Foto – AFP/LETA

Prezidents Obama apsūdz opozīciju 0

ASV prezidents Baraks Obama savas prezidentūras pēdējā uzrunā par valsts stāvokli atzina amerikāņu bažas par ekonomiku un nacionālo drošību, taču apgalvoja, ka Amerika ir dižena, un noraidīja Republikāņu partijas pārmetumus, ka viņš atstāšot savam pēctecim valsti, kas ir trūcīgāka, vājāka un islāma džihādistu apdraudēta.

Reklāma
Reklāma

Nožēlo partiju aizdomīgumu

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Izvairoties nosaukt vārdus, prezidenta un citu amatpersonu vēlēšanu gadā Obama kritizēja republikāņu kandidātus Donaldu Trampu, Tedu Krūzu un Marko Rubio kā “vientuļus klimata pārmaiņu noliedzējus” un apsūdzēja viņus “pekstiņu taisīšanā” par savu ekonomisko politiku un “politisku gaisa balonu pūšanā” par ārzemju, tajā skaitā tā dēvētās “Islāma valsts”, briesmām Amerikai, ziņo raidsabiedrība “BBC”. Kā prezidents, kuram nav jācīnās par atkārtotu ievēlēšanu, Obama savā runā iepina arī kritiķu izteikumus, lai mēģinātu atgūt to amerikāņu uzticību, kuri, kā liecina sabiedriskās domas aptaujas, uzskata, ka valsts virzās nepareizā virzienā. Divdesmit gadus pēc Bila Klintona, kurš savulaik apliecināja smagi strādājošiem amerikāņiem “es jūtu jūsu sāpes”, Obama vainoja jaunās tehnoloģijas un globalizāciju par “ekonomiskajām klizmām, kas apgrūtina strādājošo ģimenes”, un dalījās sašutumā par Amerikas politisko sistēmu, kas “ir vērsta par labu bagātajiem, ietekmīgajiem vai kādu īpašu interešu pārstāvjiem”. “Viena no manas prezidentūras nedaudzajām nožēlām ir par to, ka ļaunprātība un aizdomīgums starp partijām ir vairojies, nevis mazinājies,” Obama teica runas daļā, ko viņa padomnieki bija atzīmējuši kā vienu no svarīgākajiem vēstījumiem. “Augot vilšanās sajūtai, atskanēs balsis, kas mudinās mūs atkal pulcēties zināmās ciltīs, par grēkāžiem nosaucot līdzpilsoņus, kurineizskatās līdzīgi mums, lūdzas citādi, balso citādi vai kuriem ir cita pieredze. Mēs nevaram atļauties iet šo ceļu,” teica prezidents. Jāšaubās, vai viņa ieteiktie pretlīdzekļi – izbeigt veidot Kongresa vēlēšanu apgabalus kādas politiskās partijas labā, noteikt jaunus ierobežojumus naudas ietekmes mazināšanai politikā un atvieglot vēlēšanu procedūru – varētu tikt apstiprināti Kongresā, kur ir republikāņu vairākums. Vainojot tehnoloģijas un globalizāciju ASV ekonomikas likstās, Obama centās novelt atbildību no sevis, atzīmē “BBC”.

Paužot nožēlu par toksisko partijisko politiku, Obama nevairījās no uzbrukumiem republikāņiem un viņu kontrolētajam Kongresam. Obama nesauca vārdā Donaldu Trampu, kurš izvirzījies vadībā republikāņu kandidātu sacensībā par prezidenta amatu, taču vairākkārt kritizēja mutīgā nekustamo īpašumu magnāta aicinājumus apturēt musulmaņu imigrāciju un viņa kampaņas saukli “Padarīsim Ameriku atkal dižu”. “Ir bijuši cilvēki, kuri ieteica mums baidīties no nākotnes, kuri apgalvoja, ka mēs varētu apturēt pārmaiņas un solīja atjaunot bijušo slavu, ja tikai mēs varētu gūt kontroli pār kādu grupu vai ideju, kas apdraud Ameriku,” teica Obama. Viņš aicināja noraidīt jebkādu politiku, kas vērtē cilvēkus pēc rases vai reliģijas. Kā galvenos uzdevumus pēdējā prezidentūras gadā Obama minēja Gvantanamo cietuma slēgšanu, kriminālsodu sistēmas reformu, recepšu zāļu nepamatotas lietošanas ierobežošanu, militāra spēka lietošanas apstiprināšanu pret “Islāma valsti” un aizlieguma atcelšanu tirdzniecībai ar Kubu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Republikāņi kritizē prezidenta apgalvojumus

Savā runā Obama enerģiski aizstāvēja paveikto savas prezidentūras laikā, tajā skaitā veselības aprūpes reformu, un optimistiski vērtēja Amerikas nākotni. Viņš kritizēja pašreizējās vēlēšanu kampaņas negatīvo toni un apgalvoja, ka Amerika ir “spēcīgākā un izturīgākā ekonomika pasaulē”. Pēc Obamas uzstāšanās republikāņu sāncenši nekavējās kritizēt daudzus viņa apgalvojumus. “Prezidenta darbi atpaliek no vārdiem,” Republikāņu partijas oficiālajā atbildē teica Dienvidkarolīnas štata gubernatore Niki Heilija. “Šis ziņojums par valsts stāvokli bija viens no garlaicīgākajiem, nesakarīgākajiem un mazsvarīgākajiem, kādu esmu dzirdējis ilgā laikā,” savā tīmekļa vietnē izteicās prezidenta amata republikāņu pretendentu līderis Tramps. Teksasas senatora Teda Krūza vērtējumā runā bija “mazāk par valsts stāvokli un vairāk par valsts noliegumu”. “”Islāma valsts” džihādisti cērt galvas cilvēkiem un sadedzina viņus metāla būros, bet prezidents teic, ka klimata izmaiņas ir mūsu lielākais drauds,” teica Floridas senators Marko Rubio. “Varam justies drošāki? Islāma džihādistu plosīšanās pieņemas spēkā, Ziemeļkoreja izmēģina kodolieročus, Sīrija ir haosā, talibi uzbrūk. Šis prezidents dzīvo citā pasaulē,” izbrīnu par Obamas apgalvojumiem pauda Floridas bijušais gubernators Džebs Bušs.

“Par spīti prezidenta retorikai, amerikāņi zina, ka mūsu ekonomika buksē, mūsu vadība pasaulē mazinās un ir apdraudēts pats mūsu nācijas raksturs,” paziņojusi tehnoloģiju eksperte Kārlija Fiorina, kuru analītiķi uzskata par nopietnu sāncensi demokrātu kandidātei Hilarijai Klintonei cīņā par prezidenta amatu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.