Prezidents: nekavējoties jāpalīdz piensaimniekiem saistībā ar krīzi nozarē 7
Eiropas Savienībai (ES) nekavējoties ir jāsniedz atbalsts Latvijas piensaimniekiem saistībā ar krīzi nozarē, taču arī Latvijā ir jāmeklē visi iespējamie atbalsta risinājumi, kas ļautu zemniekiem pārvarēt grūto periodu. Šādu nostāju trešdien tikšanās laikā ar nozares pārstāvjiem paudis Valsts prezidents Andris Bērziņš, informē Valsts prezidenta kancelejas Preses dienestā.
Pēc Latvijas lielāko piensaimniecības uzņēmumu lūguma Valsts prezidents trešdien tikās ar piensaimniekiem, lai pārrunātu valsts augstākās amatpersonas iespējamo iesaisti piensaimnieku problēmu risināšanā, ko lielā mērā izraisījuši Krievijas aizliegumi piena produkcijas piegādei no Eiropas Savienības (ES) ražotājiem, kā arī cenu svārstības piena produkcijai pasaulē. Sarunā piedalījās arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Uzsākot sarunu, piensaimnieki atgādināja, ka nekavējoties pieprasa no ES Krīzes fonda līdzekļiem veikt izmaksu sankciju skartajām ražojošajām saimniecībām 67 eiro apmērā par vienu pārraudzībā esošu ražojošo govi mēnesī. Prasība iesniegta izskatīšanai Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes sēdē.
Valsts prezidents pauda viennozīmīgu atbalstu piena nozares pārstāvju pozīcijai, vienlaikus uzsverot, ka arī pašiem Latvijā ir jāmeklē visi iespējamie atbalsta risinājumi, kas ļautu stiprināt piena ražotājus un pārvarēt viņiem grūto periodu.
Valsts prezidents arī pauda apņēmību visās sarunās ar ES augstākajām amatpersonām, kas saistībā ar Latvijai tuvojošos prezidentūru ES Padomē sāksies jau šajā nedēļā, argumentēt Latvijas pozīciju un darīt visu, lai ES kompensētu šos zaudējumus saskaņā ar saviem solījumiem. Tāpat prezidents solīja pārrunāt ar valdības vadītāju iespējas piesaistīt piensaimnieku krīzes pārvarēšanai atbalsta programmas “Altum” naudas resursus.
Zemnieku saimniecības “Mežacīruļi” pārstāvis Juris Cīrulis teica: “Kas mums ir solīts, tas Eiropai mums jāatdod. Ja vēl šodien neizkaujam ganāmpulkus, par to jāpateicas Latvijas valdības sniegtajam atbalstam ciltsdarbam. Mēs ticam, ka Valsts prezidents var kļūt par mūsu nozares patronu, gan risinot šos jautājumus, gan palīdzot rast jaunus noieta tirgus citur pasaulē, kas veiksmīgi jau sācies.”
Piena ražotāji apliecināja, ka šobrīd visas saimniecības kopumā pārdod savu pienu zem pašizmaksas. Turklāt, piena ražotājiem draud soda nauda par pārtērētajām piena kvotām, kaut arī ES kopumā neizpilda piena kvotas. Arī no kaimiņvalsts Lietuvas, kura neizpilda piena kvotas, Latvija nedrīkst tās aizņemties.