Foto no news.gatech.edu

Pretgripas potes vietā – plāksteris ar adatiņām 0

Izmēģinājumos pierādīta pretgripas vakcīnu saturošu plāksteru efektivitāte. Pacientam atliek vien pašam to uzlīmēt uz ādas, un imunitāte pret sezonas gripu nodrošināta. Plāksteris domāts kā alternatīva injekcijai muskulī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kā liecina publikācija prestižajā medicīnas izdevumā “The Lancet”, pretgripas plāksteris izgudrots un izmēģināts ASV. Tā kā no šļirces un adatas baidās vairāk nekā divas trešdaļas mazo pacientu un, izrādās, arī ceturtdaļa pieaugušo, plāksterim varētu būt daudz piekritēju. Kanādā jau 2012. gadā izpētīts, ka bailēs no injekcijas ieteikumu vakcinēties pret gripu neievēro katrs divpadsmitais.

Uz monētas lieluma plāksterīša virsmas ir 100 pretgripas vakcīnu saturošas konusa formas mikroadatiņas 650 mikrometru garumā. Tās izgatavotas no vielas, kas uzsūcas ādā. Tādējādi vakcinācija notiek caur specifiskām ādas šūnām (Langerhansa un citām), kas spēj uzņemt vakcīnā esošās antivielas un “iepazīstināt” ar tām imūnsistēmu. Tā organismā izveidojas imunitāte pret konkrēto gripas vīrusa paveidu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Paredzēts, ka plāksteri ar sīkajām adatiņām varēs lietot pacients pats: tas jāuzlīmē uz rokas augšdelma un jāatstāj uz 20 minūtēm. Plāksteris raida skaņas impulsu, šādi informējot lietotāju, ka uz to izdarīts pietiekami spēcīgs spiediens.

Kaut gan plākstera lietošana nerada sāpes kā parastā pote, pētījumā konstatēts, ka tā līdzīgi kā injekcija izraisa ādas niezi un apsārtumu vakcīnas iedarbības vietā.
Pēc tam, kad vakcīna uzsūkusies, lipīgo lentīti var noņemt un izmest – kā jebkuru izlietotu leikoplasta gabaliņu. Atšķirībā no izlietotas šļirces, ko nevar izmest kā pagadās, plāksteris nevienam nevar kaitēt, jo nekādu bīstamu vielu tajā nav un ar to nevar savainoties. Tas arī nav jāglabā ledusskapī kā vakcīna – neatplēstā iesaiņojumā plāksterī esošie preparāti saglabājas stabili gan piecos, gan 25 un pat 40 grādos veselu gadu. Tā kā temperatūras režīms vairs nav jāievēro, jaunā veida vakcīnu pacientiem varētu sūtīt arī pa pastu.

Pagaidām gan nav iespējams pateikt, kad šādi plāksteri kļūs plaši pieejami – pirms tam vēl jāveic klīniskie pētījumi, lai pārliecinātos par iedarbību uz bērnu veselību.

Avots: The Lancet un edition.cnn.com

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.