Ja ārsts kopā ar vecākiem izvēlas šo anestēzijas veidu bērnam, teorētiski smieklu gāzi drīkst lietot jau no mēneša vecuma. Kamēr nav iespējams sarunāt ar bērniņu un izstāstīt, kā gāze iedarbojas, kas viņam jādara un kā jāelpo, tikmēr nepieciešama anesteziologa klātbūtne – parasti tas notiek līdz sešu gadu vecuma sasniegšanai. 0
Smieklu gāzi ieelpo caur vienreizējās lietošanas sejas masku, kas savienota ar bakteriālo filtru un tālāk ar ierīci, kurā iepildīta gāze. Katram pacientam tiek izmantots individuāls komplekts. Pirms lietošanas medicīnas personāls noregulē gāzes padevi, un pacients, pats turot masku pie deguna, ieelpo gāzi. Ja procedūru veic zobārstniecībā, var izmantot speciālu iemuti. Inhalāciju parasti sāk dažas minūtes pirms sāpīgās vai nepatīkamās manipulācijas. Lai metode būtu pietiekami iedarbīga un sniegtu atvieglojumu, smieklu gāze jāelpo visas procedūras laikā vai tik ilgi, cik nepieciešama pretsāpju iedarbība. Ja vēlas, masku var noņemt un atsākt elpot tad, kad atkal parādās sāpes. Smieklu gāzi drīkst izmantot līdz sešām stundām. Lietojot ārsta uzraudzībā, pārdozēt nav iespējams. Pozitīvs aspekts ir arī tas, ka smieklu gāze viegli tiek izvadīta no organisma un, noņemot masku, preparāta iedarbība dažu minūšu laikā beidzas.
Bērniem tiek piedāvāta smieklu gāze ar kolas vai augļu smaržu. Turklāt mazajiem pacientiem, izmantojot šo anestēzijas veidu, ir daudz citu ieguvumu: norodas bailes no ārsta, uzlabojas ārstēšanas kvalitāte – bērns var vieglāk izturēt pat samērā garu procedūru.
Gadījumā, ja pacients par daudz saelpojies gāzi, var sākt reibt galva. Tad jāieelpo skābeklis, un smieklu gāze strauji tiek izvadīta no organisma. Pacients atgūstas jau pāris minūšu laikā. Tiesa, lai vadītu automašīnu, pēc gāzes ieelpošanas ieteicams pusstundu vai stundu nogaidīt.
Smieklu gāze procedūru īpaši nesadārdzina, bet, tāpat kā jebkurai anestēzijai, tai, protams, ir sava cena. Intravenozā anestēzija ir dārgāka.
36,6 °C konsultante LINDA KAPTEINE, Veselības centra 4 Dermatoloģijas klīnikas metodiskā vadītāja, dermatoloģe