Valdis Krastiņš
Valdis Krastiņš
Foto: Valdis Ilzēns

Valdis Krastiņš: Pretstati Davosā 4

Šīgada Davosas sanāksmes otrajā dienā britu raidstacija BBC savā mājas lapā blakus ievietoja divus pirmās dienas runātāju portretus – Donaldu Trampu un Grētu Tūnbergu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Kontrasts, šķiet, nevarētu būt lielāks: liels, tukls vīrs dārgā uzvalkā ar sameistarotu frizūru un maza, trausla meitenīte vegāne vienkāršā tērpā, ar bizi. Un arī abu teiktais bija absolūti pretējs. Trampa vēstījums – mēs neļausim panikas cēlājiem mums uzkundzēties, apstādināt mūsu ekonomikas attīstību! Tūnbergas runa piezemētāka – klimata pārmaiņu novēršanai pagaidām tiek veltīti vārdi, bet ne konkrētas darbības.

Abiem atskanēja aplausi, acīmredzot bija savi piekritēji gan vienam, gan otram.
CITI ŠOBRĪD LASA

Klimata pārmaiņu noliedzēji sāk noliegt faktus: pārmaiņas notiek visā pasaulē, ir acīmredzamas un sajūtamas. Līdz ar to noliedzēju komanda sāk izskatīties pēc karotājiem par savu ticību (vai neticību); klimata pārmaiņu apstiprinātāji veido savu karadraudzi. Ja šo nometņu starpā veidotos ražīga diskusija, būtu lieliski.

Nelaime ir tā, ka nostājas tiek politizētas: nesena aptauja ASV noskaidrojusi, ka demokrātu piekritēju vidū klimata pārmaiņas par draudu uzskata vairākums, turpretī tikai niecīgs procents republikāņu piekritēju tā domā. Acīmredzamais tiek politizēts un izmantots cīņā par vēlētāju balsīm!

Pie mums tas tikai sākas, bet jau dzirdamas balsis par to, ka pārmaiņas klimatā bijušas arī agrāk, ka nav ko celt trauksmi.

Piekrītu, bet pašreizējās pārmaiņas risinās tik strauji kā vēl nekad. Nevaru spriest par to, kas tās izraisījis, bet atļaujos piekrist, piemēram, absolūti neietekmējamam zinātniekam – seram Deividam Atenbro, kurš uzsver, ka mēs varētu patlaban atrasties uz neatgriezenisku pārmaiņu sliekšņa.

Jo ir tikai loģiski domāt, ka pārmaiņas vismaz paātrina milzīgie CO2 daudzumi, ko planētas atmosfērā izmet arvien augošā rūpniecība; to laiks ierobežot.

Un te nelīdzēs ASV finanšu ministra Mnuhina augstprātīgās pamācības Tūnbergai studēt ekonomikas zinātnes.

Mūsu mērenajā klimata joslā pārmaiņas neizpaužas ļoti asi, drīzāk netieši. Piemēram, daļēji arī Krievijas ogļu tranzīta samazināšanā, par ko nesen runāja LTV diskusijā (biju šokēts par mūsu dzelzceļa vadītāju bezpalīdzīgo pesimismu un nezināšanu par atšķirīgajiem sliežu platumiem, kas liedz mums brīvi kustēties Eiropas telpā).

Būs arī vēl citas klimata pārmaiņu izraisītas neērtības.

Lai Dievs dod, ka nepārvēršam šo it visiem vitāli svarīgo tematu par politiskās cīņas lozungu!

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.