Pret vēzi ar sasaldēšanu. Pirmoreiz Latvijā pielieto endobronhiālas krioterapijas metodi 0
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centrā uzsākta jauna diagnostikas un ārstēšanas metode – krioterapija. Procedūras laikā pacientam elpceļos sasaldē slimības bojātos audus, tai skaitā vēža šūnas. Rezultātā audzēja šūnas iet bojā, savukārt normālo audu struktūra netiek bojāta. Latvijā līdz šim endobroniālas krioterapijas metode nekad netika izmantota, informē slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.
Krioterapija ir moderna un pilnvērtīga endoskopiska elpceļu un plaušu slimību diagnostikas un ārstēšanas metode. Ārstniecībā krioterapiju izmanto audu sasaldēšanai, kuri pēc procedūras iet bojā, bet orgānu struktūra kopumā netiek bojāta.
Plaušu slimību un torakālās ķirurģijas centra virsārsts, torakālais ķirurgs, bronhologs Artjoms Špaks uzsver: “Mēs šo metodi plānojam izmantot onkoloģijas pacientiem, kontrolējot plaušu un elpceļu audzēju augšanu, jo ne visiem pacientiem var radikāli veikt audzēja izgriešanu. Šobrīd jau ir veiktas trīs procedūras un efekts ir manāms. Izmantojot šo metodi, pastāv ļoti liela iespēja, ka apstrādāta audzēja daļa pēc dažām nedēļām sarūk un atmirst. Citviet pasaulē šī metode tiek plaši lietota ar labiem rezultātiem. Līdz šim Latvijā krioterapijas metodi izmantoja tika dermatoloģijā un fizikālajā medicīnā. Man ir prieks, ka tagad arī Latvijas iedzīvotājiem būs pieejams vēl viens moderns un mazinvazīvs ārstēšanas veids.”
Salīdzinot šo metodi ar citām endobronhiālās terapijas metodēm, var teikt, ka krioterapija ir droša, tās efekts uz audiem ir dziļš un vienlaicīgi saudzīgs. Dažādus veidojumus elpceļos var ārstēt endoskopiski, īslaicīgā vispārējā narkozē un procedūra ilgst 20 – 30 minūtes. Manipulācijas dienas vakarā vai nākošajā dienā pacients var doties mājās.
Ārsts Artjoms Špaks atzīst: “Bieži vien ķīmijterapijai vai staru terapijai ir ierobežotas iespējas ietekmēt audzēju. Lai iespēju robežās kontrolētu procesu, var veikt krioterapijas procedūras. Tāda mazinvazīva metode kā krioterapija ir liels solis uz priekšu audzēju ārstēšanā. Mēs esam gatavi sniegt konsultācijas par krioterapijas iespējām gan pacientiem, gan ārstniecības personām.”