Foto – LETA

Pretbanku lobijs: Reālā ekonomika jānošķir no spekulācijām 0

Lai sabiedrība nevajadzētu ik pēc četriem gadiem piedzīvot jaunas globālas krīzes, nepieciešams izdarīt nopietnus secinājumus un rīkoties, piemēram, nošķirot reālo ekonomiku no spekulācijām, uzskata Eiropas Savienībā nodibinātā sabiedriskā “pretbanku lobija” Finance Watch vadītājs Tjerī Filiponā, kuru ir intervējusi “Lietišķā Diena”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – velotrenažieris, Lauva – balets. Kuras fiziskās aktivitātes tev sagādās prieku pēc zodiaka zīmes? 1
VIDEO. Traģiskajā avārijā uz Ventspils šosejas cietuši Ventspils Mūzikas vidusskolas dziedātāji, dzīvību zaudējusi nopelniem bagātā diriģente Anitra Niedre 150
VIDEO. Alojā pazuduši medību suņi tiek atrasti kopā ar… lāci: “Nodomājām, ka nevar būt lācis, gan jau lielāks kuilis” 4
Lasīt citas ziņas

Uz jautājumu, vai Eiropai izdosies pārvarēt eiro krīzi, viņš atbildēja, ka problēmas apmērs ir milzīgs un uzliek pienākumu domāt par finanšu industrijas pamatstruktūru. Viņaprāt, jānošķir sabiedrībai noteikti nepieciešamais no visa pārējā.

Filiponā uzskata, ka ir jāglābj bankas, kas atrodas bankrota priekšā, bet “ir jāglābj tā bankas daļa, kas ir nepieciešama sabiedrībai, bet pārējā… Nu, sabiedrība nevar izdarīt pilnīgi visu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Tā iemesla dēļ, ka valsts maksātnespējai ir tik liela ietekme uz bankām, politiķiem vajadzētu apdomāties, vai tiešām mēs gribam ar šo te nodarboties ik pēc četriem pieciem gadiem? Pirms tam bija sliktie hipotekārie kredīti, tagad tie ir valstu parādi, nākamreiz jau kaut kas cits. Vai nevarētu no tā izvilkt kādu kopsaucēju, lai sabiedrībai to nevajadzētu darīt atkal un atkal? Piemēram, par reālās ekonomikas un spekulāciju nošķiršanu”, skaidro Filiponā.

Viņaprāt, ir jāmaina līdzšinējā rīcība pašos pamatos, ja vēlamiem izveidot ilgtspējīgu finanšu sistēmu. Ir jāmaina paradums likt likmes, nevis investēt. Otrkārt, jābeidz kapitāla diktatūras kultūra, kuras ideja ir darboties ar maksimāli mazu kapitālu, lai gūtu maksimālu peļņu. Tā vietā jādomā par aktīvu nesto peļņu un aktīvi jau ir reālā ekonomika. Pārējais esot finanšu instrumenti, kas nav tik svarīgi.

“Ir jāpārtrauc riska morāle, kurā mēs dzīvojam. Pašlaik tā ir monētas sviešana gaisā par svešu naudu, sakot: ja ērglis, tad es vinnēju, ja raksts – tu zaudē. Proti, pats spēlmanis nezaudē nekad,” skaidro Filiponā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.