Pretsāpju tablete nav glābšanas riņķis. Kā tā var kaitēt 0
Ļoti daudzi ikdienas skrējienā mēdz paķert pa pretsāpju tabletei, ko aptiekā iespējams iegādāties bez receptes. Tā nereti kļūst par glābšanas riņķi, pat par zināmu ieradumu. Latvijā pretsāpju medikamenti ir vieni no visvairāk lietotajiem. Ko der zināt, lai nekaitētu savai veselībai?
Kādas atpūtas bāzes saimniece stāstīja, ka viesi ļoti bieži lūdz ibuprofēna vai paracetamola tabletīti. Lai arī nav paredzēts, ka pirmās palīdzības aptieciņā būtu šādi līdzekļi, tomēr iejūtīgās darbinieces mēdz izlīdzēt viesiem. Zāles pret sāpēm viņi lūdz, ja dun galva pēc ieilgušas ballītes, moka menstruāciju sāpes, bijis pārmērīgs stress, iedzēlusi lapsene vai izsmēķēts pārāk daudz cigarešu.
Uzmanīgi vēro sevi!
“Sāpes ir unikāls organisma fenomens – brīdinošs signāls, ka ķermenī kaut kas nav kārtībā,” skaidro ģimenes ārste Olga Turanska. Starptautiskajā sāpju definīcijā tas formulēts šādi: sāpes ir nepatīkamas sajūtas un emocijas, kas saistītas ar reālu vai potenciālu audu bojājumu.
Pretsāpju medikamentus retumis drīkstētu ņemt talkā, ja piepeši kaut kas iesāpas, piemēram, esi pārpūlējies un sākas akūtas galvassāpes, taču tikai tad, ja vienlaikus nav citu simptomu: pulss nav paātrināts, nav tūskas, baiļu sajūtas vai neierastas svīšanas.
Noteikti jāmeklē mediķu palīdzība, ja rodas akūtas galvas vai vēdera sāpes, sāk sāpēt kāja vai roka un to pavada šādi simptomi: āda kļūst sārta, pietūkst, notirpst vai kļūst nejutīga roka, kāja vai mēle, noslīd plakstiņš, šķiet, ka tūlīt ģībsi. Šādu simptomu gadījumā nedrīkst paļauties uz ierasto tabletīti, jo tas var būt, piemēram, infarkts, insults, kāda sirdskaite vai iekšējs asinsizplūdums.
Ja sāpes ir hroniskas, tātad 4–6 nedēļas regulāri (kaut vai tikai pāris reižu nedēļā) jālieto pretsāpju zāles, jāvēršas pie ārsta, lai noskaidrotu ilgstošo sāpju cēloni. Nedrīkst tikai ieņemt pa tabletei un cerēt, ka mokošās izpausmes pāries.
Tas nav nekaitīgi!
Nereti domā tā – ja jau pretsāpju medikaments, kas nopērkams bez receptes, tātad nekaitīgs. Tā nav! Ir iespējamas lietošanas blaknes.
Latvijā visbiežāk pirktās ir pretsāpju zāles, kuru aktīvā viela ir ibuprofenum (pazīstamas kā ibumetīns, nurofēns utt.), kā arī paracetamolum, ko atpazīstam kā paracetamolu. To blaknes ir negatīva iedarbība uz gremošanas trakta gļotādu, var veidoties kuņģa erozija, čūla.
Novērots, ka daudzi jauni cilvēki pārmērīgi lieto pretsāpju medikamentus. Viņi strādā ilgas stundas, atrodas ilgstošā stresā, pietiekami neizguļas, nereti smēķē un, lai labāk justos, ik pa laikam ieņem tableti. Nav gatavi paciest ne mazākās sāpes.
Lai arī jaunam organismam ir labas atjaunošanās spējas, tomēr iespējamas nelāgas sekas. Viņi nonāk pie ģimenes ārsta ar asiņojošu degunu, kuņģa problēmām un hronisku nogurumu. Daudziem izrādās izmainītas aknu proves, tātad jau radies toksisks aknu bojājums. Pārmērīgi lietojot šos medikamentus, var rasties problēmas ar asinsvadiem, kas var novest pie apgrūtinātas nieru filtrācijas, līdz ar to paaugstinās asinsspiediens.
Der zināt, ka paracetamolum, šo aktīvo vielu, satur arī bezrecepšu pulverīši, ko izmanto saaukstēšanās reizē. Ja lieto šāda tipa karsto dzērienu un vienlaikus dzer pretsāpju zāles, pastāv risks uzņemt pārāk daudz šīs vielas.
Olga Turanska uzsver – varbūt sāpēm ir cita izcelsme, cits fizioloģiskais cēlonis vai arī šo sāpju gadījumā bezrecepšu medikamentam ir pārāk vāja iedarbība.
“Pastāv arī psihogēna rakstura sāpes, proti, nesaistītas ar kāda orgāna bojājumu. Piemēram, tā notiek, sirgstot ar veģetatīvo distoniju. Cilvēks subjektīvi jūt sāpes, ir šāds signāls smadzenēs, bet tas saistīts, ja varētu tā sacīt, ar dvēseles sāpēm, psihoemocionālo stāvokli. Pretsāpju zāles, visticamāk, nelīdzēs.”
Varbūt iztikt bez tabletes?
Ne vienmēr jāķeras pie pretsāpju medikamenta, piemēram, ja nedaudz iesāpas galva. Vispirms var mēģināt palīdzēt sev citādi: pastaigāt svaigā gaisā, pavingrot, dejot, izpildīt elpošanas vingrinājumus, iedzert zāļu tēju, atpūsties, pagulēt.
Ko labāk lietot
• Vienmēr jāsāk ar minimālo devu. Pretsāpju medikaments iedarbojas 30–40 minūšu laikā.
• Vismazāk blakņu ir paracetamolam, tāpēc to atļauts lietot bērniem un grūtniecēm.
• Ibuprofēnam piemīt izteikta pretiekaisuma, kā arī pretsāpju un pretdrudža iedarbība. To var lietot, ja, piemēram, ir galvas vai locītavu sāpes.
• Paracetamolam izteiktāka ir pretdrudža iedarbība, tas palīdz arī pret sāpēm.
• Daktere novērojusi, ka menstruālo sāpju gadījumā labi palīdz medikaments, kura aktīvā viela ir naproksēns. Arī tās ir bezrecepšu zāles no nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu grupas.
• Ir vēl kāds nelāgs fenomens – regulāri lietojot pretsāpju medikamentus, var rasties papildu sāpes, tās hronizējas citādā veidā. Šāda veida sāpju cēloni ļoti grūti konstatēt, sarežģītāk ārstēt.
Konsultante: OLGA TURANSKA, klīnikas ALma ģimenes ārste