“Mēs esam gatavi noslēgt vienošanos, taču arī Maskavai jāapliecina politiskā griba to panākt,” paziņojis ASV sarunvedējs START sarunās Māršals Bilingslijs.
“Mēs esam gatavi noslēgt vienošanos, taču arī Maskavai jāapliecina politiskā griba to panākt,” paziņojis ASV sarunvedējs START sarunās Māršals Bilingslijs.
Foto: Ronald Zak/AP/SCANPIX/LETA

Pretrunas atbruņošanās sarunās: Maskava noraida ASV noteikumus 1

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

ASV pārstāvis paziņojis, ka sarunās ar Krieviju ir panākta principiāla vienošanās pagarināt kodolieroču ierobežošanas līgumu (START), kas ir vienīgais vēl spēkā esošais kodollīgums starp abām valstīm, taču Maskava noraidījusi ASV izvirzītos noteikumus.

ASV grib iesaistīt ­sarunās arī Ķīnu

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija jau labu laiku nesekmīgi uzstāj, ka sarunās jāiesaistās arī Ķīnai, kas vairo savu kodolarsenālu, nebūdama saistīta ar START līguma ierobežojumiem, atzīmē aģentūra AFP.

CITI ŠOBRĪD LASA
START līgums, kura termiņš beidzas nākamā gada 5. februārī, paredz, ka ASV un Krievijas bruņojumā var būt līdz 1550 kodolgalviņām.

“Viss, par ko mēs vienojamies ar Krieviju, ir jānoformē tādā veidā, lai mēs varētu šo vienošanos attiecināt arī uz Ķīnu, kad tā beidzot pievienosies sarunām,” paziņojis ASV delegācijas vadītājs START sarunās Māršals Bilingslijs. Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis atkārtoti paudis viedokli, ka Ķīnas pievienošanās ASV un Krievijas sarunām būtu nepamatota, jo “pasaulē ir tikai divi lielākie kodolarsenāli, nevis trīs”.

Krievijai, kas uzskata kodolbruņojumu par savu galveno stratēģisko pīlāru, jo nevar sacensties ar ASV militārā budžeta apjomā, šā gada sākumā bija 6375 kodollādiņi, liecina Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūta (SIPRI) dati. Pēc SIPRI aplēsēm, ASV ir 5800 kodollādiņu, bet Ķīnai – 320.

Bilingslijs mudinājis ASV sabiedrotos, kas atbalsta START līguma pagarināšanu, veikt diplomātisku spiedienu, lai panāktu Ķīnas pievienošanos sarunām.

Trīs nedēļas pirms vēlēšanām sabiedriskās domas aptaujās Trampam atpaliekot no sava demokrātu sāncenša Džo Baidena par divciparu skaitli, prezidenta administrācijas pārstāvis norādījis, ka ASV atbalstītu pašreizējā līguma saglabāšanu uz nenoteiktu laikposmu. “Mēs gribētu pagarināt START līgumu uz kādu laikposmu, ja viņi (Krievija) piekristu sava kodolarsenāla ierobežojumam vai iesaldēšanai,” paziņojis Bilingslijs.

“Mēs uzskatām, ka ir principiāla vienošanās starp abām pusēm augstākajā līmenī,” teica Bilingslijs, kurš pagājušajā nedēļā pārtrauca braucienu pa Āzijas valstīm un ieradās Helsinkos, lai tiktos ar Krievijas delegācijas vadītāju START sarunās ārlietu ministra vietnieku Sergeju Rjabkovu.

Taču cerētais izrāviens sarunās nenotika, jo Rjabkovs paziņoja, ka ASV prasība starpposmā iesaldēt darbus kodolieroču jomā esot “nepieņemams priekšlikums”.

“Ja ASV puse piekristu dokumentiem, ko esam iesnieguši, vienošanās varētu tikt panākta jau rīt,” teica Rjabkovs, “taču, saglabājoties tik daudziem atšķirīgiem viedokļiem, es nevaru iedomāties, uz kāda pamata mūsu kolēģi Vašingtonā balstīja savas teorijas,” Rjabkovu citēja Krievijas ziņu aģentūra “Ria Novosti”.

ASV uzskata Krieviju par līguma pārkāpēju

Bilingslijs paziņojis, ka Krievijai vajadzētu piekrist ASV priekšlikumiem, kas iekļauti viņa “džentlmeņu vienošanās” ar Rjabkovu. “Mēs esam gatavi noslēgt šo vienošanos. Mēs varam to noslēgt jau rīt, taču arī Maskavai būtu jāapliecina politiskā griba to panākt,” teica Biling­slijs.

Reklāma
Reklāma

Analītiķi atzīmē, ka ASV uzskata Krieviju par START līguma noteikumu pārkāpēju, tāpēc uzstāj, ka Krievijai jāaptur kodolaktivitātes līguma pagarināšanas posmā un jāpiekrīt pārbaudēm. Bilingslijs paziņojis, ka arī ASV piekristu abpusējām inspekcijām, piebil­stot: “Ja mēs kaut ko zinām par krieviem, tad to, ka viņi pastāvīgi pārkāpj līgumus.”

Jauno START līgumu 2010. gadā Prāgā parakstīja ASV prezidents Baraks Obama un toreizējais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs, taču ASV mediji bieži atgādina vārdus, ko 1988. gadā Maskavā toreizējam Padomju Savienības līderim Mihailam Gorbačovam (krievu valodā!) teica ASV prezidents Ronalds Reigans: “Doverjai, no proverjai!” (“Uzticies, bet pārbaudi!”).

Trampa administrācija jau ir izstājusies no vēl aukstā kara gados noslēgtā ASV un Padomju Savienības līguma par vidējās sniedzamības kodolieroču ierobežošanu, paziņojot, ka Krievija to pārkāpj.

Trampa prezidentūras laikā ASV izstājās arī no tā sauktā atvērto debesu līguma, kas paredzēja regulārus pārbaudes lidojumus dalībvalstu teritorijā.

Kā atzīmē ASV mediji, Trampu esot sadusmojis Krievijas inspekcijas lidmašīnas lidojums pār viņam piederošo golfa klubu Bedminsterā, Ņūdžersijas štatā.

Trampa sāncensis prezidenta vēlēšanās Džo Baidens, kurš ir pārliecinošā vadībā sabiedriskās domas aptaujās, atbalsta jaunā START līguma pagarināšanu. Baidens raksturojis START līgumu kā “stratēģiskās stabilitātes enkuru starp ASV un Krieviju”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.