienotība”) uzskata, ka prezidenta izbrāķētais likumprojekts par pāreju uz vienpakāpes referenduma ierosināšanas kārtību, kad vēlētājiem pašiem jāsavāc vienas desmitdaļas balsstiesīgo parakstu, bija izstrādāts pietiekami labi. Vienlaikus gan viņa atzina, ka tajā ir būtiskas lietas, ko komisija varētu uzlabot. Tādēļ rīt komisija vienosies par jauno priekšlikumu iesniegšanas termiņu un darba grafiku pie likumprojekta, jo pašlaik Saeima atrodas sesiju starplaikā. Čepāne norādīja, ka likumprojekta pārstrādāšanas laikā būs nepieciešamas nopietnas diskusijas gan ar ekspertiem, gan pašvaldību pārstāvjiem, jo prezidents aicinājis precizēt, kādās iestādēs un kādā veidā būs iespējams parakstīties. Tāpat valsts galva kritizējis deputātu ieceri, ka jaunā parakstu vākšanas kārtība stāsies spēkā tikai 2015. gadā. Čepāne pieļāva, ka spēkā stāšanās termiņš varētu būt arī 2014. gads, bet tas atkarīgs no tā, vai atbildīgās iestādes spēs tehniski, finansiāli un juridiski sagatavoties jaunajai kārtībai. Viņasprāt, Latvija jau šobrīd ir kļuvusi par “referendumu paradīzi”, jo vairākumā Eiropas demokrātiju parlaments var noraidīt vēlētāju sagatavotu un parakstītu likumprojektu un tam neseko tautas nobalsošana. Turpretim Latvijas Satversme paredz, ka gadījumos, kad Saeima noraidījusi desmitās daļas vēlētāju iniciatīvu, par šo jautājumu rīkojams referendums.
Vislielākās debates likuma izstrādes gaitā bija tieši par referendumu ierosināšanas mehānismu, bet tam prezidents savā vēstulē pievēršas vismazāk – tikai norāda, ka pāreja uz vienpakāpes kārtību būtu jāskata kontekstā ar Satversmē noteiktā parakstu skaita (desmitā daļa vēlētāju) pārskatīšanu. A. Bērziņš jau iepriekš publiski izteicies, ka, viņaprāt, pietiekama barjera būtu 5% vēlētāju.
Bet opozīcijas pārstāve Iveta Grigule (ZZS) prezidenta lēmumu apsveic. “Viņš ir iedziļinājies šajā jautājumā, izvērtējis nianses un visu iesaistīto pušu argumentus, un lēmums nodot likumprojektu otrreizējai pārstrādei ir tikai likumsakarīgs,” uzskata deputāte.
Viņa gan piekrita, ka pašreizējā kārtība, ka likumprojektu iniciatoriem pašiem jāsavāc tikai 10 000 parakstu un pārējos par saviem līdzekļiem vāc valsts, nav īsti pareiza. Tādēļ ZZS ierosina saglabāt divpakāpju mehānismu, bet noteikt, ka pirmajā kārtā iniciatoriem jāsavāc vismaz 30 000 parakstu. “Mēs būtu gatavi diskutēt arī par 40 un 50 tūkstošiem, bet uzdot iniciatoriem pašiem savākt 150 000 parakstu, kā to vēlējās valdošā koalīcija, nozīmētu padarīt referendumus par neiespējamiem,” teica Grigule.
(Valsts prezidenta vēstules pilnu tekstu lasiet šeit.)