
“Prezidents B!” Trampam ir jauna autoritārā “simpātija” 0
Salvadoras prezidents Najibs Bukele aicina Trampu sekot viņa dzelzs dūres vadības piemēram, raksta Politico.
Atkāpieties, Kims Čenuns, Vladimirs Putins un Viktors Orbāns — Donaldam Trampam ir jauna autoritārā simpātija: “Prezidents B.”
Lai gan Tramps jau sen apbrīno ārvalstu autoritāros līderus, Salvadoras prezidenta Najiba Bukeles represīvais režīms noteiktos aspektos kalpo kā izmēģinājuma modelis Trampa otrajai prezidentūrai. Bukele sevi dēvē par “pasaules foršāko diktatoru”. Tramps ir paziņojis, ka pirmajā dienā būs diktators. Un Tramps ir piedāvājis vai jau izmantojis daudzus no tiem pašiem paņēmieniem, ko Bukele izmantoja, lai konsolidētu varu: tiesnešu atcelšanu, politisko pretinieku zastrašēšanu, tiesiskuma apiešanu un termiņu ierobežojumu ignorēšanu.
Tagad Bukele aktīvi palīdz Trampam apiet tiesas rīkojumus Savienotajās Valstīs.

Baltā nama vizītē pirmdien, kur abu līderu saruna bija kā starp seniem draugiem, Bukele uzstāja uz vienu lietu: viņš neatbrīvos Kilmāru Abrego Garsiju — Salvadorā dzimušu vīrieti, kurš dzīvoja Mērilendā, līdz ASV viņu pagājušajā mēnesī nelikumīgi deportēja. Šī paziņojuma būtība: tas dod Trampam aizsegu apgalvot, ka viņš ir bezspēcīgs īstenot tiesneša rīkojumu, kas prasa Savienotajām Valstīm “nodrošināt” Abrego Garsijas tūlītēju atgriešanu no nežēlīga cietuma Salvadorā. Augstākā tiesa pagājušajā nedēļā šo rīkojumu apstiprināja.
Trampa nostāja “es šeit neko nevaru darīt” ir neparasta prezidentam, kurš lepojas ar spēju piespiest citus pasaules līderus pakļauties viņa gribai. Un tas pastiprina konfliktu ar tiesu varu, īpaši pirms nozīmīgas otrdienas tiesas sēdes pie ASV apgabaltiesneses Paulas Ksinisas, kura bija pavēlējusi atgriezt Abrego Garsiju un ir arvien neapmierinātāka ar administrācijas spītību.
Stundas pēc Bukeles vizītes Baltajā namā Trampa administrācija savā ikdienas ziņojumā, ko pieprasa Ksinisa, citēja dažus Bukeles izteikumus. Tajā pašā dokumentā Iekšzemes drošības departamenta (DHS) pagaidu galvenais jurists Džozefs Mazaras paziņoja: “DHS nav pilnvaru piespiedu kārtā izvest ārzemnieku no citas suverēnas valsts iekšējās apcietinājuma.” Ziņojumā netika sniegta atbilde uz Ksinisas būtiskajiem jautājumiem.
Trampa un Bukeles augošā sadarbība neaprobežojas tikai ar Abrego Garsijas lietu. Pagājušajā mēnesī Tramps deportēja simtiem citu cilvēku uz Salvadoru, daudzus — bez jebkāda tiesiskā procesa. Un pirmdien viņš vēl vairāk saasināja savus draudus par nelikumīgām deportācijām — viņš pat atklāti pārdomāja iespēju nosūtīt ASV pilsoņus uz cietumu Salvadorā.
“Ja tas ir pašu valsts noziedznieks, man nav nekādu iebildumu,” sacīja Tramps, piebilstot, ka viņš ir lūdzis saviem padomniekiem izvērtēt, vai ir likumīgi nosūtīt amerikāņus uz ārvalstīm, lai tie tur izciestu cietumsodu.
Taču Amerikas Savienoto Valstu pilsoņus nevar likumīgi deportēt vai liegt tiem iebraukšanu ASV. ASV likumi arī neparedz iespēju nosūtīt ieslodzīto — pret viņa gribu — uz citu valsti, lai tur izciestu sodu, ko piespriedusi Amerikas tiesa.
“Ieslodzīto ASV pilsoņu nosūtīšana uz citas valsts cietumu, kur pastāv nopietnas bažas par cilvēktiesību ievērošanu un kas neatbilst mūsu konstitucionālajiem standartiem, ir nelikumīga,” sacīja Lorena-Brūka Aisena, Tieslietu programmas vecākā direktore Brēnana Tiesiskuma centrā. “Tas arī pārkāptu First Step Act likumu, ko prezidents Tramps pats parakstīja 2018. gadā, un kurš paredz, ka federālajai valdībai jāizvieto ieslodzītie ‘iespējami tuvu viņu pastāvīgajai dzīvesvietai, bet ne tālāk par 500 jūdzēm no tās, cik vien tas ir praktiski iespējams.’”