Kā bērnam uzveikt sliktu dūšu braucošā transportā? 2
“Manai meitai vasarā, braucot ceļojumos ar autobusu, bieži ir slikta dūša. Aptiekā gan var nopirkt tabletes, bet gribas lietot kaut ko dabisku.” ALDA M. MĀRUPĒ
Nelabums, it īpaši siltā laikā, nomoka bērnus, jo viņiem vestibulārais aparāts ir jutīgāks, braucot automašīnā, sabiedriskajā transportā, ar kuģi vai vizinoties karuselī. Tas medicīniski zināms kā kinetoze un nodēvēts par jūrasslimību. – Braucot cilvēka ķermenis šūpojas, un, lai noturētos vertikāli, smadzenes balstās gan uz redzamo, gan uz vestibulārā jeb līdzsvara aparāta sniegto informāciju, – skaidro ģimenes ārste Ārija Bušmane. – Šūpošanās laikā smadzenes apmulst, vestibulārais aparāts gūst kairinājumu, un rodas slikta dūša. Dažkārt, ja kairinājumu nevar novērst, nelabuma dēļ iespējams pat noģībt.
Lai izvairītos no sliktas dūšas ceļojot, transportā vēlams ieņemt vietu priekšpusē, kur vieglāk koncentrēties ceļa vērošanai. Drošs līdzeklis pret nelabumu ir arī miegs. Noteikti nevajadzētu lasīt vai īsināt laiku ar spēlēm telefonā. Nelabums var rasties, skatoties pa sānu logiem. Pirms brauciena nav vēlams pārēsties. Lai nebūtu slikta dūša, vajadzīgs svaigs gaiss, it īpaši karstā laikā. Visvienkāršākais padoms tādā situācijā – braucienu pārtraukt, izkāpt no transportlīdzekļa. Nomākt nepatīkamos simptomus palīdz arī viegli nomierinošie līdzekļi, piemēram, baldriāns. Labvēlīga iedarbība ir piparmētru tējai. Veģetatīvās sistēmas uzbudinājuma laikā var pasūkāt saldu vai skābu konfekti vai košļāt košļājamo gumiju, jo šīs kustības līdzsvaro vestibulāro aparātu.
Pret nelabumu palīdz ingvera tēja. Svaigas saknes gabaliņus aptuveni piecas minūtes pavāra kopā ar kanēļa mizu un ļauj nedaudz ievilkties, tādējādi labāk izdalās ingvera vērtīgās vielas. Pirms dzeršanas pievieno citrona šķēli un medu.