Foto – AFP/LETA

Pret smēķēšanu ar likuma bardzību
 0

Latvijā tikko apstiprināta nacionālā pozīcija grozījumiem Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvā, kas regulē tabakas izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un pārdošanu, kā arī Parlaments devis atbalstu grozījumiem Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas cita starpā paredz smēķēšanu bērnu klātbūtnē pielīdzināt fiziskai vardarbībai.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Ierosinājums smēķēšanu pielīdzināt fiziskai vardarbībai pret bērniem sabiedrībā izraisīja lielas diskusijas, jo līdz šim par fizisku vardarbību uzskatīja tikai apzinātu spēka izmantošanu saskarsmē ar bērnu (sišana), skaidro Veselības ministrijas parlamentārā sekretāre Liene Cipule. “Neviens nevar noliegt to, ka smēķēšana bērna klātbūtnē ir viņa pakļaušana pasīvai smēķēšanai, par kuras kaitīgo ietekmi uz veselību ir veikti neskaitāmi pētījumi. Tātad šādas darbības jāierobežo. Iespējamo instrumentu, ko valsts var izmantot, nav visai daudz – sabiedrības izglītošana un attiecīga likumdošana. Uzskatu, ka smēķēšana bērna klātbūtnē atbilst vardarbības definīcijā minētajiem nosacījumiem,” pārliecināta L. Cipule.

Grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā paredz, ka bērns nedrīkst atrasties tabakas dūmu ietekmē un bērna klātbūtnē nedrīkst smēķēt, lai nodrošinātu bērnam no dūmiem brīvu vidi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bērnam būs aizliegts strādāt darbus, kas tieši saistīti ar tabakas izstrādājumu ražošanu, izmēģināšanu, glabāšanu, lietošanu, kā arī tirdzniecību vai reklāmu. Tāds pats aizliegums tiks noteikts saistībā ar alkoholiskajiem dzērieniem.

Vardarbību pret bērnu rosināts definēt kā visu veidu fizisku vai emocionālu cietsirdību, seksuālu vardarbību, nolaidību vai cita veida izturēšanos, kas apdraud vai var apdraudēt bērna veselību, dzīvību, attīstību vai pašcieņu.

Bet Latvijas nacionālā pozīcija attiecībā uz tabakas izstrādājumu ražošanu, noformēšanu un pārdošanu iestājas par aizliegumu cigaretēm un tinamajai tabakai ar aromātu, piemēram, mentola cigaretēm. Mentols paplašina elpceļus, ļauj vieglāk un dziļāk ieelpot tabakas dūmus un tādējādi palielina nikotīna uzsūkšanās spēju. Jebkura smaržviela un garšviela padara tabakas produktus pievilcīgākus patērētājam. Pasaules veselības organizācija arī rekomendē ierobežot vai aizliegt speciālu garšu pievienošanu, kas īpaši piesaista jauniešus.

Tāpat nacionālajā pozīcijā tiek atbalstīta vienotu kombinēto brīdinājumu izvietošana uz visiem tabakas izstrādājumiem visās ES dalībvalstīs.

Šie brīdinājumi palielina iedzīvotāju zināšanas par produkta kaitīgo ietekmi, motivē atmest tabakas izstrādājumu lietošanu. Brīdinājumi arī palīdz tabakas izstrādājumus padarīt mazāk pievilcīgus jau esošajiem to lietotājiem un var atturēt no to lietošanas sākšanas jaunos patērētājus.

Latvijas pozīcijā atbalstīta arī vienotu prasību ieviešana dalībvalstīs attiecībā uz maldinošo elementu aizliegumu un minimālo cigarešu skaita noteikšana iepakojumā – 20 cigaretes. Tāpat Latvija atbalsta zelējamās un velmējamās tabakas tirdzniecības aizlieguma saglabāšanu. Turklāt tiek prasīts visu bezdūmu tabakas izstrādājumu aizliegums. Tiek rosināts arī aizliegt tabakas izstrādājumu pārdošanu, piemēram, internetā, jo tas palielinātu tabakas izstrādājumu nekontrolētu pieejamību.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.